ďťż

do elektryków- ochronnik przepięciowy





pawelurb - 29-10-2007 12:03
Elektryk który robił mi elektryke, mówi że przepisy się zmieniły i wymagane jest jeszcze domontowanie czegoś takiego jak ochronnik przepięciowy , troche to kosztuje , czy naprawdę jest to wymagane przepisami i potrzebne do odbioru instalacji elektrycznej ? a pozatym to jaka jest funkcjat ego czegoś...? , wyłączniki róznicowo prądowe i nadmiarowe mam , a po co jeszcze coś takiego ?





psed - 29-10-2007 12:12

Elektryk który robił mi elektryke, mówi że przepisy się zmieniły i wymagane jest jeszcze domontowanie czegoś takiego jak ochronnik przepięciowy , troche to kosztuje , czy naprawdę jest to wymagane przepisami i potrzebne do odbioru instalacji elektrycznej ? a pozatym to jaka jest funkcjat ego czegoś...? , wyłączniki róznicowo prądowe i nadmiarowe mam , a po co jeszcze coś takiego ? Witaj,
To urządzenie chroni odbiorniki stale podłączone do sieci przed zniszczeniem przez pojawienie się przepięcia. Źródłem przepięcia jest najczęściej uderzenie pioruna w napowietrzną linię przesyłową nn. Rzadziej zarzucenie zerwanej linii wn na nn lub wypadek lub błąd człowieka na rozdzielni.



pawelurb - 29-10-2007 12:30
czyli sporadycznie to działa .... linie mam wszedzie kablowe w ziemi , tylko pytanie , czy naprawde tego potrebuję i wymagane jest to przepisami ??



krzysztofh - 29-10-2007 12:54
Czasm ZE wymaga w warunkach przyłączenia aby zastosowac ochronniki przeciwprzepięciowe.
W przyłączu kablowym może powstać przepięcie wywołane indukcją spowodowaną od uderzenia pioruna w ziemię, drzewo, słup wysokiego napięcia itp czasem nawet odległego.
Aby takie ochronniki spełniły swoje zadanie muszą być zastowane systemowo tzn przy zachowaniu ich stopniowania (klasy B, C i D)
Było na Forum dużo tylko przeba poszukać.





psed - 29-10-2007 13:01
Nie wiem czy takie są przepisy, może elektryk-instalator się wypowie.
Ja będę miał przyłącze do linii napowietrznej więc sobie założę ochronniki. Piszę w liczbie mnogiej bo są ich trzy klasy. Te najmniejsze wtyka się w gnizdko sieciowe a dopiero w niego wtyczkę od np. komputera czy cennego sprzętu audio-video jak i np. pieca c.o. lub/i c.w.u. tudzież innych ważnych w domu urządzeń.



retrofood - 29-10-2007 17:09
Ochronniki są zalecane. Nie ma obowiązku prawnego ich stosowania w obiektach poniżej 1000 m3. jednak jeśli już się je instaluje, to muszą być właściwie dobrane i zamontowane aby były skuteczne. nieprawidłowy dobór i montaż nie daje ochrony, przeciwnie może pogorszyć sytuację. I naprawdę nie jest to takie proste jak się nawet wielu elektrykom wydaje.
Zasady montażu mówią o dopuszczalnych i wymaganych odległościach, dlugości przewodów, dopuszczalnym promieniu ich zagięcia, usytuowaniu zabezpieczeń, dobezpieczeniach i jeszcze innych parametrach, które należy uwzględnić planując ich stosowanie.



Włodek W. - 29-10-2007 17:34
Bardzo ciekawe 8) .Sprawdzę czy u mnie też takie urządzenie założył (rachunek końcowy był duży :cry: ) :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl