ďťż

Jak długo schnie klej do parkietu





Berolina - 22-10-2007 10:31
Jak w temacie. Jak długo schnie klej do parkietu? tzn. jak długo od położenia nie powinno się wchodzić na parkiet. Boję się, że zazębią mi się terminy układania parkietu i montażu mebli kuchennych. Pozdr.





krzysztofh - 22-10-2007 12:01
Na parkiet można wejść następnego dnia bez problemu i nawet nosić meble, ale cyklinować ten parkiet można po czasie min dwóch tygodni.



retrofood - 22-10-2007 12:29
To zależy od kleju.
Producenci zwykle piszą co i po jakim czasie można.



carringtontomas - 22-10-2007 12:31

Jak w temacie. Jak długo schnie klej do parkietu? tzn. jak długo od położenia nie powinno się wchodzić na parkiet. Boję się, że zazębią mi się terminy układania parkietu i montażu mebli kuchennych. Pozdr. W bieżącym numerze "Muratora" jest dużo na temat paneli, parkietów i desek - proponuję sięgnąć po lekturę.
Pozdrawiam





Basiaw - 22-10-2007 13:28


W bieżącym numerze "Muratora" jest dużo na temat paneli, parkietów i desek - proponuję sięgnąć po lekturę.
Pozdrawiam

A jest tam coś o klejach do parkietu?
Stoję przed wyborem i nie wiem co kupić. Kuszący cenowo i w opisie jest klej Ansercoll, ale czy rzeczywiście jest dobry?

Murator w kiosku jest na ogół zafoliowany, więc nie można zobaczyć co ma w środku, będę wdzięczna za informację.

pozdrawiam
Basia



carringtontomas - 22-10-2007 13:34
Niestety nie ma wymienionych producentów i konkretnych produktów - ze względu na ich różnorodność ciężko byłoby to zebrać w mały artykuł :)

Warto jednak wiedzieć jaki typ kleju się wybiera a później szukać konkretnej firmy.

Kleje stosowane przy układaniu parkietu:

Kleje cementowe
Parkiet może być klejony do podłoża bądź układany pływająco. W przypadku systemu pływającego sklejane jest jedynie połączenie pióro-wpust. W tym celu stosowane są kleje do drewna typu D3.
Jednak zalety parkietu klejonego do podłoża są niepodważalne ponieważ:

szlifowanie i ponowne lakierowanie parkietu ułożonego w systemie pływającym jest bardzo trudne, a w praktyce raczej niemożliwe,
parkiet klejony do podłoża zapewnia wyższy komfort użytkowania, położony pływająco wydaje głuche odgłosy podczas chodzenia. Dźwięk ten odbierany jest przez użytkowników jako nieprzyjemne "dudnienie",
parkiet klejony do podłoża zapewnia lepszą przenikalność termiczną przy ogrzewaniu podłogowym. Układanie parkietu w systemie pływającym na ogrzewaniu podłogowym nie jest zalecany, gdyż w tym przypadku przekroczona jest graniczna wartość współczynnika oporu przenikania ciepła wynosząca 0,17 [m2K/W],

Do przyklejania parkietu stosowane są trzy 3 różne rodzaje klejów:

rozpuszczalnikowe kleje na bazie żywic syntetycznych,
kleje na bazie żywic reaktywnych,
kleje dyspersyjne.
Rozpuszczalnikowe kleje na bazie żywic syntetycznych mają wiodącą pozycję na rynku. Ocenia się, iż ich udział na rynku wynosi ok. 65-70%. Kleje te składają się z mieszanki rozpuszczalników (np. octanu metylu, acetonu, etanolu, metanolu), rozpuszczonych w nich żywic syntetycznych (polioctan winylu) i wypełniaczy mineralnych, np. kredy. Zawartość rozpuszczalników wynosi ok. 20 - 25%.
Kleje rozpuszczalnikowe na bazie żywic syntetycznych nie zawierają wody, co powoduje, że drewno pęcznieje w nieznacznym stopniu. Parkieciarze cenią ten rodzaj kleju przede wszystkim za jego bezproblemowość i szerokie spektrum stosowania.

Zalety:
Bardzo uniwersalne zastosowanie, służy do przyklejania prawie wszystkich gatunków drewna i formatów parkietu. Klej jest bezwodny, odporny na drobne niedopatrzenia wykonawcze i stosunkowo niedrogi.

Wady:
Podczas stosowania konieczne jest zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa, Klej zawiera dużo rozpuszczalników, w przypadku bardzo wrażliwych formatów parkietu ulatnianie się rozpuszczalników może doprowadzić do "łódkowania" elementów.

Kleje do parkietu na bazie żywic reaktywnych
Na początku lat 90. ze względów finansowych opracowano nowe formaty parkietu. Ze względu na swoją niewielką grubość i dość dużą szerokość elementów, po przyklejeniu za pomocą klejów dyspersyjnych lub rozpuszczalnikowych są one szczególnie podatne na "łódkowanie". Dodatkowo obowiązujące wówczas trendy zachęcały do stosowania jasnych gatunków drewna jak np. buk i klon, które są szczególnie wrażliwe na pęcznienie. Spowodowało to konieczność opracowania nowych klejów do parkietu, które nie zawierają wody i rozpuszczalników. Na rynku parkieciarskim obok klejów na bazie żywic epoksydowych stosowane są przede wszystkim kleje poliuretanowe. Są to systemy wiążące chemicznie, dwuskładnikowe; baza A oraz utwardzacz B, przed zastosowaniem muszą być bardzo dokładnie wymieszane. Na rynku są dostępne także jednoskładnikowe kleje poliuretanowe do parkietu. Proces wiązania odbywa się w tym przypadku poprzez absorpcję wilgoci z powietrza. Kleje poliuretanowe idealnie sprawdzają się w warunkach napiętych harmonogramów na budowie. Już po upływie 12-24 godzin po położeniu parkietu można rozpocząć jego szlifowanie i lakierowanie. W przypadku zastosowania klejów dyspersyjnych lub rozpuszczalnikowych jest to możliwe dopiero po 3-7 dniach.

Zalety:
Uniwersalne zastosowanie do wszystkich rodzajów drewna i formatów parkietu. Jako produkt szybkowiążący klej idealnie nadaje się do stosowania podczas prac terminowych. Jest bezwodny. Szlifowanie parkietu można rozpocząć już po upływie 12-24 godzin. Klej można stosować także bezpośrednio na gładkich i niechłonnych podłożach jak np. asfalt czy stanowiących paroszczelną membranę w uszczelnieniach wykonanych dwuskładnikowym gruntem na bazie żywicy epoksydowej. Produkt doskonale sprawdza się w przypadku klejenia parkietu o dużych wymiarach, a także "nerwowych" gatunków drewna, jak np. buk i klon. Kleje poliuretanowe wiążą w każdej dowolnej grubości warstwy.

Wady:
Podczas stosowania konieczne jest zachowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa. Klej jest stosunkowo drogi. Jego stosowanie jest bardziej uciążliwe. Konieczne jest zachowanie dokładnego stosunku mieszania składników.

Dyspersyjne kleje do parkietu
Zastosowanie klejów dyspersyjnych stanowi najbardziej ekologiczny sposób przyklejania parkietu. Substancję wiążącą stanowi dyspersja polioctanu winylu, a wypełniaczem mineralnym jest kreda. Zastosowanie tych produktów uzależnione jest jednak od kilku warunków. Bardzo istotne jest bardzo dokładne przygotowanie podłoża, np. wyrównanie cementowymi masami samopoziomującymi w celu uzyskania odpowiedniej chłonności podłoża. W celu uniknięcia problemów podczas późniejszej eksploatacji konieczna jest dokładniejsza znajomość zachowania się różnych rodzajów i formatów drewna w kontakcie z wodą zawartą w klejach dyspersyjnych.

Zalety:
Nie zawierają rozpuszczalników, są bezpieczne podczas stosowania, korzystna jest także cena produktu.

Wady:
W przypadku wrażliwych rodzajów parkietu zawarta w kleju woda może powodować "łódkowanie" elementów. Konieczne jest bardzo dokładne, a zatem czasem "drogie", przygotowanie podłoża, dłuższy czas oczekiwania - ok. 7 dni - przed podjęciem dalszych prac.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl