ďťż

Jak ocieplić poddasze ?





marek_p - 16-08-2007 11:26
Witajcie

Dużo ciekawych rzeczy o budowaniu wyczytałem na tym forum, ale takiej banalnej sprawy niestety nie znalazłem.
Budowa wykończyła mnie finansowo, więc chcę ocieplanie poddasza wykonać sam.
Mam ulotkę z Castoramy "Izolacja poddasza" i mniej więcej wiem co i jak, ale kilka drobnych szczegółów bym się dopytał:

1. Mam wełnę w balach (20 cm) - jak ją ciąć żeby nie sprężynowała przy zakładaniu.

2. Krokwie mają 18 cm - chcę podbić pod nie listwy 3-4 cm - czy muszą być równe, czy można dać pozostałe po dachu lekko wykręcone łaty ?

3. Wiem, że mam uciąć wełnę 2-3 cm szerzej niż odległość między krokwiami i przytrzymać sznurkiem (w ulotce Castoramy piszą o żyłce) - jaki ten sznurek dać, żeby był trwały i niezbyt drogi ?

4. Czy paroizolacja poza łazienką jest konieczna ?

Projekt z Muratora D-10 - dachówka ceramiczna, około 7 dachówek oddechowych, membrana dachowa, z zewnątrz podbitka z paneli plastikowych - co 10-ty panel z otworkami, silka 24 cm, wełna frontowa 12 cm, tynk silikatowy KABE.

Oczekuję porady praktyka - podpowiedzcie.





kaczorek. - 16-08-2007 12:59
niedwno w muratorze na cd był bardzo fajny filmik o ocieplaniu poddasza
wszystko krok po kroku od fazy przygotowania po szpachlowanie płyt

jak znajde nr. dam ci znać



cemik1 - 16-08-2007 13:13

Witajcie
3. Wiem, że mam uciąć wełnę 2-3 cm szerzej niż odległość między krokwiami i przytrzymać sznurkiem (w ulotce Castoramy piszą o żyłce) - jaki ten sznurek dać, żeby był trwały i niezbyt drogi ?
Taki biały używany w rolnictwie, kiedyś do snopowiązałek a teraz do pras. Jeden wystarczy z nadmiarem.



jacekp71 - 16-08-2007 16:48

4. Czy paroizolacja poza łazienką jest konieczna ?
.
nie jest, ale warto dac.





andopo - 16-08-2007 18:01
Zastanawiam się po co? Jeżeli ma się dobrą wełnę (ja robiłem ocieplenie rockwoolem toprock), która łatwo przepuszcza wilgoć to ucieka ona albo przez folię pod dachówką albo szczeliną pod deskowaniem. No chyba, że się mylę :)



theodolit - 16-08-2007 18:06

Zastanawiam się po co? Jeżeli ma się dobrą wełnę (ja robiłem ocieplenie rockwoolem toprock), która łatwo przepuszcza wilgoć to ucieka ona albo przez folię pod dachówką albo szczeliną pod deskowaniem. No chyba, że się mylę :) domyslam sie ze lepiej nie moczyc, niz suszyc

wilgoc powinna byc usuwana przez wentylacje pomieszczen, a nie zawilgacac welne ... (nawet jak ta jest super hiper fajna)



mfirma - 16-08-2007 19:18
1. W poprzek z 3-4 centymetrowym zapasem.

2. Mozesz podbic te listwy, nie msuza byc rowne.

3. Zwykly bialy sznurek, moze byc zylka (sznurek latwiej przyczepic).

4. Nie jest konieczna. Jedyna jej zaleta poza lazienka, jest to, ze welna sie nie sypie na glowe przed montazem plyt ;)

Teraz pytanie:

Z tego co napisales, wnioskuje, ze dajesz jedna warstwe welny, czy tak?

Jesli tak, to pomysl nie trafiony, beda Ci sie tworzyly mostki termiczne przy krokwiach. Ocieplenie traci sens.

Co do plyty z muratora, sam jej nie mialem w reku, ale poprzedni inwestor, u ktorego wykonywalem docieplenie, stwierdzil, ze wszystko zostalo zrobione poprawnie (po tym, jak obejzal filmik). Wiec chyba warto jej poszukac ;)



Andrzej Wilhelmi - 17-08-2007 00:53

Zastanawiam się po co? Jeżeli ma się dobrą wełnę (ja robiłem ocieplenie rockwoolem toprock), która łatwo przepuszcza wilgoć to ucieka ona albo przez folię pod dachówką albo szczeliną pod deskowaniem. No chyba, że się mylę :) A możesz tak normalnie powiedzieć co to znaczy dobra wełna? Może smaczna? Może grzeczna? Przegroda budowlana nie jest kanałem wentylacyjnym! Paroizolacja powinna być w każdym pomieszczeniu!!! Tak zwany punt rosy powstanie zawsze w warstwie ocieplenia! To znaczy, że para wodna (gaz) ulegnie w tej izolacji skropleniu a przy ujemnych temperaturach zamarznie i nigdzie nie ucieknie!!! No ale decyzja należy do Ciebie czy chcesz to wykonać profesjonalnie czy skorzystasz z porad amatorów? Pozdrawiam.



mfirma - 17-08-2007 01:24

Zastanawiam się po co? Jeżeli ma się dobrą wełnę (ja robiłem ocieplenie rockwoolem toprock), która łatwo przepuszcza wilgoć to ucieka ona albo przez folię pod dachówką albo szczeliną pod deskowaniem. No chyba, że się mylę :) A możesz tak normalnie powiedzieć co to znaczy dobra wełna? Może smaczna? Może grzeczna? Przegroda budowlana nie jest kanałem wentylacyjnym! Paroizolacja powinna być w każdym pomieszczeniu!!! Tak zwany punt rosy powstanie zawsze w warstwie ocieplenia! To znaczy, że para wodna (gaz) ulegnie w tej izolacji skropleniu a przy ujemnych temperaturach zamarznie i nigdzie nie ucieknie!!! No ale decyzja należy do Ciebie czy chcesz to wykonać profesjonalnie czy skorzystasz z porad amatorów? Pozdrawiam. Podstawowa kwestia profesjonalisto, skraplanie pary wodnej zalezy od cisnienia i samego gazu. W pomieszczeniach nie zawilgoconych ( pokoj dzienny, salon),para wodna nie skrapkla sie, tylko przenika przez welne, znaczy to tyle, ze paroizolacja nie jest wymagana.



Andrzej Wilhelmi - 17-08-2007 01:41
Przyjacielu masz miałkie pojęcie o tych sprawach a starasz się autorytatywnie zabierać głos. Możesz jaśniej przybliżyć co to znaczy "...od samego gazu...". A jakie to ciśnienie panuje w izolacji cieplnej? Jestem przekonany, że nie rozumiesz o czym piszesz. Pozdrawiam.



Sasha - 17-08-2007 02:08
robi się ciekawie

a może chłopaki moglibyście zejść na chwilkę na ziemie i przytoczyć argumenty za i przeciw - najlepiej w tabelce w excelu. Wtedy mozna byłoby to porównać a tak...



theodolit - 17-08-2007 07:01
Nie ma co tablic exelu robic podstawy termodynamiki

prosta sprawa

- przyklady liczbowe zupelnie z kosmosu - dla zobrazowania - nie chce mi sie ksiazeczek ruszac - a mysle ze to da obraz

1. powietrze o wyzszej temperaturze moze zawierac wiecej wody
np przy temp 25oC 50gr wody (pary wodnej) - co daje wilgotnosc wzgledna 60%

2. wraz ze spadkiem temperatury zwieksza sie wilgotnosc wzgledna - az dojedzie do 100% - bedzie to to samo 50gr wody - jednaj przy np temperaturze 15oC jest to max jaki moge zawierac powietrze

3. przy dalszym spadkutemperatury okazuje sie ze np dla temp 10oC max ilosc pary wodnej to np 20gr (dalej wilgotnosc wzgledna 100%) - co to znaczy - tyle ze 30gr wody MUSI sie wykroplic - gdzie ? to wlasnei jest zagadka ...

nastepne fakty

1. pomieszczenie +20oC - zewnetrze -20oC ....

jak uklada sie wykres temperaur ? = czy na izolacji skokowo zmienia sie temperatura ? ... nie na kazdym pokolei materiale temperatura zmienia sie linowo np taka warstwa welny mineralnej (gr 20cm) od wnetrza ma +19oC a od str zewnetrznej -16 .... co to oznacza, ze co milimetr w welnie mamy o pare dziesiatych stopnia inna temperature i w ktoryms miejscu na pewno bedzie punkt rosy - to tam gdzie sie wykrapla woda ...

2. skad moze sie brac wilgoc ? od cieplejszego powietrza w okresach rzejsciowych i od naszych organizmow - jak by nie patrzec pare gram wilgoci tez wydzielamy ;)

tak to wyglada bardzo po krotce - no i osoby, ktore maja termodynamike w malym paluszki - przepraszam za taki nieprofesjonalny sposob przedstawienai problemu ;)

edit: o tu pierwszy lepszy wykres i-s dla pary wodnej
http://kne.itc.pw.edu.pl/frames/silo...y%20wodnej.jpg

pozdrawiam
Piotrek



sebo8877 - 17-08-2007 09:55
Piotrek - ten wykres laikowi nic nie powie... :wink:

Krótko i na temat.

Jeżeli paroizolacji ktos nie chce dawać - prosze bardzo niech nie daje - zobaczymy co będzie mówił po 2-3 sezonach.

Nie warto w całej inwestycji zabudowy poddasza pomijac znikomych kosztów paroizolacji.

Pozdrawaim i życzę powodzenia ludziom rezygnujących z paroizolacji...:)

sebo8877



jprzedworski - 17-08-2007 12:18

Podstawowa kwestia profesjonalisto, skraplanie pary wodnej zalezy od cisnienia i samego gazu. W pomieszczeniach nie zawilgoconych ( pokoj dzienny, salon),para wodna nie skrapkla sie, tylko przenika przez welne, znaczy to tyle, ze paroizolacja nie jest wymagana. Masz rację! "W pomieszczeniach nie zawilgoconych ( pokoj dzienny, salon),para wodna nie skrapkla sie". W pomieszczeniach nie.
Skropli się w wełnie i na spodniej stronie dachówek. Będziesz miał ślicznie oszronioną i zalodzoną izolację dachu, a że tego nie będzie widać, pewnie powiesz, że nie istnieje.
Poza tym, nie zdajesz sobie sprawy, ile wilgoci trafia na poddasze. Choćby z kuchni, która zwykle jest otwarta na salon i resztę domu.
Kolejny racjonalizator! Są tacy, którzy upierają się przy czymś, bo "zawsze się tak robiło", a inni chcą być oryginalni i robią tak, jak nikt inny. Sorry, że mnie poniosło, choć niespotykanie spokojny człowiek jestem.



DeeM - 17-08-2007 18:47
Choć zdania profesjonalistów są podzielone przekonują mnie argumenty powyżej uzasadniające istnienie paroizolacji także w pomieszczeniach "suchych".
Już po raz kolejny powtórzę swoją "mądrość budowlaną" - Jeżeli dasz folię zapłacisz parę złotych i zapomnisz o sprawie. Jeżeli nie dasz to wtedy masz dwie możliwości - albo będzie dobrze, albo będzie źle. I nad czym tu się zastanawiać?
Pozdrowienia

Dariusz Mikołajczyk



T-rex - 17-08-2007 19:18
nic bardziej mylnego. Sam rockwool niezalaca dawania paroizolacji w pomieszczeniach suchych ! - jest ona zbedna - jesli powierchnie wykonczymy plytami GK !

paroizolacja - to opóźniacz pary - nie ma ona za zadanie nieprzepuszczać pary ... ale ograniczyć jej przenikanie, by gwałtownie para nie przechodziła przez warstwę wełny.

Czy jeśli masz dom i ocieplasz go z zewnatrz welna dajesz jakies paroziolacje ? nie - gdyz mury pełnią wystarczającą rolę opóźniacza pary. Groźne jest gwałtowne przechodzenie pary przez welnę w tedy woda wykrapla się w punkcie rosy.

Płyty GK - a tym bardziej płyty GK pomalowane ... są same w sobie opóźniaczem pary - i w pomieszczeniach suchych - to zupełnie wystarcza.
Co innego jeśli byśmy poddasze wykańczali np. panelami - w tedy paroizolacaja jest potrzebna - a jej dodatkową funkcją będzie ograniczenie pylenia wełny.

Dobra wentylacja jest oczywiscie konieczna. I przyjmujemy że ma być.

Sprawa druga - gdzie będzie łatwiej parze wodnej "uciec", przez płyty GK czy wentylację ?

Powszechne stosowanie jako paroizolacji zwykłej folii PE - to już totalna paranoja. Folia taka tworzy niezdrowy mikroklimat - żyjemy jak w wroku foliowym. Dla wełny jest też "taka sobie".
NIE ISTNIEJE coś zawnego mylnie paroizolacja - opóźniacz pary - to poprawna nazwa. Czyli tzw. aktywna paroizolacja, która dzięki swojej budowie, zatrzymuje pare, jednoczesnie pozwalając jej przechodzić w minimalnym stopniu - i taka wlasnie paroziolacje nalezy stosowac w pomieszzceniach zwanymi mokrymi.

kiedyś, kiedyś ... rozmawiałem z kol. invx z tego forum - pytajcie jego.[/quote]



DeeM - 17-08-2007 20:07
T-rex chcesz wentylować pomieszczenia za pomocą karton gipsów? :roll: U mnie wystarczy że ściany oddychają (normalnie spać nie można). :lol:



T-rex - 17-08-2007 20:25
a gdzie ja napisalem ze chce wentylowac za pomoca GK ?




Andrzej Wilhelmi - 18-08-2007 01:05

... Sam rockwool niezalaca dawania paroizolacji w pomieszczeniach suchych ! - jest ona zbedna - jesli powierchnie wykonczymy plytami GK !
paroizolacja - to opóźniacz pary - nie ma ona za zadanie nieprzepuszczać pary ... ale ograniczyć jej przenikanie, by gwałtownie para nie przechodziła przez warstwę wełny.
Czy jeśli masz dom i ocieplasz go z zewnatrz welna dajesz jakies paroziolacje ? nie - gdyz mury pełnią wystarczającą rolę opóźniacza pary. Groźne jest gwałtowne przechodzenie pary przez welnę w tedy woda wykrapla się w punkcie rosy.
Nie ma idealnych materiałów stąd też folia paroizolacyjna posiada współczynnik Sd~150 czyli coś tam przepuszcza ale nie jest opóźniaczem bo te mają Sd~80.
Wykraplanie pary wodnej nie ma nic wspólnego z gwałtownością tylko z nasyceniem. W tzw. punkcie rosy nastąpi wykroplenie. Cytowanie przykładu z ociepleniem zewnętrznej strony ściany budynku jest tu nie trafione i trochę demagogiczne. W tym przypadku punkt rosy znajduje się poza budynkiem a w przypadku skośnego sufitu wewnątrz. Skutkuje to tym, że kondensat spłynie wełną na płytę gipsową. Inna sprawa to rodzaj wełny. Ta na elewację to nie ta sama co do ocieplenia skośnego sufitu. Na szczęście każdy ma prawo wyboru i sam decyduje, które argumenty trafiają mu bardziej do przekonania a czas pokarze kto miał rację. Pozdrawiam.



T-rex - 18-08-2007 12:32
to co blednie nazywamy tutaj paroizolacja - to jest wlasnie opózniacz pary !
jesli masz od gory zalozona folie paroprzepuszczalna o jakiejs tam paroprzepuszczalnosci, to ona nie przepusci wiecej niz moze - i po to sotsuje sie opóżniacze pary.

zapraszam na strone rockwool polska - tam jest to robione tak jak ja mowie.

I jesli kolega mysli ze wie wiecej niz inzynierowie z rockwoola to:
1. grartuluje wiedzy
2. zapraszam do dyzkusji z nimi - moze zmienia technologie :wink:



Barbossa - 18-08-2007 13:19

to co blednie nazywamy tutaj paroizolacja - to jest wlasnie opózniacz pary !
jesli masz od gory zalozona folie paroprzepuszczalna o jakiejs tam paroprzepuszczalnosci, to ona nie przepusci wiecej niz moze - i po to sotsuje sie opóżniacze pary.

zapraszam na strone rockwool polska - tam jest to robione tak jak ja mowie.

I jesli kolega mysli ze wie wiecej niz inzynierowie z rockwoola to:
1. grartuluje wiedzy
2. zapraszam do dyzkusji z nimi - moze zmienia technologie :wink:
moim zdaniem Andrzej Wilhelmi ma rację,
przykład ze ścianą też nie jest trafny
a na stronach interentowych wypisują różne teksty, nie zawsze mądre
(nie kwestionuję to co ma rockwool na stronie, nie czytałem, może jak czasu starczy)
bycie mądrym czyjąś mądrością nie zawsze służy, możesz mi wierzyć



T-rex - 18-08-2007 18:26
przyklad ze sciana nie odzwierciedla oczywiscie 100% sytuacji :)

Powtarzam raz jeszcze tosowanie jako "paroziolacja" zwyklych folii PE, ktore izoluja blisko 100% przepuszczania jest OGROMNYM BŁĘDEM, wynikajacym z oszczednosci i pewnie niedouczenia, zaufania innym pseudo wykonawca.
Tworzy sie sztuczny, niezdrowy mikroklimat.
Nie ma paroizoalcji - jest opóźniacz pary/aktywna paroizolacja - ktora nie ma zadania zatrzymania wilgoci ...



Barbossa - 18-08-2007 18:56
oczywiście jesteś wykonawcą-zawodowcem i przemawia przez Ciebie doświadczenie



jprzedworski - 18-08-2007 22:45
Ale tu chyba nikt nie namawiał do stosowania zwykłych folii PE, w każdym razie nie bezpośrednio.
Co do pomieszczeń "suchych" to mam wątpliwości, czy takie istnieją na poddaszu, chyba że to duży dom. U mnie zapachy z kuchni wędrują na poddasze (takie prawo fizyczne, że co gorące z garnka, idzie do góry), to i wilgoć też.
Z drugiej strony faktem jest, że płyta KG jest jakimś opóźniaczem pary. Czy wystarczającym , nie wiem, ale ...



T-rex - 19-08-2007 20:16
płyta i to nie sama ... tylko najczesciej zagruntowana i pomalowana min 2 warstwami farby

widzial ktos kiedys zaschniety grunt ? np. na rece ?



Andrzej Wilhelmi - 20-08-2007 13:01

...zapraszam na strone rockwool polska - tam jest to robione tak jak ja mowie.
I jesli kolega mysli ze wie wiecej niz inzynierowie z rockwoola to:
1. grartuluje wiedzy
2. zapraszam do dyzkusji z nimi - moze zmienia technologie :wink:
Rockwool na swoich stronach może pisać co mu się podoba. Technologia produkcji wełny mineralnej (kamiennej) czy szklanej nie ma nic wspólnego z prawami termodynamiki. Ja swoje wypowiedzi czytelnie podpisuję podpierając je odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
Kolejny raz powtórzę przegroda budowlana nie jest kanałem wentylacyjnym!!!
Przegrodę należy izolować a pomieszczenia wentylować! Pozdrawiam.



DeeM - 20-08-2007 21:19
Wiemy T-rex, wiemy, Chameryki nie odkryłeś, przez te parę lat na forum obczytałem już parę wątków na ten temat (i dalej nic nie wiem...:-? ) .

Ogólnie można powiedzieć że albo robimy dom superszczelny i dobrze wentylujemy (went. mechaniczna z odzyskiem lub bez) lub robimy dom dziurawy i nie przejmujemy się wentylacją (tzw. went. grawitacyjna, dziury w oknach itd.).



T-rex - 21-08-2007 10:55
oczywiscie kazdy sobie moze powiedziec ze to co pisze rockwool to bzdury i robic u siebie jak mu sie podoba - ale juz nie namawiac do tego innych.

a co, jak masz sciane w domu wykonana z bodajze najzwyklejszej cegly - to co uwazasz ze to jest kanal wentylacyjny ? - i by ja zaizolowac, wylozysz ja folia ? - no koniecznie, by para przechodzi przez taka sciane ...



Andrzej Wilhelmi - 21-08-2007 13:02

oczywiscie kazdy sobie moze powiedziec ze to co pisze rockwool to bzdury i robic u siebie jak mu sie podoba - ale juz nie namawiac do tego innych. Przyjacielu nie przypisuj mi tekstów, których nigdy nie nie napisałem. Dalsza merytoryczne dyskusja Tobą nie ma sensu. Kontynuacja jej będzie możliwa jak łykniesz trochę wiedzy do czego Cię gorąco zachęcam. Pozdrawiam.



marek_p - 22-08-2007 13:49

1. W poprzek z 3-4 centymetrowym zapasem.

2....
Dzięki za odpowiedzi. Co do folii paroizolacyjnej to daliście mi do myślenia ;)


Teraz pytanie:

Z tego co napisales, wnioskuje, ze dajesz jedna warstwe welny, czy tak?

Jesli tak, to pomysl nie trafiony, beda Ci sie tworzyly mostki termiczne przy krokwiach.
Mam kupioną wełnę 20cm, rozumiem, że miałbym drugą warstwę dać w poprzeg, pod warstwą 20centymetrową. To niestety komplikuje montaż i raczej sobie sam z tym nie poradzę. Poza tym tracę kilka centymetrów na wysokości pomieszczenia.

Zastanowię się.
Jeszcze raz dzięki za rady.



denes - 22-08-2007 21:35

Witajcie

Dużo ciekawych rzeczy o budowaniu wyczytałem na tym forum, ale takiej banalnej sprawy niestety nie znalazłem.
Oj slabo sie szukalo. O ocieplaniu poddaszu jest ze setka watkow. Chocby tu jest wiele interesujacych informacji wraz z poradami i zdjeciami: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=1933236


1. Mam wełnę w balach (20 cm) - jak ją ciąć żeby nie sprężynowała przy zakładaniu.
Docinasz z rolki na szerokosc odleglosci pomiedzy krokwiami + 2-3 cm.


2. Krokwie mają 18 cm - chcę podbić pod nie listwy 3-4 cm - czy muszą być równe, czy można dać pozostałe po dachu lekko wykręcone łaty ? Nie lepiej bylo kupic welne 15, lub 18 cm i dac grubsza warstwe w poprzek? Jesli masz taka mozliwosc zwroc te welne i wez 15 a w poprzek 10.



3. Wiem, że mam uciąć wełnę 2-3 cm szerzej niż odległość między krokwiami i przytrzymać sznurkiem (w ulotce Castoramy piszą o żyłce) - jaki ten sznurek dać, żeby był trwały i niezbyt drogi ?
Trwaly wg mnie nie musi byc, przeciez po oplytowaniu sznurek juz potrzebny nie bedzie. Ja kupowalem do snopowiazelek - 500 m za 12 zl. Taniej chyba nie dostaniesz :)

4. Czy paroizolacja poza łazienką jest konieczna ? Niby nie, ale koszt jest niewielki wiec lepiej daj.

Pzdr



T-rex - 23-08-2007 17:12
- niewielki koszt "paroziolacji" ? - to sobie poszukajcie cen aktywnych paroziolacji - nie FOLII PE !

- co da paroizolacja poza lazienka ?
- gorzej niz nic ...
- pogorszy mikroklimat - będziemy żyć jak w worku foliowym
- a przy niedostatecznej wentylacji, będziemy mieli wilgoć, pleśn i Bóg jeden wie co jescze.

i to tak najogólniej mowiac



DeeM - 23-08-2007 18:46
[quote="T-rex"] T-rex nie siej demagogii. Przykład z workiem foliowym jest bardzo obrazowy ale jeżeli kiedykolwiek w życiu widziałeś poddasze oklejone folią to wygląda to bardziej na parasol. 8) No chyba że oklejasz również wszystkie ściany łącznie z podłogą i drzwiami...

Wilgoć powinna się jakoś wydostawać z pomieszczeń ale dlaczego miało by to się odbywać (oprócz wentylacji oczywiście) poprzez wełnę? A co gdy wentylacja działa słabo lub w ogóle? Wtedy jest duuuużo wilgoci której trzeba się pozbyć (jeżeli pomieszczenia "suche" są suche to skąd ten grzyb na ścianach?) Przy niedostatecznej wentylacji to bym już się zastanawiał czy zakładać folię i tu masz rację, niestety....a jeżeli wentylacja jest grawitacyjna to na poddaszu na 99% będzie niedostateczna, i co? żeby nie mieć grzyba trzeba pozbywać się wilgoci przez wełnę!!!! Lepiej mieć mokrą wełnę niż grzyba na ścianach bo przynajmniej tego widać!??? :-? A ja tam zakładam went. mechaniczną i będę miał taki przewiew że aż będzie gwizdało.... :)



Andrzej Wilhelmi - 23-08-2007 21:23
Nie zastosowanie paroizolacji może skutkować zawilgoceniem izolacji cieplnej, butwieniem konstrukcji drewnianej, dynamicznym rozwojem pleśni za płytą gipsową i utrzymującym się zapachem stęchlizny. Tego nie widać ale jest. To tak jak z zawartością nocnika: można ją wylać lub pełen nocnik wsunąć pod łóżko, niby go nie ma ale jest. Przy takim rozwiązaniu można się spodziewać szybkiego remontu dachu. Czy warto? Pozdrawiam.



theodolit - 23-08-2007 21:26
historia lubi sie powtarzac - ale w tym watku juz zesmy mysmy sprawe pareizolacji na poddaszu wealkowali - i teraz ... *here we go again*

wystarczy popatrzec pare postow wyzej ;)



denes - 23-08-2007 22:07

- niewielki koszt "paroziolacji" ? - to sobie poszukajcie cen aktywnych paroziolacji - nie FOLII PE !

- co da paroizolacja poza lazienka ?
- gorzej niz nic ...
- pogorszy mikroklimat - będziemy żyć jak w worku foliowym
- a przy niedostatecznej wentylacji, będziemy mieli wilgoć, pleśn i Bóg jeden wie co jescze.

i to tak najogólniej mowiac Kupilem do siebie corotop, aktywna paroizolacja. Na caly dom zuzylem niecale 2 rolki. Zaplacilem za nie mniej niz 600zl. Faktycznie majatek.

Brak folii powoduje przechodzenie wilgoci do welny, ktora pod wplywem wilgoci:
1. drastycznie zmniejsza swoje parametry izolacyjne, niektorzy lubia zimno zima, cieplo latem, w koncu po to sa te pory roku, zeby tak bylo
2. potrafi zarosnac grzybkiem, ktory ma bardzo dobry wplyw na nasze zdrowie

No ale przy folii dom nie oddycha, jest zamkniety w worku foliowym. Mozna zrobic kilka dziurek, bo inaczej sie udusi. Niech se domek oddycha, a co.



T-rex - 23-08-2007 23:07
wszytsko sie zgadza ... ale pod warunkiem ze mamy na suficie czysta welne podtrzymana sznurkiem do snopowiazalki ...

Opozniacz pary jest potrzebny (nie operujmy blednym pojeciem i mylnym pojeciem paroizolacji ! - on nie ma za zadanie zatrzymac 100% pary wodnej, gdyby tak bylo nie stosowali bysmy foli wstepnego krycia o przepuszczalnosci 1200 i wyzszej ...) - ale jego role pelni plyta GK ... malowana plyta GK ...
wszystko to w pomieszczeniu zwanym suchym.

nie neguje potrzeby opózniacza pary - on jest potrzebny - ale jeden - nie dwa.

to tak jak bys sobie ubral dwa swetry - a co szkodzi ?



Titol - 23-08-2007 23:23
Ja też będę ocieplał poddasze, widziałem ten słynny film i mam pytanie: Czy najlepsza nawet folia paroprzepuszczalna, po jakimś czasie nie będzie miała zatkanych porów i stanie się barierą nie do przebycia dla pary? Wydaje mi się, że to jest podstawowa sprawa, bo przy całościowych kosztach budowy domu, taka folia to pryszcz.



Andrzej Wilhelmi - 23-08-2007 23:31
Może warto podać jaki współczynnik oporu pary wodnej (Sd) ma 12 mm płyta gipsowa i jaką ma farba na tej płycie. Dobra folia paroizolacyjna ma Sd>150. Należy pamiętać, że para wodna przedostaje się przez ściany, stropy a nie tylko przez podwieszane sufity. Koniecznym staje się więc stosowanie folii wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności lub wykonanie skutecznej szczeliny wentylacyjnej nad izolacją cieplną. Pozdrawiam.



Andrzej Wilhelmi - 23-08-2007 23:43

... Czy najlepsza nawet folia paroprzepuszczalna, po jakimś czasie nie będzie miała zatkanych porów i stanie się barierą nie do przebycia dla pary? ... Okazuje się, że nie. Bania przeprowadzone w Niemczech pokazały, że po 10 latach ta folia straciła ~5% paroprzepuszczalności. Dobra folia paroprzepuszczalna ma Sd<0,02. Oznacza to, że stawia ona parze wodnej taki opór jaki stawia 2 cm powietrza. Przy stracie 5% Sd wyniesie 0,021 co oznacza, że opór zmniejszy się o wielkość równą oporowi 1 mm powietrza. Pozdrawiam.



Titol - 23-08-2007 23:50
No to założę folię. Dzięki



T-rex - 25-08-2007 23:12
folia paroprzepuszczalna, zwana folia wstepnego krycia jest konieczna.

Koledze chodzilo chyba o folie ktora tutaj blednie nazywamy paroziolacja.

jak masz gdzies pod reka takie dane - podaj.[/quote]



Andrzej Wilhelmi - 26-08-2007 11:03

jak masz gdzies pod reka takie dane - podaj. [/quote]

To Twoim zdaniem pomalowana płyta gipsowa stawia tak duży opór parze wodnej, że nie potrzeba stosować folii paroizolacyjnej. Podaj więc jak duży. Pozdrawiam.



mayland - 27-08-2007 13:49
Stan obecny:
Dach dwuspadowy, blachodachówka, folia paroprzepuszczalna Tyvek, krokwy 18cm.

Zamierzam:
1. dać ruszt ze sznurka na gwoździe papówki
2. wcisnąć między krokwy 2 warstwy wełny po 10cm każda na mijanego (łącznie 20cm wełny)
3. drugi ruszt ze sznurka
4. profile aluminiowe
5. folia (żółta)
6. płyta karton gips.

Mam pytania. Czy ten pierszy ruszt ze sznurka jest sens robić?
Czy folia ma iść z której strony, przy płycie czy przy wełnie?



Andrzej Wilhelmi - 28-08-2007 08:22
Wełny się nie wciska tylko układa. Pomiędzy 18 cm krokwie można włożyć max. 18 cm wełny a nie 20 cm!!! To nie wełna izoluje tylko uwięzione w niej powietrze! Wciśnięta wełna może wypchnąć folię wstępnego krycia co spowoduje poważne problemy z dachem. Pozdrawiam.



mayland - 28-08-2007 11:16
Co do wciskania się nie zgodzę bo wg mnie pasuje to określenie :wink: Skoro przytnę wełnę 2cm szerzej to muszę ją wcisnąć :wink: :lol:
Ale masz rację, wypcha to folię. Chyba lepiej jednak dać 15cm +5 na profile. Tylko wtedy muszę sznurkować z dbu stron wełnę :-?



Titol - 28-08-2007 14:25

Co do wciskania się nie zgodzę bo wg mnie pasuje to określenie :wink: Skoro przytnę wełnę 2cm szerzej to muszę ją wcisnąć :wink: :lol:
Ale masz rację, wypcha to folię. Chyba lepiej jednak dać 15cm +5 na profile. Tylko wtedy muszę sznurkować z dbu stron wełnę :-?
[quote]

Koledze Andrzejowi chodziło o to, że jeżeli między krokwie 18 cm włożysz wełnę o gr. 20 cm to ona wypchnie folię, a nie o to, że dotniesz wełnę o 2 cm szerzej niż rozstaw krokwi. :wink:

Pozdrawiam



mayland - 28-08-2007 14:32
Domyśliłam się :wink: Pozwoliłam sobie na małe podroczenie się :wink: :lol:
Ale dziękuję za dociekliwość :lol:



mayland - 28-08-2007 15:05
Jeśli macie cierpliwosć do mnie to jeszcze zapytam o profile :lol:
Widziałam jakieś główne, ścianowe itp... :oops:
Jakie profile kupic na sciany poddasza a jakie na sufit? Czym się różnią? Czy mają jakieś symbole którymi mozna się posłużyć w sklepie? To samo dotyczy uchwytów, mocowań. :-?
:oops:



mayland - 29-08-2007 07:56
http://www.castorama.pl/porady/art-b...-poddasza.html
W tych poradach Castoramy jest informacja że mozna dać folię miedzy wełnę a nie pod płytę kg. :-?

Hmm... Można położyć 15cm miedzy krokwy i 5cm na krokwy i dać na to folię? A dopiero na to ruszt aluminiowy i płytę?



Andrzej Wilhelmi - 29-08-2007 23:42
A tak dokładnie to 15 cm wełny pomiędzy krokwie, folię paroizolacyjną a następnie 5 cm wełny w stelażu i płytę gk. Pozdrawiam.



mayland - 30-08-2007 07:11
Wczoraj było próbne przyciecie wełny. Uciełam, włożyłam miedzy krowkry i... trzyma się :lol: :lol: :lol:
W sobotę będzie wielkie wełnowanie :lol: Mam pistolet, sznurek, nożyki,ubranie. Musze dokupić maseczkę na twarz bo jednak pyli bardzo i... folię. :lol: Chcę położyć 1 warstwę a potem stelaże. Ale do tego to już bedzie potrzebne 2 osoby więc póki co sama zamierzam zrobić jedną warstwę :lol:

Dziękuje bardzo za okazaną pomoc. :D :D :D Może uda mi się zrobić fotoreporataż z prac :lol: Będzie co krytykować :lol:



Alexs - 30-08-2007 14:29
Witam w wątku stropo-ociepleniowym,
odkąd kupiłam projekt nie bardzo sobie mogłam wyobrazić jak ma wyglądać ocieplenie mojego stropiku.
W projekcie jest, że dach ma być nieocieplony tylko strop, poddasze nieużytkowe, zatem miałam zamiar przybić folię do belek od góry, rzucić wełnę na to na miajankę 2x10 cm nie tnąc tylko rozwinąć potem pustka szerokości belki czyli 22 cm, profil do belki przymocować i płytę GK, w projekcie natomiast jest tak:
-płyta osb
-wełna 20 cm miedzy belki(22 cm)
- pustka went. 2 cm
- folia paroizolac.
- ruszt
- plyta gips karton

i jak to zrobić??? Czytam, że dajecie wełnę miedzy belki i to na mijankę!??? Tniecie cała rolkę na kawałki 60 cm??? Dodam, że płyt osb nie przewiduję bo tam się chodzić nie będzie. Kolejna zagadka to sznurki lub folia, jeśli dam fole od spodu zaraz nad płytą to można by na niej ułożyć wełnę i nie dawać sznurka bo tak np. się po kanadyjsku buduje. Ale z kolei jak całe role folii od spodu zestrzelę pistoletem to mi zakryje belki i jak sobie później przymocuję profile do płyt???
Mógłby mi ktoś rozjaśnić jak to wykonać? Na prawdę czytam wiele wątków na forum o tym i nadal nie wiem :cry:



Andrzej Wilhelmi - 31-08-2007 23:26
Jak nie masz zamiaru korzystać ze strychu zrób tak jak napisałaś: folia na belki i na folii wełna minimum 20 cm. Pozdrawiam.



Alexs - 31-08-2007 23:45
no to superowo, prawda, że jednak pierwsza koncepcja jest najlepsza, czasem czym więcej się czyta tym większy mętlik w głowie :). tylko wypadałoby jeszcze w ktorymś miejscu zagęscić jakąś "ścieżkę" deskami coby nie wpaść w przyszłości między belki jak się coś wydarzy np z kominem i bedzie trzeba się tam dostać...



Andrzej Wilhelmi - 01-09-2007 00:35
Komin jest uszczelniany i obrabiany od strony dachu nie szukaj więc pretekstów i nie rób żadnych ścieżek. Pozdrawiam.



Alexs - 01-09-2007 10:51
to po co sie robi właściwie ten wyłaz na poddasze? Czasem trzeba tam widocznie po coś wejść, raz na kilka lat pewnie. Bo zakładając, że tam nigdy nie wyjdę to rezygnuję ze schodów składanych, tak?



Andrzej Wilhelmi - 02-09-2007 23:56
Oczywiście! A jak byś miała ocieplenie w krokwiach to też byś tam chciała zaglądać? Pozdrawiam.



Alexs - 03-09-2007 00:09
po konsultacji z kier-budem zdecydowałam, że robie zgodnie ze sztuką budowlaną i wkładam miedzy belki jednak...zgodnie z systemem Rigistil, dodatkowo zgęszczę belki co jakieś 1,25 m poprzeczną belką coby tak nie pracowały bo są dość mokre
pozdr.



Andrzej Wilhelmi - 03-09-2007 00:54
Nie ma to nic wspólnego ze sztuką budowlaną. Położenie izolacji nad belkami likwiduje mostki termiczne na belkach i to jest zgodnie ze sztuką. Pozdrawiam.



Alexs - 03-09-2007 08:39
Czemu wobec tego wszyscy robią między krokwie i kierbud też tak proponuje?



Andrzej Wilhelmi - 04-09-2007 12:04
Musisz się na coś zdecydować, czy ocieplasz połać dachu, czy strop? Pozdrawiam.



Alexs - 04-09-2007 12:12
ocieplam strop, ale reszta ludzikow jak ociepla to tez daje miedzy belki???Czy jak bedzie pustka 22 cm miedzy plyta a welna to nie przeszkadza, nie wychladza sie???



Andrzej Wilhelmi - 04-09-2007 12:24
Nie wiem jak u innych. Ty zadałaś konkretne pytanie. W tej pustce pomiędzy belkami nic się nie wychładza jest tam uwięziona warstwa powietrza, która będzie dodatkowym izolatorem. Pozdrawiam.



st_x - 04-09-2007 12:41

Musisz się na coś zdecydować, czy ocieplasz połać dachu, czy strop? Pozdrawiam. .. albo ostatecznie pomieszczenia na poddaszu ....

Połać dachu niech sobie marźnie :lol: :lol: .

P.S >> I jedno i drubi rozwiązanie jest OK. Moim zdaniem łatwiej można wentylować "trójkąt" nad ocieplonym stropem pod nieocieplona połacią, ze o o szczednosci rzędu pól promila na kosztach welny i dodatków nie wspomne

Pozdrawiam



jaro'71 - 04-09-2007 14:08

to po co sie robi właściwie ten wyłaz na poddasze? Czasem trzeba tam widocznie po coś wejść, raz na kilka lat pewnie. Bo zakładając, że tam nigdy nie wyjdę to rezygnuję ze schodów składanych, tak? A nie szkoda Ci tego miejsca na stryszku? Ja tyle rzeczy planuje tam wpakowac. Przeciez nie bede mial piwnicy czy dodatkowych komorek na deskorolke albo duzy sloik ze swojskim winem :wink: :D



Alexs - 04-09-2007 14:48
no stryszek tam był przewidziany w projekcie na różne pierdułki takie, dlatego proponują zrobić tam płytę osb, jednk z powodów finansowych rezygnunuję z niej, ale być może częsciowo chociaż przykryję go coby można było jakieś narty rzucić, czy pozostałości po budowie...



mayland - 04-09-2007 15:03
NA stryszku na podłodze bedą deski z szalunków z budowy. Na to najtańsze panele podłogowe (9,90zł/m2). Ściany ocieplone wełną 15cm + 5 cm między łaty przybite na krokwy. Wybite laminatem drewnopodobnym. Takie rozwiazanie wydaje mi się najtańsze i w miarę estetyczne. Myślałam o panelach pcv na ściany ale za duzo roboty z tym. Laminat będzie szybszy i chyba tańszy. Nie muszę też dawać profili aluminiowych na krokwy bo nie ma co pękać :lol:



kapri - 06-09-2007 08:07
A ja słyszałam, że znajomy dał między krokwie styropian! Termoorganika wymyśliła taki super patent nazywa się to SUPERPODDASZE (czy jakoś tak) - płyty mają specjalne nacięcia i montuje się je super łatwo i bez skutków ubocznych (np.pylenie).
Macie jakieś doświadczenia z takim produktem?



mayland - 06-09-2007 09:16
Chyba cenowo bardziej atrakcyjna bedzie wełna :-? Pomimo pylenia... :roll:



mayland - 06-09-2007 09:17
A co z różnym rozstawem krokwi? Ja mam bardzo różne odstępy w miejscach np. okien czy lukarn :-?



MARTiiii - 07-09-2007 01:24
Pod tym deskami z szalunków nic nie dajesz? RAczej nic chyba, poza plyta GK na dole. Szkoda tego miejsca na strychu, może mało go tam ale zawsze jakies pierdoly mozna tam wrzucic. Tez mysle by tak zrobc... :lol: tylko wiecej welny pojdzie i roboty wiecej na ocieplenie reszty dachu ponad poddaszem :-?



mayland - 07-09-2007 07:33
Między deski a płytę daje 15cm wełny.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl