Kto buduje D20 ?
Jerry_Sz - 01-06-2004 13:32
Kupiłem projekt D20. Może ktoś z Was wybudował lub buduje ten model i może podać przybliżone koszty?. Jeśli wiecie gdzie można obejrzeć gotowy budynek to dajcie znać :wink:
Szpulka - 18-06-2004 09:45
Ja właśnie wykańczam D20 z pewnymi zmianami.
Mam parę uwag, może Ci się przydadzą
1. Strop!!! jeśli masz zamiar budować dom parterowy i nie korzytać ze strychu w celach mieszkaniowych to daj do przeróbki dach i strop. Strop betonowy wychodzi bardzo drogo i dlugo się go robi - to jest jednak olbrzymia powierzchnia. Ja niestety zorientowałam się za późno (to moja pierwsza budowa) i jak już zobaczyłam ile mnie to kosztowało to na szybko zdecydowałam się na zrobienie ścianki kolankowej żeby podnieść dach i mieć na przyszłość możliwość adaptacji strychu. Teraz żałuję tego odruchu bo spowodowało to wiele kłopotów. Dom stracił proporcje, nie mam ogrzewania na górze i muszę porządnie ocieplić strop (min 15cm) ale dach też. W ten sposób gubię uzyskane centymetry itp.
2. Strych jest za niski żeby tam coś sensownie robić - nadaje się świetnie na prowadzenie wszystkich instalacji jak DGP, elektryka oraz na przechowywanie rzeczy tylko okresowo używanych (narty itp)
3. Brak spiżarni i kuchnia nie jest duża - ja zamurowałam boczne wejście a od strony salonu zrobiłam tylko niski murek-barek.
4.Garaż i kotłownia. Ponieważ musiałam przesunąć garaż (jest po drugiej stronie wejścia do domu i wjazd jest z boku a nie na wprost) nie mam wejścia z garażu do domu i nie narzekam. Garaż zrobiłam jednostanowiskowy. W drugiej części garażu odsuniętej od domu jest kotłownia. Pamiętaj, że kotłownia hałasuje i umieszczenie jej koło sypialni może być niekorzystne.
5.Brak pralni!!! bardzo chciałam uniknąć suszenia ubrań nad wanną. Tylko przez przypadek (konieczność przesunięcia garażu i przemieszczenie kotłowni) mam pomieszczenie na pralnię w miejscu gdzie było przejście z garażu do domu. Przedzieliłam to długaśne pomieszczenie w połowie i w dalszej części mam pralkę i sznurki, i jakiś magazynek na różne rzeczy. Słoiki z przetworami, kartony z sokami i mlekiem, takie trwale zmknięte. Do pierwszej części pomieszczenia przeniosłam garderobę (jest przechodnia). Natomiast garderobę, która była w projekcie zamurowałam od strony korytarza i otworzyłam od strony małej łazienki. Będzie w niej sauna.
6.Ogród zimowy Strasznie chciałam mieć w przyszłości i zrobiłam dodatkowe drzwi balkonowe z najmniejszego pokoiku.
7.Zrobiłam wszędzie ogrzewanie podłogowe. W parterowym domu niech grzeje od dołu To pierwsz zima i wszystko jest jeszcze mokre a grzeję na razie tylko prądem więc trudno ocenić.
8.Komin zrobiłam systemowy i uniknęłam komplikacji ze stropem bo zmieścił się między belkami bardzo polecam to rozwiązanie bo w projekcie jest zbrojona płyta w tym miejscu.
9.kominek mam narożny, ogień widać z dwóch stron. Widok fajny ale kominek strasznie kopci i ja podejrzewam, że te z dwiema podnoszonymi szybami tak mają a poza tym obudowę trudniej i drożej zrobić - nie polecam.
10.Salon jest cudowny każda impreza się zmieści tylko podwyższyliśmy pomieszczenia do 3 metrów (jeden bloczek) tak duża przestrzeń mogłaby wygląć przytłaczająco jakby było niżej a tak wygląda świetnie!
11.Okna balkonowe warto zastanowic się nad ocieplonymi roletami zewn. W nocy w zimie jak jest wiatr to sporo ucieka ciepła za to słońce nagrzewa tak, że wyłączałam grzanie. Trzeba zrobic jakąś markizę na lato.
Jejku dosyć dużo mi się tego nazbierało. Najważniejsze jest to, że ponownie bym wybrała teb projekt tylko koniecznie bym przerobiła strop i dach! Jakbyś miał jeszcze pytania to polecam się na przyszłość.
Jerry_Sz - 21-06-2004 14:41
Serdecznie dziękuję Ci za obszerny , co tu dużo kryć, artykuł !!!.
Na pewno skorzystam z Twoich podpowiedzi. A teraz pytania:
1. Jesli możesz napisać coś o kosztach i oczywiście technologii w jakiej
budowałaś?.
2. Jak wykończyłaś lub wykończysz elewację?.
3. Czy garaż jest w jednym poziomie z resztą budynku czy
pozostał jak w projekcie?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Jerry.
Szpulka - 22-06-2004 09:33
Kosztów prawdziwych nie znam, co się będę stresować :wink: a tak poważnie to buduję już cztery lata i nigdy nie prowadziłam szczegółowej ewidencji finansowej. Wiem tylko, że strop był drogi bo jest bardzo duży. Niby budujesz dom około 200m a tak na prawdę razy dwa i to widać w kosztach. Sąsiad budował D08 i miał w projekcie strop drewniany to w porównaniu ze mną ma go za darmo. Ja stawiałam z porothermu 30 + styropian. Mieszkałam pół zimy u sąsiada w betonie komórkowym i pół zimy u siebie więc mam porównanie. Beton komórkowy jest cieplejszy ale nie kumuluje ciepła. Jak otworzysz okno żeby przewietrzyć lub po prostu zbyt długo się szwędasz po drewno do kominka to całe ciepło z domu ucieka i jest zimno znowu musisz nagrzać. Ściany z porothermu trzymają ciepło w sobie, możesz przewietrzyć i za moment jest jak było ciepło.
Nie mam jeszcze tynków tylko klej na siatce. Nie jestem jeszcze pewna jak wykończę.
Koszt ścian i wogóle stanu surowego nie jest duży. Prawdziwe koszty zaczęły się od dachu, którego z resztą nie skończyłam, mam tylko deskowanie i papę. Pokrycie dachowe wyceniono mi na 30-40tys z dachówki ceramicznej za całość z robocizną. Okna to około 20 tys. Podłogówka też sporo kosztowała, ale to był dobry wybór. Teraz jestem na etapie organizowania eksperymentalnego systemu ogrzewania i odzyskiwania ciepła tzn wężownica na kominku + solary + rekuperator + DGP + GWC
Garaż mam podniesiony - wszystko było łatwiej wykonać mury, strop i dach, ale to zostało zrobione przy okazji bo ja i tak musiałam go przesunąć.