ďťż

Ściana trójwarstwowa





JolaF - 12-05-2004 10:57
Może poradzicie?
Mam w projekcie ściany trójwarstwowe gr. łącznej 50cm. mają być wykonane z:
cegły szczelinowej typu Max 28,8cm +2cm pustka powietrzna+10cm styropian FS15 lub wełna mineralna np. Rockwool+pustak szczelinowy uzupełniający Dz gr. 8,8cm
Niepokoi mnie umieszczenie pustki powietrznej po stronie ściany nośnej przed ociepleniem? wszystkie publikacje na ten temat podają umieszczenie pustki powietrznej za ociepleniem.
Jeśli w/w układ ściany jest poprawny to czy są potrzebne otwory wentylacyjne?, a jak mocować kotwy? i czy ta ściana będzie cieplejsza?
Proszę mi doradzić wełna czy styropian lepszym materiałem izolacyjnym dla w/w ścian w projekcie mam wybór, a moja wiedza jest nie wystarczająca.
Zabudowa 10mx20m parter z garażem czy potrzebne dylatacje w ścianach?





Monika L. - 12-05-2004 12:13
Jolu czy koniecznie chcesz mieć taką ścianę? Prawie każdą technologię budowy ścian w projekcie można zmienić. Poza tym jeśli pustka to nie styropian ( utlenia się ).
Poszukaj na forum ściana dwuwarstwowa, ściana trójwarstwowa...



ALF - 12-05-2004 12:20
Nie wiem czy koniecznie musisz mieć ściane trójwarstwową. Ja buduje z porothermu 30 cm + 10 lub 15 cm styropianu. Tak więc łączna grubość ściany 40 lub 45 cm.



mdzalewscy - 12-05-2004 12:23
funkcja szukaj !, szukaj!, szukaj! to najpopularniejszy temat, było tego mnustwo. Ja natomiast nie daje rzadnej pustki i wentylacji a z kotwami to sobie majster poradzi. Oba materiały styropian czy wata są porównywalne ja wybrałem tańszy i mniej wymagający





bobo30 - 12-05-2004 12:30
Pustka powietrzna musi być tylko przy wełnie, między nią a warstwą elewacyjną. Wełna jest chyba trochę droższa niż styropian, ale lepiej wycisza ściany. Jeśli chodzi o skuteczność ocieplenia, to nie ma miedzy nimi istotnych różnic.
Przy ścianach dwuwarstwowych dużo droższe są tynki (siatki itd.). W sumie cenowo chyba wychodzi na to samo - ściana dwu lub trzywarstwowa.
Dane podaję za Muratorem, aczkolwiek w cenach zmieniło sie tak wiele, że trzeba wszystko potwierdzić w składach budowlanych lub z ekipą.



Yoric - 12-05-2004 15:29
Jolu,

Oczywisce ze najpierw sciana nosna, pozniej ocieplenie, szczelina wentylacyjna i sciana zewnetrzna.
Nie robilbym sciany 3 wartwowej ... z kilku powodow:
- najwiekszy koszt -
najwiecej materialu
szersze lawy,
wiecej kopania,
wykonanie wentylacji KTORa TRZEBA WYKONAC!
a wlasnie ..a po coz taka wentylacja ..pustka w scianie ... ???
chyba ..na odprowadzenie wilgoci ?? tak ??
najtrudniejsza do zrobienia - trzeba dawac jakies kotwy,
kilkaset !! kotew to kilkaset mostkow termicznych - o ile mi wiadomo kotwy sa z metalu, ktory najlepiej przewodzi cieplo (ale zimno tez) ;)
najtrudniejsza do upilnowania
bo jak fachowcom nie bedziesz patrzec na rece caly czas ... to NIE BEDZIESZ W STANIE zweryfikowac dokladnosci wykonania ocieplenia.
Jezeli decydujesz sie na 3 warstwowa - to raczej welna niz styropian ...
to takie luzne przemyslenia budowniczego teoretyka ;-)
pozdrawiam



wg - 12-05-2004 15:43
Jedyny punkt w jakim się zgadzam z przedmówcą to fakt, że trójwarstwową trudniej zrobić.
Poza tym:
- jest porównywalna cenowo lub tańsza od 2W lub 1W (oczywiście nie z elewacją z klinkieru),
- ja bym dał styropian bez szczeliny wentylacyjnej, w przypadku styropianu nie daje się szczeliny,
- kotwy to żadne mostki, przy 2W też się kołkuje ocieplenie i na jedno wychodzi,
- bez problemu można dopilnować wykonawcy jeśli się jest 1-2 w tygodniu na budowie.

Ja mam trójwastwową z silikatów i styropianu (17 cm styropianu) i całkowity koszt materiału wliczając bloczki, styropian, kotwy i klej wyszedł 70 zł za m2. Robocizna to sprawa indywidualna, do dogadania.



Yoric - 12-05-2004 16:01
wg,

radonie - piekne miejsce - przejezdzalem w sobote ! najbardziej podobal mi sie zakatek okolo 500 m przed kosciolem ?? klasztorem ?? na luku w prawo (jadac od grodziska) - taka polanka wycieta w lesie - kilka domow na niej ...w ogole okolica super!
Nie bede "do upadlego" atakowal sciany 3 warstwowej - tym bardziej, ze sam jeszcze zadnej nie zbudowalem ;-)
Ale teoria wymiany ciepla mowi, ze ocieplenie korzystniej jest dac na zewnatrz ...
Dlaczego dales te 3 cia warstwe ?? taniej ? ladniej ? lepiej ?
Moze ..i ja taka postawie ? hyhyhy
pozdrawiam serdecznie,
I jeszcze raz gratuluje radoni - piekne miejsce!



Joasia - 12-05-2004 17:46
Jolu, być może Twój projekt nie jest wcale taki zły.
Poszukaj na Forum - były linki podawane przez W. Nitkę do artykułów o tym, jak to w USA są wymieniane gremialnie kilkuletnie ocieplenia ze styropianu, bo ściany gniją - dotyczyło to domów szkieletowych, z niedokładnie wykonaną obróbką blacharską wokół otworów (okna, drzwi). Bo styropian nie przepuszcza wody i pary wodnej - więc jak się dostanie pomiędzy styropian i ścianę nośną, to nie ma jak wyschnąć. I polecanym na to rozwiązaniem jest właśnie pustka powietrzna pomiędzy ścianą nośną a styropianem - gdy np. daje się styropian nie na klej, ale na stelażu. Nie wiem, czy to dotyczy też ścian 3w z maxa.
W każdym razie - nie skreślaj tego projektu tak od razu. Pogadaj może z projektantem?
Pzdr. Joasia.



Krystian - 12-05-2004 20:20
1.Pustka przy styropianie nie jest konieczna,
2.Pustka w ścianie trójwarstwowej od strony ściany nośnej to moim zdaniem błąd, bo niby jak będziesz ją ,,wentylować" ?
3.Jeżeli zdecydujesz się na wałnę to zrób pustkę od strony elewacji i zastosuj ,,puszki wentylacyjne" do ściany elewacyjnej... :P
Pozdrawiam.



Yoric - 13-05-2004 09:26
Jolu,

Jak widzisz ..kazdy swoje rozwiazanie chwali, jak juz ktos zbudowal sciane 3 warstwowa, to musi w nia brnac i chwalic ! Ci co nie zrobili wentylacji - mowia ze moze byc bez, inni zas ze wentylacja konieczna.
NO TO KONIECZNA CZY NIE ? moze takie pytanie trzebaby zadac ...

Wszyscy,
Powszechnie wiadomo, ze najprostsze rozwiazania sa najlepsze - wiec po co komplikowac sobie zycie najbardziej skomplikowana sciana Pytajac "po co ?" czekam na zalety sciany 3 warstwowej ?
Pozdrawiam,



JolaF - 13-05-2004 09:39
Faktycznie jetem skołowana co zrobić i czy styropian faktycznie się utlenia? mając dostęp powietrza.
Acha jeśli chodzi o zalety ściany 3w to chyba wiadomo najlepsza.
Zdecydowałam przeglądając odpowiedzi że będzie to Max29+styropian5+5+pustka powietrzna2cm+cegła modularna9cm lub
U25 +styropian7+7+pustka2cm+cegła modularna9.
Zastanawiam się jeszcze nad rodzajem styropianu?



KrzysiekMarusza - 13-05-2004 10:03
JoluF - styropian się nie utlenia, choć może powoli kruszeć w kontakcie z tlenem.
Ale czemu chcesz dać tylko 5 czy 7 cm ? Daj 10-12 cm minimum, a ew. jakoś pocień
pozostałe warstwy (nie jestem expertem od elementów ścian wartswowych - sorki :)) .
A pustki powietrzniej przy styropianie bym nie dawał.
Każdy styropian się nada - np. FS-15
hej - Krzysiek



Czarek C. - 13-05-2004 10:24

Faktycznie jetem skołowana co zrobić i czy styropian faktycznie się utlenia? mając dostęp powietrza.
Acha jeśli chodzi o zalety ściany 3w to chyba wiadomo najlepsza.
Zdecydowałam przeglądając odpowiedzi że będzie to Max29+styropian5+5+pustka powietrzna2cm+cegła modularna9cm lub
U25 +styropian7+7+pustka2cm+cegła modularna9.
Zastanawiam się jeszcze nad rodzajem styropianu?
Styropian nie utlenia się przy kntakcie z powietrzem atmośferycznym. Starzeje sie pod wpływem promieni UV (tzw. żółknięcie) , natomiast znakomicie znika w kontakcie z rozpuszczalnikami , zwłaszcza lepikami na zimno. Lepikiem na gorąco dawniej przyklejano styropian i nie ma on wpływu (tzn. ma, ale bardzo krótko, kiedy odparowują lotne węglowodory, gdy wysycha)
Powietrze ma wpływ na styropian, następuje naturalny proces starzenia, tak jak u wszystkich materiałów, ale jest on powolny. O trwałość myślę że warto pytać producenta.
Wracając do ścian, Super jest ten układ z 7+7 cm styropianu. Tylko ta pustka, ...według mnie nie jest konieczna i obecnie popularnie stosuje się bez pustki. Może jakiś fachowiec się jeszcze wypowie.
No i mam pytanie :Te dwie warstwy styropianu muszą być jakoś dociskane do jednej (wewnętrznej) warstwy muru by powstawała szczelina 2 cm, w jaki sposób? Na kołki?



Qgiel - 13-05-2004 11:01
Jeśli Jolu zlikwidujesz ową szczelinę 2 cm, to akurat starczy na 10 cm styropianu i będzie zupełnie dobrze. Styropian to zupełnie inny materiał od wełny i nie potrzebuje przewietrzania, bo praktycznie jest nieprzepuszczalny dla powietrza. Poczytywane to jest za wielką jego wadę( również na tym forum ), ale w praktyce mnóstwo inwestorów go stosuje, bo jest wygodny do montażu i doskonale się sprawdza jako izolator. Rzecz jasna musi być zapewniona prawidłowa wentylacja wewnątrz domu, ale jest to uwaga natury ogólnej, bo żadne ocieplenie nie zadziała prwidłowo przy jej braku.
Ściany , które "skompomowałaś" ;-) są wystarczająco ciepłe.
Dla Max,a U = 0.246, dla U25 współczynnik wyniesie 0.237. Wartości są dla 12 cm styropianu w obu przypadkach. Zwiększanie grubości nic konkretnego do izolacyjności ścian nie wniesie, a masz drobny "zapas" grubości na tynki.



JolaF - 13-05-2004 11:06
Wszystko łączy się tzw. kotwami 4 do 5 szt na 1m2 wentylacja zaś jest wskazana dla osuszania warstwy zewnętrznej są to kratki wentylacyjne wstawiane w spoinę i tej szerokości co spoina z tworzywa sztucznego a więc mało widoczne.
Kratki went. wkłada się w co czwartą spoinę, nad izolacją poziomą w ostatnim- pod okapem oraz pod i nad otworami okiennymi.



Yoric - 13-05-2004 11:19
hm ..wprawdzie nie uplynelo wiele czasu ...ale wlasciwie nie uslyszalem zadnej zalety sciany 3 warstwowej - tylko "ze wiadomo ze lepsza" ;-)
Uwazam, ze sciana 3 wasrtwowa ze styropianem w srodku bez szczeliny jest najgorszym rozwiazaniem!
"Szczelina wentylacyjna" ma zapewniac odseparowanie przemarzajacej scianki dociskowej od sciany nosnej niz faktyczne przewietrzanie. Dlaczego przy styropianie nie trzeba dawac szczeliny ???
Chyba pojde poczytac muratora ....
A ...no i zeby wszystko bylo jasne tip top .... nie jestem producentem betonu komorkowego, innych pustakow welny ... ani moj znienawidzony sasiad nie jest producentem kotew (tych do scian 3W)
pozdrawiam,



JolaF - 13-05-2004 11:28
Dlaczego ściana trójwarstwowa?
Doskonały mikroklimat
Ceramika budowlana jest materiałem o wyjątkowych właściwościach. Jej zdolność pochłaniania i oddawania ciepła i wilgoci z naszego otoczenia w stopniu zdecydowanie większym niż inne materiały o podobnej i wyższej izolacyjności termicznej powodują, że staje się ona najlepszym regulatorem warunków mikroklimatu w naszych domach i mieszkaniach. Wykonanie ściany zewnętrznej o bardzo dobrych parametrach cieplnych (niski współczynnik Uo<0,3 W/m2 K) w przypadku ściany trójwarstwowej nie ma negatywnego wpływu na mikroklimat w budynku, gdyż właściwości ceramiki pozostają niezmienne.

Gwarancja
że ściana ma założoną izolacyjność termiczną. To znakomite właściwości izolacji termicznej mają decydujące znaczenie dla ochrony cieplnej budynku i właśnie jej obecność jest 100% gwarancją niskiego wsp. przenikania ciepła Uo

Wolność wyboru
Tylko ściana warstwowa daje możliwość wyboru wysokości kosztów ogrzewania, jakie będzie ponosił użytkownik przez następne kilkadziesiąt lat. A to dzięki temu, że w sposób praktycznie nieograniczony kształtuje się współczynnik przenikania ciepła jest niemożliwe.

Niezmienność
Właściwie skonstruowana i wykonana ściana trójwarstwowa zapewnia, że poszczególne jej warstwy harmonijnie ze sobą współpracują, co pozwala uzyskać niezmienną w czasie izolacyjność termiczną ściany, niezależną od warunków zewnętrznych, szczególnie wilgoci.



aru - 13-05-2004 11:37
- po pierwsze primo: szczelina wentylacyjna jest, jak sama nazwa wskazuje do wentylacji; aby ją zapewnić daje się to to i to (zostało tu już napisane); separacja nie ma tu wielkiego znaczenia znaczenia

- po drugie primo: przy wyk. ścian 3w ze styropianem w środku i tak powstaje jakaś pustka, którą należałoby też wentylować (konia z rzędem temu, kto wymuruje ść osłonową tak dokładnie, że co do mm dociśnie styropian do ściany nośnej) bo każdą zamkniętą przestrzeń powinno się wentylować - może w niej wykraplać się para wodna i nie ma znaczenia czy styropian czy wełna (a ta chłonie wodę)

- jeżeli budowa jest w polu, proponuję wełnę do 3w bo myszy i inne zwierzątka lepiej penetrują styropian :D

- z tego co wiem to styropian utlenia(ł) się i trwa(ło) to ok. 40 lat wg wiadomości z lat wczesnych 90-tych ubiegłego wieku- czy to prawda? przekonam sie w latach 30-tych tego wieku
:D



Yoric - 13-05-2004 11:37

Wszystko łączy się tzw. kotwami 4 do 5 szt na 1m2 wentylacja zaś jest wskazana dla osuszania warstwy zewnętrznej są to kratki wentylacyjne wstawiane w spoinę i tej szerokości co spoina z tworzywa sztucznego a więc mało widoczne.
Kratki went. wkłada się w co czwartą spoinę, nad izolacją poziomą w ostatnim- pod okapem oraz pod i nad otworami okiennymi.
Jolu,

Bravissimo!

dla osuszania wastwy wewnetrznej! ktora przemarza i "poci sie" ..chociaz nic nigdy w zyciu nie zrobila ;-)
NIE ROB BEZ SZCZELINY! bo wtedy woda na pewno znajdzie szczelinke w styropianie i przeniknie do scian wewnetrznych i nie trzeba bedzie chodzic do lasu na grzyby ...
Hm ..zastanawia mnie to wentylowanie ....przeciez w tak waskiej nierownej szczelinie nie moze byc mowy o SPRAWNYM przewietrzaniu pustki miedzy scianami .... a jeszcze na polnocnej zaslonietej drzewami scianie ...jak temp. powietrza na zewn. bedzie podobna do temp pow w scianie to nie bedzie "cugu" ... Sciany wyeksponowane na dzialanie slonca ogrzeja sie znacznie - temp powietrza w szczelinie bedzie wyzsza niz na zewnatrz i stworzy sie naturalny ciag ... ale jesli masz zadrzewiona dzialke ....
pozdrawiam,



aru - 13-05-2004 11:44
wypowiedź JoliF nie powinna być w cudzysłowiu? :D



JolaF - 13-05-2004 11:48
Uf ale mi namieszaliście dobrze że jeszcze wiem że na 100% to będzie ściana 3w.



aru - 13-05-2004 11:54
a co do 3w czy 2w to znam takie i takie (dobrze wykonane) i nie widzę róznicy która lepsza



JolaF - 13-05-2004 11:59
mam już w projekcie 3w więc już tak zostanie ale projektant trochę mi zamieszał z tą pustką powietrzną?



Yoric - 13-05-2004 12:03

- po pierwsze primo: szczelina wentylacyjna jest, jak sama nazwa wskazuje do wentylacji; aby ją zapewnić daje się to to i to (zostało tu już napisane); separacja nie ma tu wielkiego znaczenia znaczenia

- po drugie primo: przy wyk. ścian 3w ze styropianem w środku i tak powstaje jakaś pustka, którą należałoby też wentylować (konia z rzędem temu, kto wymuruje ść osłonową tak dokładnie, że co do mm dociśnie styropian do ściany nośnej) bo każdą zamkniętą przestrzeń powinno się wentylować - może w niej wykraplać się para wodna i nie ma znaczenia czy styropian czy wełna (a ta chłonie wodę)

:D
Aru,

Jezeli uwazasz, ze w szczelinie o szerokosci 2 cm, z nierowna scianka dociskowa ..z masa kotew wytworzy sie ciag kominowy to ...gratuluje wiary i ....

Na pewno wiesz, jak dokladnie musza byc wymurowane kominy ...dlaczego w waskiej szczelinie mialoby byc inaczej ??

pozdrawiam



aru - 13-05-2004 12:05
a po co ciąg kominowy :o , wystarczy aby był jakikolwiek ruch powietrza;
może zastosować went. mechaniczną :-?



Yoric - 13-05-2004 12:13

Dlaczego ściana trójwarstwowa?
Doskonały mikroklimat

Gwarancja
że ściana ma założoną izolacyjność termiczną.
Wolność wyboru
Tylko ściana warstwowa daje możliwość wyboru wysokości kosztów ogrzewania, jakie będzie ponosił użytkownik przez następne kilkadziesiąt lat. A to dzięki temu, że w sposób praktycznie nieograniczony kształtuje się współczynnik przenikania ciepła jest niemożliwe.

Niezmienność
Właściwie skonstruowana i wykonana ściana trójwarstwowa zapewnia, że poszczególne jej warstwy harmonijnie ze sobą współpracują, co pozwala uzyskać niezmienną w czasie izolacyjność termiczną ściany, niezależną od warunków zewnętrznych, szczególnie wilgoci.
Jolu,

Doskonaly mikroklimat ;-)
dlaczego sciana np. 2W + welna ma gorszy mikroklimat?
Zreszta ...na pewno widzialas mase postow, ze mikroklimat i szczelnosc styropianu to dwie rozne rzeczy ...
Wolnosc wyboru ...hahahaha po prostu nie rozumiem tej argumentacji - to sa jakies materialy reklamowe chyba ... ? ;-)
Niezmiennosc ?? ...jak juz wybudujesz 3W ...bedziesz miala ja niezmiennie ...
Gwarancja ??
JOLU!! jeszcze nie jest za pozno !!



Aleksandryta - 13-05-2004 12:36
JolaF o ścianie trójwarstwowej jest artykuł w Ładnym Domu nr 6/2004. Bardzo dokładny opis ścian w zależności od tego, jakie ocieplenie zastosować, ceny takich ścian w zależności od zastosowanego materiału oraz opis montowania okien, a także o dozbrajaniu nadproży. :D



Qgiel - 13-05-2004 12:44
Jeśli idzie o izolacyjność ściany, to ścianka osłonowa, poza walorami estetycznymi i ochrona mechaniczną użytego ocieplenia - w duże mrozy - w micro-minimalnym stopniu ma na nią wpływ. To uzyte ocieplenie zapobiega ucieczce ciepła i dlatego każda każda warstwa osłonowa będzie w całości przemrożona i będzie podlegać zmianom atmosferycznym.
Mozna i tak spojrzeć na problem, że w szczelinie ściany 3W, szczelnie wypełnionej styropianem jest bardzo mało zamkniętego powietrza, zatem i ewentualna kondensacja pary zawartej w tym powietrzu będzie minimalna. Poza tym wilgotność powietrza zimą jest z reguły dużo niższa, niż w innym czasie, zatem temat kondensacji wilgoci jest dość nadużywany do róznych celów.



Yoric - 13-05-2004 14:11

a po co ciąg kominowy :o , wystarczy aby był jakikolwiek ruch powietrza;
może zastosować went. mechaniczną :-?
wlasciwie ...nie wiem dlaczego tak sie zacietrzewiam na sciane 3 warstwowa ... pozdrawiam ;-)



Cezarr - 13-05-2004 14:52
a czy ma duże znaczenie to, czy ściana osłonowa jest z cegłu modularnej 8,8cm, czy kratówki 12cm? Która byłaby lepsza? (ocieplenie wełna 10cm), dom z poddaszem uzytk.Starałem się unikać grubej ściany, dlatego w projekcie mam 8,8.Czy dobrze?Jestem przed zakupem warstwy osłonowej.Czy ktoś orientuje się w tym temacie?



pzw - 13-05-2004 16:18
Nie ma żadnego, a właściwie to nawet lepiej byłoby dac cegle pelna, lub inny lity materiał, bo lepiej ewentualna wilgoc bedzie migrowala na zewnatrz w cieple dni. Im cieniej tym lepiej.



WojtekSz - 13-05-2004 18:16
mam zbudowany dom ze sciana 3w. Koszt jest całkiem porównywalny z innymi a daje mi dobre ocieplenie bo nie ma żadnych (!) mostków termincznych (pomijam kotwy). Max28 + 16cm wełna +2cm powietrze+12cm pustak. Dość grubo to fakt ale wiem, ze będzie ciepło i nie bedzie wilgoci. A na gruba sciane jest rozwiązanie z zamków średniowiecza, trzeba lekko zukosowac scianki boczne w oknach i będzie i ładniej i ciekawiej. Rozpatrywałem 2w ale nie lubie tych wgnieceń na tynku...
Jolu, zdecydowanie zbuduj z wentylacja, tez się zastanawiałem ale ostatecznie 2cm wolnego nie przeszkadza a na pewno odprowadzi wilgoć o ile będziesz miała jakies nawiewy i wywiew u góry. Nie potrzeba tego wiele bo jak wiadomo para wodna przecisnie sie i przez małe szczelinki :-)
Nie żałuj izolacji bo i tak za 10 będzie to mało. 2x7 o którym pisze co cąłkiem ładna grubośc i tego bym sie trzymał.
pozdrawiam!



bobo30 - 13-05-2004 21:01
Popieram Wojtka Sz. Mądrze chłop mówi, i na dodatek ma praktykę.
Izolacyjność cieplną gwarantuje wełna lub styropian, ich typ, no i przede wszystkim ich grubość. To z czego sa ściany, w tym aspekcie, nie ma szczególnego znaczenia.



pzw - 13-05-2004 22:10
Piszesz w jakims dziwnym zachwycie nad tekstem WojtkaSz i niestety wprowadzasz w blad !!!.
O ile zewnętrzna scianka oslonowa dla izolacyjnosci istotnie ma drugorzedne znaczenie, to rodzaj i grubosc sciany nosnej jak najbardziej.
Zanim cos napiszesz, doradzam poczytac conieco o wlasciwosciach materialow budowlanych i wplywie tych wlasciwosci na przenikalnosc cieplna i grubosc ocieplenia koniecznego dla osiagniecia oczekiwanego U.
Owczy ped do pogrubiania izolacji spowoduje, ze niebawem bedzie ona drozsza od sciany ktora ma ocieplac.



Robek Budowniczy - 14-05-2004 00:57
Cieszę się, że nareszcie znalazłem kogoś, kto buduje ścianę 3w z ociepleniem z wełny. Miałbym zarazem kilka pytań do WojtkaSz:

1) Jak długo masz już ścianę 3w z wełną w środku?
2) Jak wysoki masz cokół dookoła domu?
3) Skąd wynika twoje przekonanie, że nie będziesz miał wilgoci, przecież wełna wciąga wilgoć jak gąbka?
4) Czy słyszałeś cokolwiek o skraplaniu się pary wodnej w tzw. punkcie rosy? Ja zbyt wiele nie słyszałem, ale słyszałem, że punkt ten może przy pewnych warunkach pogodowych wypaść w środku wełny mineralnej.
5) Czy ocieplenie robiłeś sam, czy wykonywali je fachowcy? Jeżeli fachowcy, to czy dali Ci jakąś gwarancję na wykonaną robotę?

Te pytania zadaję Ci dlatego, bo sam chciałbym mieć ścianę 3w z wełną mineralną w środku i nie chciałbym popełnić jakichś błędów.

Pozdrawiam



JolaF - 14-05-2004 08:34
Wczoraj czytałam o właściwościach wełny, styropianu i polistyrenu estrudowanego. Wiem że tego ostatniego używa się tylko do izolacji fundamentów bo jest bardzooooo odporny na wilgoć no i jest drogi ale zastanawiam się czy można użyć go do ocieplenia ścian?



Qgiel - 14-05-2004 10:07
Sama sobie odpowiedzialaś. Właściwości ma nawet lepsze niż wełna i styropian. Ceny jednak szokują.Zajrzyj www.teroorganika.com.pl - wychodzi prawie 5x drożej najtańsza wersja



Qgiel - 14-05-2004 10:07
www.termoorganika.com.pl powinno byc - sorry.



JolaF - 14-05-2004 10:24
Dziękuję poczytam ale jeśli tak drogo to FS15, FS20 styropian wystarczy. Nadal myślę jak ma wyglądać moja ściana 3w z pustką czy bez?
Może U25+14styropian+2pustka+9DZ albo
U25+16styropian+9DZ albo
Max29+12styropian+9DZ tu współcz. 0.27 a może?
Max19+16styropian+9DZ tu współcz. 0,25
co o tym myślicie bo spać nie moge przez te "durne" ściany!!!



Yoric - 14-05-2004 12:00
Jolu,

Rob sciane 2W i spij spokojnie.
JEDYNA zaleta sciany 3W nad 2W jest twardsza elewacja.
Ale prawda jest taka, ze jak sie oprzesz o 2W lub 3W to wgniecenia nie bedzie w zadnej scianie, ale jak przywali ktos mlotem, mlotkiem, zaczepi fortepianem czy samochodem - naprawiac trzeba bedzie obie.
Tak jak juz wspominalem - nie wybudowalem ZADNEJ sciany - staram sie byc obiektywny .... Nie jestem zwolennikiem cieniutkich scian ..ale 60 cm jak w sredniowieczu to lekka przesada, chyba ze ma sie chalupe jak maly malbork ;-)

Zauwaz, jak rozna poglady maja wlasciciele scian 3W
- rob szczeline to wigoc bedzie miala ktoredy uciec
- nie rob szczeliny
- dawaj welne bo styropian sie kruszy czy cos tam jeszcze sie z nim dzieje
- welna ciagnie wilgoc jak gabka
- tylko styropian
- styropian nie
Kazdemu od tych rad by sie pomieszalo w glowie ... przekonani sa tylko Ci, ktorzy juz takie sciany maja.
NAJWIEKSZE WADY SCIANY 3W
- trudno dopilnowac ekipe budowlana - musisz pilnowac "online"
- potencjalne zagrozenie przemarzania scian
Problem polega na tym, ze te wady sa synergiczne - jezeli nie dopilnujesz ekipy, potencjalne zagrozenie przemarzania scian staje sie realnym zagrozeniem, punkt rosy przesuwa sie do sciany wewnetrznej.

Zycze, zeby te zagrozenia okazaly sie tylko potencjalne,



mdzalewscy - 14-05-2004 12:59
zdania są różne, napisze dlaczego ja zdecydowałem się na 3W

- solidność, śmiało można powiesić kosz dla dziecka, nie trzeba od razu tynkować, dobrze jest tynk położyć po roku.
- cena, u mnie wychodziła najtaniej, sporo jeszcze cegielni sprzedaje bez xxx (czyt. taniej), jeszcze na wschodniej ścianie Polski śmiało w biedniejszych gminach można znaleść majstrów co bardzo dobrze robią ścianę 3W i znacznie taniej niż w centralnej Polsce ściany 1,2,3W. Wręcz ich mocno stroną jest sciana 3W a różnica w cenie za robote wynosi -30,40% i co najważniejsze nie są takimi cwaniakami co podwarszawcy wykonawcy (nie wszyscy)
- jest to najbardziej tradycyjna ściana, każdy majster znający się na robocie powinien ją zrobić.
- jako ocieplenie zdecydowałem się na styropian w 2 warstwach, np. 2x5 zamiast 1x10, bo zdecydowanie zmiejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, ale mostki termiczne to nie tylko 3W, w pozostałych ścianach to samo, zaprawy ciepłochłonne, itd...

Dla mnie każda ściana się podobała
1W - nie trzeba docieplać
2W - dosyć cienka a bardzo ciepła
3W - bardzo solidna



wg - 14-05-2004 13:08
Przy 2W też trzeba pilnować wbrew pozorom. Tutaj nie daje się na mijankę a wykonawcy mają tendencję do uzupełniania ubytków klejem. Występują też te same dylematy styropian czy wełna.
Co do ceny może to się wydawać dziwne, że 3W wypada taniej. Powody to m.in.:
- do 3w wystarczy FS12, do 2W FS20,
- koszt ściany elewacyjnej i tradycyjnego tynku jest mniejszy niż tynku cienkowarstwowego do 2W.



Robek Budowniczy - 15-05-2004 00:22
Yoric, Ty coś wiesz o punkcie rosy. Czy mógłbyś mnie oświecić, jak wyliczyć, gdzie znajduje się punkt rosy w ścianie trójwarstwowej, albo podać mi miejsce w necie gdzie mogę o tym przeczytać. 8)



Qgiel - 15-05-2004 17:14
Punkt rosy - miejsce w przegrodzie, gdzie następuje przejście od temperatur ujemnych do dodatnich - potencjalne miejsce wykraplania się wilgoci w ścianie. Zależy od temperatury zewnętrznej, wewnętrznej, wilgotności wewnątrz i na zewnątrz, rodzaju materiału w przegrodzie i jego grubości, rodzaju ocieplenia , jego grubości i sposobu ułożenia. Zapewne są jeszcze inne zależności, ale to co podałem do praktycznego zastosowania wystarczy. Punkt rosy oczywiście mozna wyliczyć, biorąc za podstawę właściwości materiałów, z których ma być zbudowana ściana, ale jest bardzo dużo zmiennych ( patrz wyżej), zatem i on jest zmienny i zapewne nie taki łatwy do obliczenia.
Natomiast polecam program, który niejako przy okazji, graficznie pokaże gdzie się ten punkt będzie znajdował i jak zmieniał w zależności od danych, które mu zadamy.
Program nazywa sie Audytor OZC i jest dostępny w firmowych-darmowych wersjach na stronie www.sankom.pl .
Służy do obliczania strat ciepła w przegrodach. Ponieważ obliczenia przeprowadza na podstawie aktualnie obowiązujących norm jest wiarygodny w wynikach.
Gdyby Cie zainteresował służę wszelką pomocą w razie czego ( nie jestem autorem, ale bardzo mi się podoba i poznałem go dokładnie).



Yoric - 17-05-2004 10:09
Robek,

Wszytko co qgiel pisze jest prawda - poza jednym wyjatkiem - punkt rosy nie powstaje w punkcie przejscia od temperatur ujemnych do dodatnich.
Punkt rosy moze wystapic w kazdej (prawie) temperaturze.
Poztaram sie to zobrazowac na przykladzie mysle ...o wiele nam blizszym i milym niz jakies sciany.
Jak przyjdziesz do mnie a ja wyjme zmrozona gorzale z lodowki, zauwazymy obaj (chyba ze bedziemy bardzo szybko pili;-)) ze butelka jest mokra. Powodem tej rosy jest rozna rozpuszczalnosc pary wodnej w powietrzu, w zaleznosci od temperatury powietrza - mowiac prosto - im cieplejsze powietrze - tym wiecej pary wodnej moze uniesc.
Powietrze - napotykajac na zimna butelke - ochladza sie i musi troche tej rozpuszczonej pary wodnej "upuscic". I dlatego nasza butelka z wodka sie pokrywa rosa.
To samo stanie sie z zimna sciana, gdy zetknie sie z cieplejszym powietrzem - np zawartym w przestrzeni miedzy scianami 3W - wykropli sie na niej woda.
Yoric polal ostatnia kolejke - butelka byla pusta.



wg - 17-05-2004 10:53
Ok masz rację Yoric, ale powietrze zewnętrzne jest zimniejsze niż wewnątrz domu więc akurat to porównanie nie jest trafione.



Yoric - 17-05-2004 11:41

Ok masz rację Yoric, ale powietrze zewnętrzne jest zimniejsze niż wewnątrz domu więc akurat to porównanie nie jest trafione. i bardzo dobrze ze jest chlodniejsze i suche - przeciez ja nie chce zeby komukolwiek przemarzala sciana czy 2W czy 3W czy ileswu! a juz w radoniach najmniej
pisalem tylko o "potencjalnych" zagrozeniach ... i oby one takimi pozostaly ...

pozdrawiam,



KrzysiekS - 17-05-2004 12:10
Mam scian 3w. Pustak ceramiczny i welna mineralna:

U220 (25cm) + 20 cm welny poltwardej Polterm Max + 2 cm pustka + DZ 220 (8,8 cm)

Jestem z tej sciany oczywiscie zadowolony, przede wszystkim dobry mikroklimat i doskonale wlasciwosci akustyczne i izolacyjne.

Argumenty - najtrudniejsza, najdrozsza są nieprawdziwe.

Kazda sciana wymaga okreslonego standardu wykonania, kazda musi byc wykonana poprawnie. Kazda sciana ma wady i zalety.

W Twoim projekcie projektant sie po prostu pomylil, pustka jest zawsze od strony zewnetrznej.

Zachecam Cie do budowania tej sciany.



Robek Budowniczy - 18-05-2004 23:54
Witam Wszystkich,

Qgiel, serdeczne dzięki za poradę. Oczywiście skorzystałem z programu no i doszedłem do następujących wniosków:

1) Jakkolwiek by nie liczyć (symulować), punkt rosy dla ściany, którą chcę zbudować (25cm THERMOPOR+10cm PANELROCK ROCKWOOLA+2,5cm szczelina powietrzna+11,5cm THERMOPOR) wypada wewnątrz wełny praktycznie dla każdej ujemnej temperatury. Początkowo wydawało mi się, że jedynie dla bardzo niskich temperatur, ale jak słusznie zauważył kolega Yoric rosa pojawia się na butelce gorzały, która ma temperaturę kilku stopni powyżej zera :wink:. W związku z tym można chyba założyć, że para wodna skrapla się w wełnie przez całą zimę.

2) Jeżeli to co napisałem w p. 1 jest prawdą, to obawiam się tutaj dwóch rzeczy:
- skroplona woda jest podciągana higroskopijnie do ściany nośnej, zawilgaca ją i rozwija się grzyb.
- część wełny za punktem rosy od strony zewnętrznej jest w zimie pokryta szronem (lub co gorsza lodem) w związku z czym efektywna grubość ocieplenia zmniejsza się i trzeba w domu bardziej grzać. (mam na myśli centralne ogrzewanie, a nie gorzałę :lol: )

Miałbym tutaj pytanie do Krzyśka S., czy możesz rozwiać moje obawy? Najlepiej gdybyś podał informację, ile zapłaciłeś za ogrzewanie zimą i jaka była temperatura w domu oraz jak długo masz wełnę i czy nie masz problemów z pleśnią lub grzybem.

Chętnie poznałbym również opinię innych posiadaczy ścian 3w z wełną w środku. A może odezwaliby się producenci wełny?

Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję za odpowiedzi



HenoK - 19-05-2004 06:44
Program OZC daje tylko szacunkowe wyliczenie zjawisk cieplno-wilgotnościowych.
Bardziej precyzyjny jest program SALTA :) sie nazywa dostępny pod adresem : Atlasa (Obliczenia cieplno-wilgotnościowe).
Po wprowadzeniu danych wyniki po kilku dniach :cry: przyślą ci e-mailem.
Z wyników oprócz stwierdzenia czy para wodna się wykrapla mozna też dowiedzieć się ile jej się wykropli i przez ile dni w roku będzie to zjawisko występowało.

Przy ścianie trój warstwowej z wełna mineralną bardzo istotna jest wentylacja szczeliny wentylacyjnej. Jeżeli zapewnimy odprowadzenie wilgoci z zewnętrznej warstwy wełny mineralnej, to zawilgocenie nie będzie postępowało w stronę ściany wewnetrznej. :D

Styropian daje w ścianie na tyle duży dodatkowy opór dyfuzyjny, że szczelina wentylacyjna może być pominięta. Można w ten sposób wykonać ścianę o kilka cm cieńszą.



KrzysiekS - 19-05-2004 09:22
W domu mieszkam od konca lutego b.r..

Welna nie byla nigdy wilgotna- sprawdzalem, gdyz mam otwory na puszki wentylacyjne, a nie wszystkie są obsadzone.

Dom ma bardzo duzą bezwladnosc i izolacyjnosc cieplną, gdy koncem zimy i wczesną wiosną temperatury spadaly wieczorem do np. 2 stopni, a rano był przymrozek, mimo nieogrzewania domu nocą, temperatura obnizala sie tylko o ok. 1 - 1,5C przez noc.

Dom ogrzewalem wylącznie kominkiem, temperature utrzymywalem w granicach 18-19C. Pale w kominku Tarnawa 18 Kw z DGP i GWC, zuzycie drewna, subiektywnie niewielkie, sprawnosc b. duza. W marcu wystarczylo dom dogrzac po poludniu i bylo o.k.

Od konca marca nie grzeje niczym. Temperatura wynosi miedzy 17,5 a 19C, najczesciej 18C.

Oprocz kominka mam ogrzewanie wodne c.o. z rozdzielaczami i osobnym sterowaniem parteru i pietra.



HenoK - 19-05-2004 16:12

....Welna nie byla nigdy wilgotna- sprawdzalem, gdyz mam otwory na puszki wentylacyjne, a nie wszystkie są obsadzone.
.....
Przy puszkach wentylacyjnych można się tego spodziewać - tam para wodna może swobodnie wypływać na zewnętrz. Gorzej może być w miejscach od kratek wntylacyjnych odległych. Dlatego ważna jest dobra wentylacja szczeliny powietrznej.



Qgiel - 19-05-2004 20:39
Sądzę, że te szacunki są zupełnie wystarczające. Oba programy opierają sswoje metody obliczeniowe na tych samych normach, zatem i wyniki będą podobne. Są tylko inaczej podane. W każdym razie też mamy informację, że w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych nastąpi wykraplanie wody na wewnętrznych ściankach.
To co się dzieje wewnątrz przegrody 3W jest jakby poza nami, bo tam gdzie występują znaczne róznice temperatur między warstwami w przegrodzie, trudno sie roszenia pozbyć.
Niewątpliwą zaletą OZC jest to że jest dostępny i samodzielnie możemy eksperymentować do woli



KrzysiekS - 20-05-2004 09:11
HenoK, aby zaspokoic Twoją i innych oraz swoją własną ciekawosc i sprawdzic jak ma sie teoria do praktyki nie bede robil wiercen w scianie dalej od puszek celem sprawdzenia ewentualnej wilgotnosci.

Pustki mam wykonane co okolo 1,5 m i nigdzie nie zaobserwowalem zadnej wilgoci, czy tez wykraplania sie pary wodnej.

A czy moge kogos prosic, aby podal mi jak wygląda teoretycznie punkt rosy w mojej scianie i przez ile dni oraz w jakich warunkach on wystąpi:

U 220 (pustak 25cm) plus 20 cm welna plus 2 cm pustka plus DZ 220 (pustak 9cm)?



Robek Budowniczy - 21-05-2004 00:06
KrzyśkuS.
Odpowiadając na twoją prośbę przesyłam przybliżone teoretyczne (podkreślam teoretyczne) wyliczenia punktu rosy dla twojej ściany za pomocą programu OZC. Przyjąłem następujące założenia:
1) Ponieważ nie wiem jakie masz tynki zewnętrzne i wewnętrzne więc je pominąłem
2) Współczynnik K dla pustki powietrznej przyjąłem taki jak dla styropianu, co oczywiście nie jest do końca słuszne. Nie wiem po prostu jak w programie OZC uwzględnić pustkę powietrzną.
3) Założyłem że wełną jest wełna PANELROCK firmy Rockwool
4) Założyłem warunki średniej wilgotności tzn. z dala od zbiorników wodnych, dużych skupisk drzew.

Oto wyniki:
Punkt rosy dla silnych mrozów około -30 stopni wypada Ci wewnątrz wełny w odległości około 7 cm od ściany nośnej. Uwzględnienie tynków ze względu na ich niewielką grubość niewiele zmieni. Może ewentualnie przysunąć (odsunąć) punkt rosy około 1-2 cm do (od) ściany. Jeżeli zamiast styropianu uwzględnić powietrze, które jest gorszym izolatorem, punkt rosy przysunie się do ściany (ale nie wiem ile). Wyliczenia dla warunków dużej wilgotności praktycznie nie zmieniają położenia punktu rosy. Prawdopodobnie mają jedynie wpływ na ilość wykraplającej się wody.
W miarę wzrostu temperatury zewnętrznej punkt rosy oddala się od ściany nośnej. Dla temperatury około 0 stopni punkt rosy wypada w okolicach pustki powietrznej w związku z tym woda może wykraplać się na powierzchni wełny oraz na wewnętrznej stronie ściany osłonowej.
Dla temperatur powyżej zera punkt rosy znajduje się już raczej wewnątrz ściany osłonowej albo w ogóle znika.
Jak dla mnie płynie z powyższych rozważań jeden wniosek. Praktycznie przez całą zimę wykrapla się w wełnie woda, którą trzeba stamtąd usuwać. Wydaje mi się jednak, że nie ma co wpadać w panikę :), bo musi istnieć jakiś dobry sposób na usuwanie wilgoci z wełny. W końcu ściany 3W z wełną w środku są projektowane, więc sądzę, że projektanci i producenci wełny powinni coś na ten temat wiedzieć. Co prawda nie uzyskałem jeszcze fachowej odpowiedzi jak dobrze wykonać ścianę z wełną w środku, ale wciąż mam nadzieję, że takiej odpowiedzi się doczekam.

Ponawiam prośbę, aby do dyskusji włączyli się producenci wełny, spece od budownictwa oraz posiadacze ścian 3W z wełną w środku z długim stażem.

Pozdrawiam Wszystkich :wink:



KrzysiekS - 21-05-2004 09:09
Dzieki za wyliczenia

Ale przeciez w scianie dwu lub jednowarstwowej tez teoretycznie wykrapla sie para wodna.

Moze ktos przedstawi wyniki dla takich scian.

A z drugiej strony sciany istanieją od wielu lat i nie slyszalem, aby punkt rosy mial dostrzegalny wpływ na ich zawilgocenie.



bobo30 - 27-05-2004 20:16
Ludzie, chyba macie jakąś paranoję na punkcie punktu rosy. Ludzie którzy mają takie ściany chwalą je sobie.Sciany są w bardzo dobrym stanie. Wełna jest zabezpieczona hydrofobowo, a więc wody nie wciąga w stronę ścian nośnych. Słyszałam ostatnio,że przedstawiciel rockwool'a powiedział,że ściany z ich wełną można budować nawet bez szczeliny powietrznej. To akurat jest trochę dziwne, ale może mają jakiś nowy rodzaj wełny?



MEDYK - 27-05-2004 20:28

Ludzie, chyba macie jakąś paranoję na punkcie punktu rosy. Ludzie którzy mają takie ściany chwalą je sobie.Sciany są w bardzo dobrym stanie. Wełna jest zabezpieczona hydrofobowo, a więc wody nie wciąga w stronę ścian nośnych. Słyszałam ostatnio,że przedstawiciel rockwool'a powiedział,że ściany z ich wełną można budować nawet bez szczeliny powietrznej. Bobo, a ja nawet dostałem odpowiedź z rockwool'a na pyt czy stosować pustkę i brzmiała ona NIE (zalecana wyłącznie w pasie nadmorskim i w pobliżu dużych zbiorników wodnych). Ale i tak dla świętego spokoju zrobimy tę pustkę i przewentylujemy ją.



Robek Budowniczy - 27-05-2004 22:53
Ja też dostałem z Rockwoola odpowiedź, że właściwie pustka powietrzna nie jest potrzebna, o ile nie mieszka się nad brzegiem morza, lasu lub dużego zbiornika wodnego.
Ale ja również będę robił pustkę powietrzną około 3 cm, bo nie bardzo wierzę w szczelne zamykanie wełny.

A może tak byśmy porozmawiali o szczegółach wykonawczych ściany trójwarstwowej z wełną. Ja wiem następujące rzeczy:
1) wełnę zakłada się na kotwach wystających ze ściany dociska do niej specjalnymi plastikami z kapinosem.
2)U dołu i u góry ściany należy dać otwory wentylacyjne
3) Ponadto trzeba u dołu dać jakąś bliżej nieokreśloną izolację
4) cokół ściany z wełną powinien wystawać co najmniej 40 cm nad gruntem
5) wełny nie można zapaprać zaprawą

Może ktoś zna miejsce w sieci dotyczące wykonania ścian z wełną mineralną w środku.

Pozdtrawiam



HenoK - 28-05-2004 07:06

Może ktoś zna miejsce w sieci dotyczące wykonania ścian z wełną mineralną w środku.

Pozdtrawiam
Jest wiele takich miejsc w sieci.
Jedno z lepszych opracowań jest tutaj .
Przykładowe zdjęcie z tego artykułu :
http://www.troy.com.pl/zdjecia/sciana3.jpg



KrzysiekS - 31-05-2004 10:05
U siebie jako docisk welny zastosowalem kwadraty ze styropianu - taki dystans 3cm.

Welna jest normalnie ulozona na papie, nie robilem zadnego ekstra wykonczenia u dolu sciany. Ze sciany nic mi nigdy nie cieklo i nie zaobserwowalem zadnej wilgoci.

Mysle tez, że to wykraplanie sie pary wodnej, to moze wystąpic w specyficznych okolicznosciach i bardzo rzadko, a moze nawet przede wszystkim w teorii. W domu nie ma przeciez ani takiej wilgoci, ani przez sciany nie przechodzi jej tak duzo.

Wykraplanie musi tez nastepowac w scinach jedno i dwuwarstwowych, a ja dotychczas nie widzialem rozpadających sie z tego powodu murow jednowarstwowych w kamienicach ze scianą jednowarstwową z cegly.



JolaF - 31-05-2004 11:31
Bardzo ładny rysunek podaj adres strony internetowej bo interesuje mnie opis co to jest to białe pod klinkierem?
Krzysiek masz ścianę która planuję postawic może masz jakoeś zdjęcia z budowy.
Papę kładłeś za wełną pionowo czy pod wełnę poziomo? Jakiej masz szerokości ławy i fundamenty czy są w środku ocieplone i czy jakoś je izolowałeś będę wdzięczna za wszystkie informacje.



JolaF - 31-05-2004 11:35
Dzięki już znalazłam stronę internetową



KrzysiekS - 31-05-2004 11:51
Welne kladlem normalnie poziomo.

Fundamenty mam ocieplone i tez trojwarstwowe.

Szerokosc fundamentu jest bez znaczenia

Sciany od parteru są budowane na wiencu, wieniec jest oparty na scianie nosnej fundamentu/piwnicy. Stanowi on tzw "półkę pośrednią", czyli cos jakby maly balkon, ktory wystaje poza obrys sciany nosnej o okolo 35 cm.

Sciany od parteru to j.w. pisałem 25 pustak plus 20 cm welna plus 3 cm pustka plus 9 cm pustak

Oczywiscie tej polki posredniej nie widac i wszystko sie elegancko licuje ze scianą piwnic/fundamentu z uwzglednieniem kapinosu. Sciana nizej piwnic/fundamentu jest tez trojwarstwowa, jest to bloczek 24 cm plus styropian 10 cm plus cegla betonowa 12 cm.

Sciana piwnic/fundamentu jest dociągnieta do polki posredniej, ale oddzielona od niej od dolu/od gory paskiem 5 cm styropianu, tak aby stanowiła samodzielną konstrukcje.

Tak wiec warstwa konstrukcyjna parteru jest w jednej linii z warstwą konstrukcyjną piwnic/fundamentu, ale ocieplenie i warstwa zewnetrzna parteru oparte są na zelbetowej polce posredniej. Jest to typowe rozwiązanie.



JolaF - 31-05-2004 11:54
Dzięki za informacje zastanawiam się jeszcze cz zaprawa cementowo - wapienna nie zatyka szczelin jak tego uniknać?



KrzysiekS - 31-05-2004 12:09
Nie zatyka szczelin.

Szczelina ma 2-3 cm, wiec zaprawa jej nie zatyka.

W ogole to nie przesadzajmy z tą szczeliną i nie wynajdujmy problemow tam gdzie ich nie ma.

Czy widzial ktos z Was mur trojwarstwowy zrobiony przez dobrą ekipe, ktory mialby problemy z wentylacja, pustką itp.?

Jak juz pisalem, dobra ekipa zbuduje dobrze kazdy mur, zla ekipa zepsuje kazdy mur i zniszczy dobry materiał. Przerabialem to.



marian1 - 31-05-2004 13:31
Szanowni Forumowicze - przynajmniej większość -, co słusznie zauważył przedmówca mają skłonność do wynajdowania problemów. Ja sam zastosuję wełnę ale nie z włókien skalnych a szklanych. Zbieranie informacji na jej temat rozpocząłem w producenta, który wcale nie zaleca stosowania szczeliny wentylacyjnej przy użyciu UNI MATY. Co więcej, nawet przy wełnie mineralnej nie obstają mocno przy tej szczelinie. Producent przestrzegajedynie przed stosowaniem farb akrylowych, które tworzą zaporę dla pary wodnej.
W związku z powyższym tym straszenie "gnojem" w ścianie jest nieco na wyrost. Proszę o więcej umiaru przy udzielaniu porad początkującym.
pozd. marian



JolaF - 01-06-2004 08:16
Zostałam źle zrozumiana miałam na myśli nie pustkę powietrzną ale szczeliny w pustaku! u mnie to U220 i pustak DZ. O ile mi wiadomo układane są w taki sposób że zaprawa zakrywa te otwory no może trzeba dać bardzo gęstą zaprawę?



KrzysiekS - 01-06-2004 09:27
Powinno byc tak, że zaprawa zakrywa "te otwory", ale nie zalewa srodka. Murarze wiedzą jak to robic, gdyz w tej technice murują od wielu lat.



JolaF - 01-06-2004 10:14
Krzysiek
przyznaję że nie wszystko rozumiem ja mam ś.fundamentową 25 bloczki bet.+8izol. +14blocz bet. później izolacja pozioma-plastpapa, później ma być zaraz U220 25+14izolacia+2 pustka+9 DZ, a u Ciebie piszesz o wieńcu ale czy dobrze zrozumiałam zaraz po fundamentach półka 35cm zbrojona i zalana betonem od strony wew. nośnej to 11 cm wisi za ś.fundamentową mógłbyś mi to jakoś jasniej wytłumaczyć



KrzysiekS - 01-06-2004 10:47
Dokladnie tak, ta polka posrednia wisi poza obrysem sciany nosnej.

Warstwy zewnetrzne są niezalezne i opierają sie tylko na polce.

U mnie ta polka stanowi podstawe dla 20 cm izolacji plus 3 cm pustki plus 9 cm DZ, łącznie 31cm.

Pod polką, poza bloczkiem 25cm, jest 10 cm izolacja plus 1 cm pustka plus 12 cm cegla, łącznie 23cm.

Pozostaje 8cm na kapinos i jest ok.



JolaF - 02-06-2004 10:11
Krzysiek przeanalizowałam wszystko co napisałeś na temat ściany 3W
i podoba mi sie ten wieniec musiałam to wszystko rozrysować i wygląda solidnie. Może dlatego nie trzeba u Ciebie robić w ścianach dylatacji?
Mam jeszcze pytanie dotyczące 5cm styropianu . Piszesz że ściana fundamentu łączy się z półką pośrednią gdzie jest ten styropian?
Dziękuję za wyjaśnienia i pomoc. Pozdrawiam



KrzysiekS - 02-06-2004 10:51
Styropian tworzy taki kątownik - od czoła ma 3 cm grubosci, a pod polką posrednią od czoła az do sciany nosnej 5 cm grubosci.

Całosc jest zbrojona tak jak typowy balkon. Zaden inteligentny wykonawca nie powinien miec z tym problemu.

Obrazowo powiem tez tak, że ta polka posrednia jest wykonana i ocieplona jak balkon - od spodu i od czoła (balkon naturalnie jest jeszcze ocieplony od gory)



jola a jaki to projekt
chetnie zobacze jakies projekty w tej technologii l Show 40 post(s) from this thread on one page Strona 2 z 2 - 06-01-2005 16:48

jola a jaki to projekt
chetnie zobacze jakies projekty w tej technologii
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl