ďťż

Usługi na parterze - jaka wysokość pomieszczeń?





Lenart - 19-08-2005 09:23
WZZiT przewidują możliwość usług. Słyszałem, że obecnie
pomieszczenia takie musza spełniać jakies minimum wysokości.
Czy ktoś wie coś na ten temat lub gdzie to konkretnie można by znależć"?
Potrzebne mi to do wstępnej koncepcji, weryfikacji wyglądu, tarasu itd





jarpol - 19-08-2005 09:29

WZZiT przewidują możliwość usług. Słyszałem, że obecnie
pomieszczenia takie musza spełniać jakies minimum wysokości.
Czy ktoś wie coś na ten temat lub gdzie to konkretnie można by znależć"?
Potrzebne mi to do wstępnej koncepcji, weryfikacji wyglądu, tarasu itd

kazda dzialalnosc gospodarcza objeta jest stosowna ustawa lub rozporzadzeniem i tam nalezy kierowac swoje kroki - najmniej okolo 2.40 m . Tak sie sklada ze zajmuje sie zmianami przeznaczenia i sa czeste problemy z wysokoscia jesli nie masz dostepu do ustaw to proponuje udac sie do wlasciwego SANEPIDU i tam uzyskac numery ustaw lub rozporzadzen dotyczacych wlasciwej dzialalnosci a pozniej na www.abc.com.pl poczytac ustawe. Zmiany przeznaczenia , projekty technologiczne na dzialalnosc gospodarcza oraz ekspertyzy wykonuje uprawniony budowlaniec o specjalnosci tylko konstrukcyjno - budowlanej.



robert skitek - 19-08-2005 09:45
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 72. 1

znajdziesz to np tutaj



jarpol - 19-08-2005 11:58

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.(Dz. U. Nr 75, poz. 690)

§ 72. 1

znajdziesz to np tutaj

to o wiele za malo np. solarium , zaklad fryzjerski , gabinety odnowy biologicznej , sauna posiadaja oddzielne swoje zarzadzenia odpowiednich ministrow dlatego tak jak wspomnialem nalezy w zrodle / sanepidzie / poszukac jakie ustawy i rozporzadzenia sa wazne dla danej dzialalnosci i nastepnie je nalezy postudiowac i zastosowac na swojej budowie lepiej przed niz pozniej zmieniac sposob uzytkowania pomieszczen. Natomiast warunki techniczne przedstawione jak wyzej okreslaja tylko ogolny zarys budowy dla budynkow celem ich wybudowania czyli posadowienia na gruncie i uzyskania pozwolenia na budowe. Stosujac sie tylko do tych przepisow z dz. u. nr 75 poz 690 mozna popelnic kilka bledow a co za tym idzie nie bedzie budynek czy lokal dopuszczony do odbioru koncowego przez SANEPID nie nalezy tego laczyc z odbiorem koncowym budynku przez PINB sa to dwa inne odbiory. Obecnie wlasnie Sanepid sprawdza poprzez swoj odbior koncowy projekt technologiczny zakladu / dzialalnosci/ który jest jeszcze sprawdzany przez rzeczoznawce ds. zabezpieczen ppozarowych oraz rzeczoznawce ds.sanitarnohigienicznych i rzeczoznawce ds.bezpieczenstwa i higieny pracy i jak wiem jest to odbior o wiele dokladniejszy niz przeprowadzany przez inspekcje budowlane.





robert skitek - 19-08-2005 15:57
jarpol, oczywiscie ze masz rację, tylko że taka uwaga jest tez w wymienionym przeze mnie paragrafie w rozporządzeniu. Lenart jest chyba na etapie WZki, więc tak czy inaczej spotka się z architektem, który pokieruje projektem.
Natomiast wysokosci pomieszczen w nowobudowanych obiektach okresla to rozporzadzenie i nie ma tam mozliwosci robienia pomieszczenia 2,4m jak napisales (chyba ze chcesz kiosk w domu zrobic :) )
pozdrawiam



Lenart - 22-08-2005 08:46
Dzięki za informacje, o to właśnie chodziło, szczegóły będę mógł
wyjaśnić już sobie dokładnie.



jarpol - 01-09-2005 09:44

szczegóły
Ostatnio zajmowalem sie przypadkiem nie przemyslanym na etapie projektowania domu przez architekta . Klient musi wystapic do ministra infrastruktury o zgode na odstepstwo od przepisow technicznych poniewaz jego dzialalnosc gospodarcza wymusza okreslona wysokosc nie ujeta w projekcie - poprostu architekt sporzadzajacy projekt przyjal najczesciej stosowana wysokosc w uslugach ale nie zastosowal konkretnej do jego potrzeb. Jesli minister wyrazi zgode pozostanie tylko jeszce uzyskanie zgody w wojewodzkim inspektoracie sanepidu na zamontowanie klimatyzacji ktora moze rozwiaze problem bo wysokosc to za malo w dzialalnosci gospodarczej pracownik powinien miec odpowiednia ilosc podlogi w m2 oraz odpowiednia ilosc powietrza wyrazana w m3. A jak to bedzie zalatwione to dopiero zmana przeznaczenia ale to juz inna historia.



Vas - 01-09-2005 10:15
Ja mam min 300cm wysokości na gotowo dla działalnosci kawiarni (pubu).
Dodatkowo kilka pomieszczeń takich jak zaplecze socjalne, kuchnia, składzik, wc klieentów i personelu. Ale najważniejsza jest ta wysokość 300 cm.



jurg - 01-09-2005 11:57
Kłania się tu :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. Nr 129, poz. 844 z 1997 r.)
....... a dokładnie :

§ 1. 1. Rozporządzenie określa ogólnie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy, w szczególności dotyczące:
1) obiektów budowlanych, pomieszczeń pracy i terenu zakładu pracy,
2) procesów pracy,
3) pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych.

oraz :

§ 20. 1. Wysokość pomieszczenia stałej pracy nie może być mniejsza niż:
1) 3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
2) 3,3 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace mogące powodować występowanie substancji szkodliwych dla zdrowia.
2. Wysokość pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, może być obniżona w przypadku zastosowania klimatyzacji - pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
3. Wysokość określona w ust. 1 pkt 1 może być zmniejszona do:
1) 2,5 m w świetle:
a) jeżeli w pomieszczeniu zatrudnionych jest nie więcej niż 4 pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej po 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia lub
b) w pomieszczeniu usługowym lub produkcyjnym drobnej wytwórczości mieszczącym się w budynku mieszkalnym, jeżeli przy wykonywanych pracach nie występują pyły lub substancje szkodliwe dla zdrowia, hałas nie przekracza dopuszczalnych wartości poziomu dźwięku w budynkach mieszkalnych, określonych w Polskich Normach, a na jednego pracownika przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia,
2) 2,2 m w świetle - w dyżurce, portierni, kantorze, kiosku ulicznym, dworcowym i innym oraz w pomieszczeniu usytuowanym na antresoli otwartej do większego pomieszczenia.
4. Wysokość pomieszczenia czasowej pracy nie może być mniejsza niż:
1) 2,2 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia,
2) 2,5 m w świetle - jeżeli w pomieszczeniu prowadzone są prace mogące powodować występowanie substancji szkodliwych dla zdrowia.
5. W pomieszczeniu o stropie pochyłym wymagania określone w ust. 1, 3 i 4 stosuje się do średniej wysokości pomieszczenia, przy czym w najniższym miejscu wysokość pomieszczenia nie może być mniejsza w świetle niż 1,9 m (licząc od poziomu podłogi do najniżej położonej części konstrukcyjnej sufitu).

................... ale jak się rozpoczyna lub prowadzi działalność gospodarczą i oczywiście zatrudnia pracowników warto znać całe to rozporządzenie.
Zresztą inne przepisy też.



Przekorek - 01-09-2005 12:12
Czyli zrobiono mnie w bambuko, jak na sklep spozywczo-przemyslowy z 3-ma pracownikami i 67mkw powierzchni kazano zrobic 3,00 metra wysokosci? Jakby nie patrzec - sklep jest w budynku mieszkalnym (bo nad nim jest mieszkanie) :evil:
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl