ďťż

Geowłóknina. przy drenażu......zaleta czy wada ?





andrzejek - 25-10-2007 19:12
Mam przed sobą wykonanie drenazu opaskowego.Już dwa razy od zupelnie różnych ludzi slyszalem opinie, , żeby do drenazu użyc tylko żwiru, bez geowłókniny, bo sie "zamula".Jedna z tych osob pare razy odkopywala do poprawki drenaż, w ktorym woda nie docierala do rur drenarskich z powodu zatkania sie ("zamulenia) geowłókniny, ktora miala przed tym chronic rury drenarskie.Czy ktoś miał z tym do czynienia i może to skomentowac?Żwiru mam jedną wywrotkę, starczy na jakieś 10cm pod i nad rury drenarskie.





Krzysztofik - 25-10-2007 19:22
Sama geowłuknina to za mało musi być żwir.
U Ciebie troche za mało tego żwiru. Jeśli nie dasz więcej to grubszą warstwe zrób od zewnątrz.



gzajac - 25-10-2007 20:18
Geowłóknina obowiązkowo!

Wyłożyć wykop geowłókniną na sam dół rura drenarska i kamykiem wysypać do samej góry!

U mnie drenaż opaskowy robili "spece" od fundamentów i oczywiście zasypali samym kamykiem. Przyszła 1 ulewa i glina zatkała kompletnie rurę i zmieszała się z kamykami.

Ten drenaż opaskowy poprawiałem i został wykonany tak jak napisałem na początku.

Potem robiliśmy jeszcze drenaż obwodowy całej działki bo nam dom zalewało z jakichś podskórnych wód - rów na 60 cm szeroki, na 2,5 metra głęboki, całość wyłożona geowłókniną, na dół 2x rura drenarska o podwyższonej wytrzymałości i kamyk do samej góry.
I teraz po wielu deszczach i mikro powodzi wszystko działa pięknie.

--
Pozdrawiam,
Grzesiek



bobiczek - 25-10-2007 21:49
nie żałuj niczego
O żwirze zapomnij - za kosztowny
ja robiłem tak - 5 lat temu
Rura owinięta geowłókniną, ale wykop szeroko też.
I na to kamień płukany hutniczy(tona 8zł wtedy) dość dużo i szeroko, na to rura też owinieta geowłókniną, i sypałem do samej góry
Robiłem tak.
Stare panele grzejne(takie ze złomu płyty) i tak.
Panel z lewej, panel z prawej, od ściany glina na folię kubełkową zadeptywana, z drugiej strony za panelem zasypywane.
I panel do góry zyg,zyg
A między nimi ciągle ten kamień.
Mam go do samej góry, do gruntu.
I wiesz jak pompuje po zimie?
Jak zajrzysz do rewizji, to wali jak z pompy takiej wiesz, ręcznej. Daje niesamowicie.
Odprowadzenia mam PCVką setką za działkę
niedroga inwestycja, na lata.
Znajomy kupił w kokosie, obsypał żwirem wkoło, resztę zawalił gliną.
Efekt był zerowy, robił od nowa. Weź to odkopuj potem. Ta impreza przy żwirze suuuuper kosztowna, ale przy kamieniu płukanym pohutniczym
- nie odczujesz.
Słuchaj sprawdzonego taniego - polecam.Sprawdzone





Krzysztofik - 25-10-2007 21:51
Czyli geowłuknine stosowali Izrealici przechodząc przez Morze Czerwone :roll:
Tam też rozstąpiły sie wody.



eisenberger - 25-10-2007 22:01
a gdzie kupic taki kamien ???



bruno62 - 25-10-2007 22:17
Zawsze metoda najprostsza jest najlepsza, ja mam rurę drenarską fi 100 + żwir płukany i w piwnicy sucho.Po co geowłukninę, lepiej kasę spożytkować na coś innego.



bobiczek - 25-10-2007 22:58
Kamień płukany mam z huty Bobrek-Bytom. Nie wiem czy masz gdzieś hutę, ale jak masz, to olej drogi żwir. I jak ktos mówi żeby sie nie przejmować, tzn że nie miał do czynienia z gliną. Wygląda w mokrej porze tak - wczoraj wykop - dzisiaj zaczynamy od nowa



bobiczek - 25-10-2007 22:59
A ta geowłóknina to grosze totalne.Chyba za moją dałem 40 zeta 12x10 budynek



andrzejek - 25-10-2007 23:09

Kamień płukany mam z huty Bobrek-Bytom. Nie wiem czy masz gdzieś hutę, ale jak masz, to olej drogi żwir. I jak ktos mówi żeby sie nie przejmować, tzn że nie miał do czynienia z gliną. Wygląda w mokrej porze tak - wczoraj wykop - dzisiaj zaczynamy od nowa Niestety, ale do huty mam za daleko (północ kraju), pozostaje mi żwir, teraz drogi jak diabli.Do zasypania miejscami prawie 3 m piwnicy, wiec w sklepie z rurami powiedziano mi, że trzeba rury drenarskie mocniejsze, odpowiednie do tej glebokosci..też nietanie...ponad 30 zl za m bieżący...Jak policzę koszt izolacji (Deitermann) , styroduru itp. to koszt piwnicy robi sie niewąski (to dla fanow piwnic).Dzieki za odpowiedzi...dokupie żwiru i tę geowłókninę.Pzdr.



bobiczek - 25-10-2007 23:13
Żwir Cię powali na kolana. jeżeli chcesz tak jak ja - nie próbuj. A zrobić dla uciszenia sumienia - nie próbuj. Poprawki razy 2



andrzejek - 25-10-2007 23:31

Żwir Cię powali na kolana. jeżeli chcesz tak jak ja - nie próbuj. A zrobić dla uciszenia sumienia - nie próbuj. Poprawki razy 2 Nie robić drenażu? Żwir drogi....jasne...dokupię jeszcze wywrotkę.Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław.(albo raczej nie zasypany..dom na skarpie)..W projekcie nie mialem drenażu....przy kopaniu fundamentow po 2 tygodniach deszczu w lipcu nie bylo wody..3 odwierty na glebokosc 3 m nie pokazały wody....ale teraz po opadach z przodu domu...woda trochę stoi przy fundamentach.Wiem, że jak teraz tego nie zrobię, gdy wszystko odkopane, to pozniej bedzie cieżko do tego wracac ..i kosztownie.



Krzysztofik - 25-10-2007 23:39

..........Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław........ I wstawisz swój dom do glinianej wanny :roll: , "niedobry kotek".



andrzejek - 25-10-2007 23:56
[quote="Krzysztofik"]
..........Podłoże mam gliniaste..ale ..zasypię piaskiem, na razie caly dom odkopany do ław........ I wstawisz swój dom do glinianej wanny :roll:

"Niestety tego nie zmienię....Dom (fundamenty) stoi 6 m od ulicy....ale także 3 m poniżej poziomu ulicy..(skarpa)..nie trzeba bylo prawie nic kopac...., Dom należy raczej obsypac i nie rodzimym gruntem, bo takiego prawie nie bylo (ławy na glebokosc 40 cm).Więc wolę go z kazdej strony obsypac przywiezionym piaskiem niżli przywiezioną gliną.Tylko niejako dno domu, jego posadzka spoczywa na glinie, wszystko wokół trzeba zasypac....Od ulicy musze zrownac jej poziom z poziomem parteru...od ogrodu bedzie nasypana ziemia z lekkim spadkiem do ogrodu....(lekkia skarpa).



eisenberger - 26-10-2007 09:23
tak sie zastanawiam czy "zuzel" z cieplowni zastompil by taki kamien? w cieplowni mozna go dostac za 6/8zl za tone .........



bobiczek - 26-10-2007 13:32
Żużel niemożliwy w tej operacji. Pracuje i lasuje sie latami. Nikt nie stosuje , czasami na aleje jakąś wysypany na górę tam gdzie tylko autko przejeżdża. Nie nadaje sie(może dlatego że cholera taki tani? :D )



Zbigniew Rudnicki - 26-10-2007 13:55
Rola geowłókniny polega na fitrowaniu (nie przepuszczaniu) gliny do wnętrza drenu, co groziło by jego zamuleniem.



Magda25 - 26-10-2007 14:05
może tutaj ktoś odpowie: czy zamiast żwiru do drenażu można zastosować tłuczeń?



fmj - 26-10-2007 15:01
Mój majster jak pojawiła się woda z piwniczce (wolnostojącej, starej z kamienia polnego) zrobił wzdłuż piwniczki wykop kopareczką, wrzucił słomę, na to rurę, potem słomę i zasypał. Żwiru chyba nie było pod ręką. On zresztą układał dreny w całej wsi i działają. Wody nie ma w piwniczce już chyba z 6 lat. Ale to wersja kryzysowa i dla ludzi z fantazją. Z ciekawością zaglądam do piwniczki, kiedy znów pojawi się woda (pewnie jak dobrze przegnija słoma), ale na razie trzyma :)



Krzysztofik - 26-10-2007 15:52

Mój majster jak pojawiła się woda z piwniczce (wolnostojącej, starej z kamienia polnego) zrobił wzdłuż piwniczki wykop kopareczką, wrzucił słomę, na to rurę, potem słomę i zasypał. Żwiru chyba nie było pod ręką. On zresztą układał dreny w całej wsi i działają. Wody nie ma w piwniczce już chyba z 6 lat. Ale to wersja kryzysowa i dla ludzi z fantazją. Z ciekawością zaglądam do piwniczki, kiedy znów pojawi się woda (pewnie jak dobrze przegnija słoma), ale na razie trzyma :) Najwłaściwsza do tego jest trzcina i widziałem działający drenarz po 30 latach.
Ma jedną wade ... nie jest nowoczesna i nie spełnia norm unijnych :wink:



Barbossa - 26-10-2007 15:58
albo faszyna
kłania się stadion leśny, prawda Kolego?



Krzysztofik - 26-10-2007 17:05

albo faszyna
kłania się stadion leśny, prawda Kolego?
Prawda. Teraz będzie odbudowywany.
Jest sucho bo nikt jeszcze nie majstrował :wink:



andrzejek - 26-10-2007 18:39

Rola geowłókniny polega na fitrowaniu (nie przepuszczaniu) gliny do wnętrza drenu, co groziło by jego zamuleniem. To jasne.Tylko niektorzy "praktycy" twierdzą, że zamula sie wlasnie geowloknina i woda nie dostaje sie do drenu, ktory przestaje wtedy odprowadzac tę wodę.



Zbigniew Rudnicki - 26-10-2007 20:24
Przez osad z gliny (na włókninie) woda przesiąka i dostaje się do wnętrza drenu.
Grubość tego osadu to 1 cm, może nawet 5.
Natomiast glina wewnątrz drenu z czasem zatka cały otwór (taka skleroza).
Wówczas będziemy mieli długość osadu do pokonania przez wodę równą długości drenu. Może n.p. 5 metrów.



qwert - 08-05-2008 12:35
jakiej firmy geowłókninę polecacie? zapromonowali mi 4zł/m2, gramatura 90.
droga i słaba.
na allegro są po ok 3zł/m2,.

czy lepiej brać 200gr? tu chodzi o wytrzymałość jak się domyślam?
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl