Jak ogrzewać??? Nietypowy dom. Nie ma gazu.
sasiaddd - 03-02-2008 13:09
Witam.
Wiem, że pewnie ten temat był już wałkowany z tysiąc razy. Ale przejrzałem z 10 stron forum i nie znalazłem jednak odpowiedniego wątku.
Będę budować dom ok. 200 m kw. Tyle że ma mieć 4 mieszkania. Tzn. dwa wejścia - dwie części domu. Po jednym mieszkaniu na parterze i na piętrze.
Nie ma możliwości grzania gazem.
Co wybrać? Węgiel, ekogroszek, pojemniki na gaz, olej, elektryczne itp. Najchętniej widziałbym połączenie z dwóch rodzajów ogrzewania, bo nie zawsze będzie możliwość codziennego doglądania do pieca.
Oczywiście mile widziane rozwiązania w miarę ekonomiczne.
Z góry dziękuję.
Bezdomna - 03-02-2008 14:19
Małe te mieszkanka...Czy jest miejsce na kotłownie? Czy kotłownia jest wspólna dla wszystkich mieszkańców? Właściwie to oni powinni o tym decydować. Bezobsługowe (gaz z butli, prąd i olej) są drogie, ale za to przy paliwie stałym ktoś musi dokładać do pieca. Trudno za innych zadecydować...
sasiaddd - 03-02-2008 14:26
mieszkania mają być na wynajem na wakacje. Działka jest połozona nad jeziorem. Nie mam jeszcze projektu - dopiero będzie zrobiony, więc kotłownia może się tam znaleźć.
Bezdomna - 03-02-2008 17:23
To może jednak prąd. Nie będzie przecież wykorzystywany cały rok. Zimą minimalnie, żeby nie zamarzło. Na prąd nie musisz mieć kotłowni.
zezo - 03-02-2008 18:31
Węgiel + awaryjnie elektryczny piec CO wpięty w układ.
sasiaddd - 03-02-2008 18:36
sprawa jest bardziej złożona i dlatego skomplikowana. Generalnie ma być to dom całoroczny, który szczególnie w wakacje będę wynajmował. Sam jednak też będę tam pomieszkiwał, a za 10-15 lat pewnie się do niego wprowadzę, jak bedę przygotowany do wyprowadzki z miasta na wieś. Chcę go tak wybudować aby można go było wówczas wewnątrz przearanżować (zburzyć odpowiednie ścianki działowe) tzn. że z 4 mieszkań zostaną np. 3 lub 2, tak abym miał w miare duży metraż i ew. mógł jedno lub dwa małe mieszkanka wynajmować.
Stąd szukam rozwiązania optymalnego jeśli chodzi o ogrzewanie.
Dzięki bezdomna za podpowiedzi i życzliwość. Czy ktoś jeszcze może mi coś podpowiedzieć? Zastanawiam się czy nie zrobić ogrzewania na węgiel, drewno lub ekogorszek i dodatkowo na prąd. A może pompy ciepła, lub te zbiorniki na gaz, a może olej opałowy. Nie wiem. Porsze o rady
sasiaddd - 03-02-2008 18:38
Węgiel + awaryjnie elektryczny piec CO wpięty w układ. No własnie. Moze to jest dobry pomysł. Tylko czy zamiast węgla może coś innego? Co jest taniej, wygodniej? Bo prąd jako awaryjne rozwiązanie to chyba dobry pomysł.
Dzięki zezo
renjul - 03-02-2008 19:03
To zalezy ile chcesz wydac na instalacje i jakie koszty ogrzewania jesteś w stanie ponosić. Na tej stronce masz porównanie kosztów wytworzenia energii, niepełnie i nie wiem czy do końca miarodoajne, ale zawsze to jakas orientacja.
http://www.cieplej.pl/strona/certyfikat.shtml
Skoro bedziesz tylko pomieszkiwac, to na pewno potrzebne ci cos bezobsługowego typu prad lub pompa ciepła, zeby było w stanie utrzymywac dodatnia temperaturę kiedy cię nie ma. Jesli chcesz wynajmowac latem to moze solary co CWU? Nikt ci nie da gotowego rozwiazania, niestety samemu trzeba przeliczyć i zdecydować. Też się glowię nad ogrzewaniem i powiem ci, ze gdyby nie trzymały mnie koszty instalacyjne to na pewno wybrałabym pompe ciepła, a tak nie jestem jeszcze zdecydowana.
sasiaddd - 03-02-2008 19:09
To zalezy ile chcesz wydac na instalacje i jakie koszty ogrzewania jesteś w stanie ponosić. Też się glowię nad ogrzewaniem i powiem ci, ze gdyby nie trzymały mnie koszty instalacyjne to na pewno wybrałabym pompe ciepła, a tak nie jestem jeszcze zdecydowana. A jakie są koszty instalacyjne poszczególnych rzowiązań - pompy, prądu, kotła na węgiel etc.?
renjul - 03-02-2008 19:23
To zalezy ile chcesz wydac na instalacje i jakie koszty ogrzewania jesteś w stanie ponosić. Też się glowię nad ogrzewaniem i powiem ci, ze gdyby nie trzymały mnie koszty instalacyjne to na pewno wybrałabym pompe ciepła, a tak nie jestem jeszcze zdecydowana. A jakie są koszty instalacyjne poszczególnych rzowiązań - pompy, prądu, kotła na węgiel etc.? Bardzo rózne w zależoności od kotła, firmy itp. Najtansze sa kotły na węgiel bez podajników - mozna kupic za 4-5 tys. tyle, że musisz je ladowac co kilka godzin, kazde udogodnienie = dodatkowe koszty. Najtańsze chyba pompy ciepła ma thermogolv. Ja na twoim miejscu przeliczyłabym:
-pompa ciepła
- prąd II taryfa +ew. solary (jeśli największe zuzycie energii bedzie latem)
-prad + kocioł na drewno lub węgiel
sasiaddd - 03-02-2008 19:39
Bardzo rózne w zależoności od kotła, firmy itp. Najtansze sa kotły na węgiel bez podajników - mozna kupic za 4-5 tys. tyle, że musisz je ladowac co kilka godzin, kazde udogodnienie = dodatkowe koszty. Najtańsze chyba pompy ciepła ma thermogolv. Ja na twoim miejscu przeliczyłabym:
-pompa ciepła
- prąd II taryfa +ew. solary (jeśli największe zuzycie energii bedzie latem)
-prad + kocioł na drewno lub węgiel muszę poczytać o tych pompach ciepła. Wiem, że są na ten temat b. zróżnicowane opinie. Myślę że powinienem wybierać między 1 a 3 rozwiązaniem
piomar64 - 03-02-2008 19:42
Ja w takim przypadku zrobiłbym elektryczne. Może nawet podłogowe bo eksploatacja jest trochę tańsza. Za 15 lat może już nie działać ale wtedy zrobisz inne kto wie co się będzie opłacało. Takim elektrycznym łatwo sterować. Nad jeziorami w zimie nie będziesz miał chętnych do wynajmowania możesz utrzymywać niższą temperaturę woda w instalacji nie zamarznie. Jeżeli nawet ktoś będzie w zimie chciał wynajmować to Cię będzie stać na droższe ogrzewanie bo przecież nie Ty za to płacisz. Ja często jeżdżę na Czechy do miejscowości gdzie nie wolno palić węglem i domy ogrzewa się prądem gdy nie ma gazu ale to ja za to płacę. Gdybyś miał więcej pomieszczeń do wynajmowania to wtedy mogła by być inna kalkulacja ale przy 4 to prąd będzie "najtańszy". Gdy się tam wprowadzisz na stałe to możesz zrobić "tańsze" ogrzewanie za które będziesz już płacił sam.
sasiaddd - 03-02-2008 19:47
^^ ale tak się zastanawiam, czy juz teraz nie powienienm mieć przygotowanej instalacji pod ew. kotłownię, którą powiedZmy za 15 lat sobie zamontuję tak żeby później nie kuć w ścianach - mam na myśli też zaprojektowanie kominów itp.
sasiaddd - 03-02-2008 20:40
tak poczytałem o tych pompach ciepła - to straszny wydatek - jakieś 70 tyś. To może jednak kocioł plus prąd II taryfa. Ile może kosztować kotłownia z instalacjami? Mam na myśli jakiś w miarę dobry kocioł?
No i czekam na ew. dalsze podpowiedzi co mam zrobić. Za dotychczasowe dziękuję
panda - 03-02-2008 23:34
tak poczytałem o tych pompach ciepła - to straszny wydatek - jakieś 70 tyś. Skąd Ty wziąłeś takie ceny? Dom ponad 300 m, pompa (Thermogolv) plus solary kosztowały mnie 24+5 tys.
Bezdomna - 03-02-2008 23:43
Na kotłownię musisz mieć miejsce, np w piwnicy. Prąd w instalacji jest najtańszy i nie wymaga wspomnianej kotłowni. Możesz ewentualnie pomyśleć o kominku na czasy, gdy zamieszkasz tam na stałe. Nie musisz teraz go budować, wystarczy na razie komin. A solary to dobra rzecz, choć droga na początku. Możesz ja wrzucić jednak w koszty wynajmu reklamując się przy tym, że ciepłą wodę za darmo dajesz :)
HenoK - 04-02-2008 07:44
tak poczytałem o tych pompach ciepła - to straszny wydatek - jakieś 70 tyś. Skąd Ty wziąłeś takie ceny? Dom ponad 300 m, pompa (Thermogolv) plus solary kosztowały mnie 24+5 tys. W cenie 70 tys. jest pewnie także cała instalacja c.o. i przygotowania ciepłej wody, chociaż to i tak wg mnie wysoka cena.
zezo - 04-02-2008 13:10
Pompa ciepła - fajna sprawa, ale proponuję poczytać wątek na temat PC
http://forum.muratordom.pl/pompa-cie...agi,t66186.htm