ďťż

Mieszkańcy domów z betonu komórkowego - jak się mieszka ?





tomaszz - 18-07-2004 20:48
Witam i pozdrawiam wszystkich !

Jako zwolennik technologii budowania z betonu komórkowego ściany jednowarstwowej (ze względu na prostotę) i przyszły murator proszę, abyście podzielili się doświadczeniami z budowy i mieszkania w takim domu.

Chodzi mi głównie o termoizolacyjność muru (40cm) i klimat / wilgotność w takim domu.
Czy teoretyczne wskaźniki ciepłochronności (R=4) idą w parze z praktyką ?

Mile widziane są także negatywne opinie na ten temat.

[/b]





nnatasza - 18-07-2004 20:58
Chętnie się również dowiem. Mam 40 ytong i wprowadzę się listopad/grudzień :D.



mieczotronix - 18-07-2004 21:30
byłem dziś u kolegi, który ma dom z Ytonga 45 cm i twierdzi, że za pierwszy miesiąc ogrzewania (propan butlan) dostał rachunek 2 tys zł. Wiem że grzał intensywnie, bo nie chciał mu wyschnąć salon do odpowiedniej suchości, żeby można było położyć parkiet. Ale pewnie wynika to z tego, że dom stał z tynkami wewn. w stanie otwartym i nie ogrzewanym przez jeden rok i pewnie sporo wilgoci wchłonął. No i ten kolega zamierza teraz docieplać dom 5 cm warstwą styropianu.



tomaszz - 18-07-2004 21:33
Hmmm...:-?





KFKF - 18-07-2004 21:36
Tynki wewnętrzne i stan otwarty ? Bardzo ciekawa kolejność.



thalex - 18-07-2004 21:53
Tomaszz ja namawiał bym Cię do domu z cegły tzn pustak MAX (29cm) może i dlatego, że ja akurat taki buduję. Zaletą jest, że stan surowy wychodzi w miarę tanio a resztę można spokojnie robić później i wiele można robić we własnym zakresie. Dociepleniem u mnie będzie styropian 12 cm. Czy myslałeś o cegle jest sprawdzona i podobno "najzdrowsza". W moich stronach wiele osób buduje z MAX-a.

Beton komórkowy z tego co słyszałem nie jest taki znowu ciepły jak bu się wydawało ale niestety nie mam w tym temacie doświadczeń.



mdzalewscy - 18-07-2004 22:07

Tomaszz ja namawiał bym Cię do domu z cegły tzn pustak MAX (29cm) może i dlatego, że ja akurat taki buduję. słusznie, gdybym jeszcze tak rozwinał Twoją wypowiedz to polecam dać nieco "cieńszego maxa", czyli U-220 (25cm) + styropian + na zewnątrz jeszcze "cieńszego maxa" czyli K3 (12cm) :D , ale mi się "zmaxiło-ścieniło"
Generalnie polecamy ceramikę, choć do BK nic nie mam, mieszkam obecnie w dużym domu (kostka) z część BK, część z ceramiki i nie mam żadnej wilgoci, mieszka się dobrze, natomist mogłoby być cieplej, jak czytam o BK45 + ocieplenie to widze w tym totalny bezsens, wiadomo po co się robi takiego BK powyżej 35cm, aby nie docieplać, już lepiej BK25 + ocieplenie 12cm. Reszta to jakaś kombinatorka i błedy w projektowaniu, dajemy "cieńszą" ścianę nośną + ocieplenie, albo stosujemy grubszy "ciepły pustak, np. PH, lub BK" bez ocieplenia.



gosciu01 - 18-07-2004 22:18
zbudowałem dom z BK400, ściana j.w. tynki tradycyjne c-w.
na podłodze 16 cm styropianu, podłogówka na parterze,
okna U=1,1 z roletami,
dachówka cementowa, dach - 15 cm wełny ( docelowo 25 cm - jeszcze nie skończone poddasze użytkowe ),

Zimą jeszcze nie ogrzewałem, ale temp. nigdy nie spadła poniżej 0C na termometrze z pamięcią.
Teraz latem przy +30C, w domu przyjemny chłodzik, ale długich upałów tego lata jeszcze nie mieliśmy.
W obwodzie mam wentylację mechaniczną z GWC.

Na wiosnę trochę grzałem i ze względu na podłogówkę jest inaczej niż w domu z kaloryferami, a z innym ogrzewaniem nie mieszkałem.
"Inaczej", mam na myśli odczucie już dosyć ciepło przy +19C w pomieszczeniach i faktycznie taki równy rozkład temp. trudno tu pisać o odczuciach. 19-20C w "starym domu jest dla mnie OK, a w nowym z podłogówką mogłoby być 17-18C.

Trudno cuś więcej napisać jeszcze nie mieszkamy na stałe.

W każdej technologii najważniejsze jest właściwe i solidne wykonanie i w moim odczuciu chyba mało ważne jest czy jest to BK, porotherm, silikaty czy cuś tam jeszcze ( myślę tutaj o klimacie w pomieszczeniach a nie o pracach ).

Ważny jest też projekt i układ domu, np. bardzo fajnie sprawdza się balkon nad południowymi oknami tarasowymi. Salon nie nagrzewa się, gdyż słońce latem jest za wysoko, aby go ogrzewać ( balkon osłania ). Można więc otworzyć okna i jest super. Zimą natomiast gdy słońce operuje nisko, przyjemnie wpadają promienie słońca. Dużo by pisać o takich szczegółach.
Poddasze nie nagrzewa się tak jak się obawiałem, a można też opuścić rolety, które bardzo się tu sprawdzają.

Jeśli chodzi o BK to jest super jeśli myślisz coś sam podłubać ; instalacje elektryczne, elektrotechniczne, wod-kan itp. robi się bajecznie prosto.
Mam trochę ścianek z cegły i kląłem jak miałem podkuć albo powiercić.
Nieprawdą jest, że szafki urywają się ze ścian. Na zwykłych kołkcach w BK400 i BK500 i wszystko jest OK. Dałem tylko trochę większe niż dałbym w "starym" domu. A, przypominam, że mam tynki c-w, na gipsowych może by tak się nie trzymało solidnie (?), nie wiem.

Cz.



tomaszz - 18-07-2004 22:31
Mamy dom z maxa z lat 80-tych i ocieplałem go dwa lata temu (wyszło 50 cm muru !), więc wiem jakie są zalety i wady ceramiki ( każdy materiał je ma).
Chodziło mi o opinie osób, które wybudowały w "prostrzej" technologii, tzn. ścianę jednowarstwową.

A może ktoś układał strop z betonu komórkowego ? Albo i dach :o ?

...zgadzam się z tobą !

I właśnie o to chodzi (poza prostym wybudowaniem). Skąd wiem, co trzeba będzie przerobić za 15 - 20 lat ?



tomaszz - 21-07-2004 16:55
:wink:
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl