ďťż

Pełne deskowanie - jak w tym przypadku wykonać wentylacje





toomas - 13-10-2004 20:36
Witam.
Mam zamiar wprowadzić zmiany w projekcie z dachu pokrytego dachówką z folią na dach z blachodachówką i pełnym deskowaniem (no może gont zamiast blachy). Niewiem tylko jednego - jak przy deskowaniu wykonuje się szczelinę wentylacyjną? Czy może mnie ktoś oświecić lub podać linka do jakiejś strony gdzie jest to rozrysowane?
Dzieki i Pozdrawiam.
Tomek





invx - 13-10-2004 20:52
albo na krokwie dajesz folie, potem laty, i deski, albo na krokwie deski i potem od dolu kladziesz folie, ale to sie stosuje jak masz jez deskowanie wykonane i chcesz zaadaptowac poddasze, jednak jak dopiero robisz deskowanie to I sposob.



nurni - 13-10-2004 22:25
Szczeliny wentylacyjne muszą być dwie:
- pierwsza - między deskowaniem a pokryciem dachu (to załatwiają łąty i kotrłaty, kominki wentylacyjne, wloty od str. rynien oraz przy gąsiorach)
- druga - od strony wewnętrznej, musi być przepływ powietrza między ociepleniem a deskowaniem.
I tyle.

Pozdrawiam.



MEDYK - 13-10-2004 22:26
Invx nie wprowadzaj w błąd, jaka folia od spodu desek?
Powinno być tak od góry:
1. Dachówka/blachodachówka
2. Szczelina wentylacyjna (uzyskana dzięki kontrłatom)
3. Papa
4. Dechy
5. Sczelina wentylacyjna
6. Wełna między krokwiami
7. Wełna pod krokwiami, a między rusztem od KG (zwykle 5 cm)
8. Folia paroizolacyjna
9. Płyty KG

Aby zachować szczelinę między dechami, a wełną możesz rozpiąć pomiędzy krokwiami cienki drut zamocowany np. za pomocą takera tapicerskiego (koszt takera od ok.10 zł).
pzdr





KrzysiekS - 14-10-2004 08:59
Ja zastosowałem na wszelki wypadek dystanse miedzy welną a deskami z paskow styropianu o grubosci 2 cm ulozone rownolegle do krokwi.

A tak w ogole to tam tej wentylacji raczej nie ma, ale szczeline na wszelki wypadek zrobic nie zaszkodzi.



rafallogi - 14-10-2004 12:22
może tu: http://republika.pl/emu_dek_term/dachy/da_12.html



KrzysiekS - 14-10-2004 12:55
Tak jak pisałem szczelina nie zaszkodzi, choc normalnie nie ma tam ani wilgoci (nad płytą GK jest jeszcze folia paroszczelna), ani wentylacji.

A ten artykul nie rozwija wątku jak ma byc wentylowana przestrzen miedzy welną a deskowaniem. Ona wentylowana nie jest - brak otworow nawiewnych, od spodu mamy plyte GK licującą sie za sciane, chyba nikt nie da tam wroblowki, aby zapewnic sobie wentylacje pod deską.

Zresztą to są rozwazania czysto teoretyczne z wilgocią w welnie pojawiającą sie w wyniku uzytkowania domu. Nie mozna w zadnym razie dopuscic do zawilgocenia domu, nalezy normalnie wentylowac dom, lazienke i o tym chyba kazdy wiedziec powinien. Jak sie zawilgoci dom, czy tez w wyniku dziur zaleje welne, to i wentylacja nie pomoze.



Pagin - 14-10-2004 13:12

Ona wentylowana nie jest - brak otworow nawiewnych, od spodu mamy plyte GK licującą sie za sciane, chyba nikt nie da tam wroblowki, aby zapewnic sobie wentylacje pod deską. Witam,
A czy role nawiewow nie pelnia otwory (szczeliny) w okapie poddasza?
Pozdrowienia



KrzysiekS - 14-10-2004 13:21
Nie, nie pełnią, ale ta przestrzen jest minimalnie wentylowana w moim przypadku tam gdzie połac poddasza uzytkowego (obudowanego i occieplonego welną) przechodzi w strych. Mam szczeline wentylacjyną, ktorą widze ze strychu, gdzie polac dachu jest nieocieplona. Gdyby wiec cos zlego sie dzialo "czulbym" to.



rafallogi - 14-10-2004 13:27
KrzysiekS - nie rozumiem Twojej wypowiedzi: "Ona wentylowana nie jest - brak otworow nawiewnych, od spodu mamy plyte GK licującą sie za sciane, chyba nikt nie da tam wroblowki, aby zapewnic sobie wentylacje pod deską".
Wentylacja, napływ powietrza odbywa się już spod okapu i tam w podprzybitce winny być otwory wentylacyjne, którymi pwietrze dostaje się pod deskowanie, nad deskowanie i omiata całą przestrzeń pod przykryciem powodując min. latem- obniżenie temperatury, zimą zapewnia równomierny rozkład temperatury pokrycia i niezaleganie śniegu na nim a także co tu ważne ruch powietrza powoduje wietrzenie i zabieranie ewentualnej wilgoci (także z warstwy ocieplenia) ku kalenicy, by tam oddać ją otoczeniu oprzez szczeliny, wyloty i takie tam.
Dodam jeszcze, że przy pełnym deskowaniu winna być zastosowana membrana wysokoparprzepuszczalna pod deskowaniem w odstępie jakieś 1 do cm od niego, powinny być to pasy membrany wywinięte na krokwie po jakieś 5 cm. Przy niskich krokwiach i konieczności obniżenia ocieplenia tej np.wełny nie zmieści nam się już tam zbyt wiele i dlatego też należy zastosować łaty pod krokwiami prostopadłe do nich a między łatami pakujemy styro lub cienką wełnę. Unikamy dodatkowo mostków termicznych na krokwiach. Dopiero na to GK.
Pozdrawiam.



MEDYK - 14-10-2004 13:40
Rafallogi zgadzam się z tobą z jednym wyjątkiem: Po co ta membrana pod deskowaniem, jakie ma ona spełniać zadanie?
pzdr



KrzysiekS - 14-10-2004 13:42
Rafallogi

masz racje, w ferworze nie zwrocilem na ten aspekt uwagi. :oops:

Wprawdzie miedzy deskowaniem a zwienczeniem sciany zewnetrznej nie dawałem otworow wentylacyjnych, ale tez tej wąskiej szczeliny nie zatykałem. Tak wiec tą drogą powietrze moze sie dostac i powodowac wentylacje.

Zauwazylem jednak, że wentylacja, malo tego solidny ciąg, to jest miedzy papą na deskowaniu, a dachowką. Ten ciąg zapewnia chlodzenie dachowki latem, a zimą rownomierny rozklad temperatur, o czym pisze rafallogi. :wink:



KrzysiekS - 14-10-2004 13:47
Rafallogi,

zamiast stosowac łaty prostopadle do krokwi, dalem uchwyty do profili. Zapewniły mi one mozliwosc dolozenia dodatkowo 10 cm welny w poprzek krokwi.

Nie zgadzam sie z Tobą, aby byla koniecznosc dawania folii wysokoparoprzepuszczalnej miedzy welną, a szczeliną wentylacyjną. To jest moim zdaniem niecelowe.



rafallogi - 14-10-2004 14:32
KrzysiekS - dałeś łączniki pod profile- i bardzo słusznie :lol: a nawet wręcz idealnie- łączenia płyt nie będą pękać, moim zdaniem przy poddaszach użytkowych, gdy nie ma zalanego skośnego drugiego stropu koniecznym jest stosowanie wieszaków i profili pod montaż płyt GK. Więźba niestety pracuje i z czasem pojawiają się rysy, pęknięcia i takie tam, gdy nie ma wieszaków.
Stosowanie membran między deskowaniem a ocieplemniem jest KONIECZNE!!!
Para nawet w dobrze wentylowanych pomieszczeniach zawsze w jakimś stopniu przedostanie się poprzez paroizolację, szczeliny do warstwy ocieplenia :) Może to być miejscowe zdarzenie. Nie unikniecie tego.
Jeśli już coś dostanie się do ocieplenia nawet w najmniejszym stopniu to wilgoć ta winna się gdzieś podziać. Gdzie, w deskę? A może później w papę, która jest u wielu? Podczas zimy i jesieni omiatające powietrze jest zimne i niekiedy bardzo wilgotne, to 1 powoduje zamarzanie pary i wilgoci z powietrza w deskowaniu, to wilgotne napakuje Waszą wełnę wilgocią- po to jest ta membrana, by na styku deska wełna nie działy się cuda: kluchy, pleśnie itp. Poza tym nie polecam stosowania za płytami GK folii super paroszczelnych- nie róbcie ze swoich domów termosów, w których się będziecie kisić. Zamiast tego proponuję folie o spowolnionym przepływie wilgoci. Niech ten dom "oddycha"-to ostatnio bardzo modne słowo :) Nie wszystko załatwi nam wentylacja.
Pozdrawiam



KrzysiekS - 14-10-2004 15:00
Rafallogi

Całkowicie NIE, tam sie nie ma co kisic. Chyba sie zle zrozumielismy.

Uklad mamy taki:
1. plyta GK,
2. folia paroszczelna,
3. welna,
4. wentylacja o ktorej pisalismy wlasnie w tym wątku - dystans ze sznurka lub, jak proponuje z paskow styropianu,
5. deski
6. wentylacja
7. kontrlaty
8 łaty
9 dachowka

Folia paroprzepuszczalna przy dachu z pełnym deskowaniem jest całkowicie zbedna. Tutaj nie ma miejsca, jak przy dachu bez deskowania, na wnikniecie wody pod dachowke i zamoczenie welny.

Wlasnie folie stosują ci, ktorzy nie deskują, aby zapobiec zawilgoceniu welny przez wodę, ktora moze sie dostac pod dachowke. A paroprzepuszczalnosc, w warunkach braku pustki powietrznej przy folii, ma zapewnic tą wentylacje przestrzeni ponad welną, gdyby dostała sie tam para wodna z budynku.

A w ogole, czy ty masz tyle wilgoci w domu, ze mogą Ci deski, meble, sciany zawilgotniec? Jesliby do tego mialo dojsc, to zadna wentylacja nie pomoze, trzeba usunąc przyczyne, a nie probowac robic z pustki pod deską element wentylacji.

W swoim domu mieszkam od lutego b.r. i naprawde wiem z własnego doswiadczenia, że wilgoc spowodowana przebywaniem w domu to zadna wilgoc, oczywiscie jezeli ma sie normalnie dzialającą wentylacje.

Gdy wentylacji domu zabraknie, to wilgoc odczuje kazdy i w kazdym miejscu domu.

Gdy wentylacja domu działa prawidlowo, to ta pustka miedzy deską a welną, jest tylko dla swietego spokoju.



rafallogi - 14-10-2004 15:26
Całkowicie tak!
Zrozumiałem co miałeś na myśli i Twoja wyliczanka była niepotrzebna, a.... może potrzebna?- zobrazowała temat innym :) Tak właśnie o ten punkt gdzie zastosowałeś paski styro lub rozciągnąłeś sznurek by odsunąć ocieplenie od deskowania. Odsunąłeś ocieplnie od deskowania, ale nie masz zabezpieczenia ocieplenia od góry :D Teraz jest wszystko w porządku, ale nie wiadomo co będzie za kilka lat? :D Może pęknie Ci dachówka, może wiatr podwieje Ci blachodachówkę? Może pojawi się jakaś nieszczelność, czego nikomu oczywiście nie życzę. Jeśli masz papowanie to spoko, jeśli nie?, Co sie wtedy dzieje? :cry:
Pomijam już to co wcześniej pisałem o absorbcji wilgoci z powietrza przy dużej wilgotności a także przy niskich temperaturach.
Pozdrawiam.



KrzysiekS - 14-10-2004 15:41
Rafallogi,

wątek mowi jednak o wentylacji przy dachu z deskowaniem. Jesli nie ma deskowania, to folia pełni role zastepczą. ale gdy jest deskowanie i papa, to folia jest całkowicie zbedna. Zgadzasz sie?



KrzysiekS - 14-10-2004 15:42
Dodam jeszcze, że ja mam zabezpieczenie ocieplenia od gory. Jestem zwolennikiem pełnego dekowania i papy.



rafallogi - 14-10-2004 15:55
jutro się odezwę :wink:
Nadal twierdzę, że trzeba nawet przy deskowaniu z papą stosować membranę pod deskowaniem. Kondensacja moi drodzy , kondensacja.
Pozdrawiam.



fiolek - 14-10-2004 21:34
KrzysiekS napisał :
Jak rozumiem folia paroszczelna wg potrzeb np. nad łazienką , a nad sypialnią raczej nie .
http://www.rockwool.pl/graphics/rw-p.../1_4/1.4.f.pdf



invx - 14-10-2004 21:41

Invx nie wprowadzaj w błąd, jaka folia od spodu desek? a no folia paroprzepuszczalna, ale widze ze to maja byc deski + papa i na dopiero cos tam to folia zbedna :)



joannaj75 - 24-07-2008 10:17
Odświeżam : bo nadal budzi wątpliwości jedna rzecz :
szczelina pomiędzy wełną a deskowaniem ???? jak ją wykonać -z różnicy pomiędzy wysokością krokwi a grubością wełny ?? a na deskowaniu leży papa lub folia paroprzepuszczalna ......
Czy ta szczelina np. te 2 cm ma jakikollwiek sens przy wentylacji czy to czysta teoria ?
Jeśli już ma być to jak ją utrzymać ? ktoś wyżej pisał o włożeniu pasków ze styropianu między krokwie lub sznurków - jak to dokładnie ma wyglądać co ile i jak wiązać ten sznurek ???



piterazim - 24-07-2008 11:45
chyba wersja z styropianem jest najlepsza - grubość 3cm pociąć na paski 3 -4 cm i do desek podbić co ok 30 cm



slawek_wlkp - 24-07-2008 14:45
Będąc w szwecji widziałem jeszcze inne rozwiązanie, moim zdaniem najlepsze.
Do bocznych powierzchni krokwi przybite listewki a do nich zwykła dykta. W ten sposób powstała 5cm w miarę szczelna pustka powietrzna między deskowaniem a wełną. Mam zamiar tak własnie zrobić u siebie.



joannaj75 - 24-07-2008 15:28
ale jak ? bo nie bardzo to sobie wyobrażam : jak jest krokiew to te listewke z boku zaczynając od deskowania jakies 5cm w stonę wew.? a jak tą dyktę ? i jaki to koszt wyjdzie w stosunku do takiego styropianku ?

Znalazłam taki tekst i co WY na TO ???
Deskowanie bez szczeliny wentylacyjnej
Często membrany dachowe są układane na deskowaniu w sytuacji, gdy dach na okres przejściowy jest pokrywany tylko papą. Przed zamontowaniem zasadniczego pokrycia papa jest zdejmowana, a na jej miejsce układana jest membrana. Takie rozwiązanie umożliwia zamontowanie ocieplenia dachu na styk z deskowaniem i w konsekwencji zapewnia jego trwałość i dobrą termoizolacyjność (membrana działa osuszająco). Stosując takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Membrany układane na deskowaniu muszą mieć odpowiednio gruby film funkcyjny lub jego dodatkową osłonę (włóknina). Producenci na ogół informują o tym, czy określona membrana może być stosowana na deskowaniu.
Deskowanie, które będzie się stykało z termoizolacją, powinno być wykonane z desek nie szerszych niż 11 cm, a szpary między deskami nie powinny być zbyt małe. W przypadku, kiedy deski są szersze i zbite na styk, należy poszerzyć szpary między deskami lub nawiercić otwory.



joannaj75 - 24-07-2008 15:58
jeszcze obrazki mogą się przydać :
http://www.klubdachy.pl/images/stori..._2008/25_1.jpghttp://www.klubdachy.pl/mambots/cont..._2008_23_3.jpg



am76 - 25-07-2008 11:45
No właśnie już w dwuch miejscach widziałem jako wzorowe rozwiązanie z deskowaniem bez dolnej szczeliny wentylacyjnej (pomiędzy wełną a deskowaniem). Tutaj jest dokładny opis: http://www.muratorplus.pl/technika/d...7057_14109.htm
I tutaj też tak jest (to dom energooszczedny ISOVERa): http://www.multi-comforthouse.pl/3.pdf strona 48 (Połączenie ściany murowanej i dachu o konstrukcji krokwiowej)

Klue całej sprawy jest zapodanie na deskowaniu membrany paroprzepuszczalnej a nie papy no i deski a drewna ze szczelinami pomiędzy nimi a nie jakies tam płyty.

Ze szczeliną pomiędzy wełną a deskowaniem jest taki problem że:
1) wywiewa nam trochę ciepła z wełny
2) nie jest drożna w okolicach kominów, okien połaciowych, lukarn i wszystkich inny miejsc gdzie dach nie jest "prosty"
3) zabiera nam miejsce pomiędz krokwiami które możnaby wypełnić wełną i tym samym mnieć cieplejszy dach.



slawek_wlkp - 25-07-2008 12:01

ale jak ? bo nie bardzo to sobie wyobrażam : jak jest krokiew to te listewke z [color=orange]boku zaczynając od deskowania jakies 5cm w stonę wew.? a jak tą dyktę ? i jaki to koszt wyjdzie w stosunku do takiego styropianku ? Listwę przybijamy tak, aby jej bok był ok. 5 cm od deskowania,
a na to dyktę. Dykta to oczywiście potoczne określenie ....
teraz nazywa się to płyta hdf surowa 3 mm, kosztuje w Castoramie coś ponad 6 zł./m2.
Zdaję sobie sprawę, że powszechnie stosuje się sznurki lub paski styropianu,
mnie jednak te rozwiązania wydają się mało eleganckie by nie powiedzieć badziewne.

Pozdrawiam:)



joannaj75 - 25-07-2008 12:09

No właśnie już w dwuch miejscach widziałem jako wzorowe rozwiązanie z deskowaniem bez dolnej szczeliny wentylacyjnej (pomiędzy wełną a deskowaniem). Tutaj jest dokładny opis: http://www.muratorplus.pl/technika/d...7057_14109.htm
I tutaj też tak jest (to dom energooszczedny ISOVERa): http://www.multi-comforthouse.pl/3.pdf strona 48 (Połączenie ściany murowanej i dachu o konstrukcji krokwiowej)

Klue całej sprawy jest zapodanie na deskowaniu membrany paroprzepuszczalnej a nie papy no i deski a drewna ze szczelinami pomiędzy nimi a nie jakies tam płyty.

Ze szczeliną pomiędzy wełną a deskowaniem jest taki problem że:
1) wywiewa nam trochę ciepła z wełny
2) nie jest drożna w okolicach kominów, okien połaciowych, lukarn i wszystkich inny miejsc gdzie dach nie jest "prosty"
3) zabiera nam miejsce pomiędz krokwiami które możnaby wypełnić wełną i tym samym mnieć cieplejszy dach.
DOKŁADNIE TAK JAK PISZESZ !!!! Skoro cieżko wypracuję sobie współczynnik przenikania ciepła poddasza w granicach U=0,15 to nie będę tego tracić na szczelinie w której mi wywieje wełnę ...:)



WaldekZ - 04-09-2008 09:20

ale jak ? bo nie bardzo to sobie wyobrażam : jak jest krokiew to te listewke z [color=orange]boku zaczynając od deskowania jakies 5cm w stonę wew.? a jak tą dyktę ? i jaki to koszt wyjdzie w stosunku do takiego styropianku ? Listwę przybijamy tak, aby jej bok był ok. 5 cm od deskowania,
a na to dyktę. Dykta to oczywiście potoczne określenie ....
teraz nazywa się to płyta hdf surowa 3 mm, kosztuje w Castoramie coś ponad 6 zł./m2.
Zdaję sobie sprawę, że powszechnie stosuje się sznurki lub paski styropianu,
mnie jednak te rozwiązania wydają się mało eleganckie by nie powiedzieć badziewne.

Pozdrawiam:) Ale przecież to "przeniesie " tylko problem braku wentylacji wełny parę centymetrów niżej!!! Wilgoć gromadząca się w wełnie będzie się kisić pod dyktą, a nie pod deskami... ot i cała różnica. Chodzi chyba o to, aby wilgoć wywiać z wełny, a nie zakisić troszkę niżej...
Chyba że nie do końca zrozumiałem proponowane rozwiązanie... :cry:

Pozdrowienia
WaldekZ



joannaj75 - 04-09-2008 12:20
u mnie jest tak i kierownik to poparł , zaczeli bić deski za ciasno więc dałam im gwoździa i zaczeli bić na szczeline szeroką na tego gwoździa, + do tego się zeschną i będzie cacy wentylacja deski nie szersze niż te 10-15 cm , na tym membrana mniej kombinowania i roboty a mysle ze efekt końcowy ten sam ( czy szczelina jest miedzy deskami czy na ciasno deski i szczelina miedzy wełną a nimi



Piątka - 20-04-2009 14:01
podbijam..

ale jak ? bo nie bardzo to sobie wyobrażam : jak jest krokiew to te listewke z [color=orange]boku zaczynając od deskowania jakies 5cm w stonę wew.? a jak tą dyktę ? i jaki to koszt wyjdzie w stosunku do takiego styropianku ? Listwę przybijamy tak, aby jej bok był ok. 5 cm od deskowania,
a na to dyktę. Dykta to oczywiście potoczne określenie ....
teraz nazywa się to płyta hdf surowa 3 mm, kosztuje w Castoramie coś ponad 6 zł./m2.
Zdaję sobie sprawę, że powszechnie stosuje się sznurki lub paski styropianu,
mnie jednak te rozwiązania wydają się mało eleganckie by nie powiedzieć badziewne.

Pozdrawiam:) Ale przecież to "przeniesie " tylko problem braku wentylacji wełny parę centymetrów niżej!!! Wilgoć gromadząca się w wełnie będzie się kisić pod dyktą, a nie pod deskami... ot i cała różnica. Chodzi chyba o to, aby wilgoć wywiać z wełny, a nie zakisić troszkę niżej...
Chyba że nie do końca zrozumiałem proponowane rozwiązanie... :cry:

Pozdrowienia
WaldekZ



kurt76 - 20-04-2009 22:52
Dzien Dobry.
Podlacze sie do tematu. Czy ktorys z szanownych forumowiczow, moglby zaproponowac optymalne rozwiazanie w takim projekcie:
- pokrycie plyta onduvilla (to samo co onduline, tylko inaczej przetloczona)
- brak pelnego deskowania
- wiazary dachowe pelne
- dom parterowy, planowany rekuperator z gwc, przewody rozprowadzone w wiazarach

Mam dylemat czy ocieplenie klasc pod poszycie dachu, czy ocieplac strop (?)
Jak zaplanowac wentylacje...
Jakie powinny byc kolejne warstwy..... prosze o wskazanie rozwiazania.

Pozdrawiam

ps. to moj debiut na forum po wieloiesiecznym okresie "czytelnictwa"



bzykos - 21-04-2009 11:38
Witam! Ja mam takie pytanie,przymierzam się do adaptacji poddasza. Dach ma pełne deskowanie i na tym papa i ondulina.
Mój "fachowiec" od projektu twierdzi,że należy owinąć krokwie i deski od spodu folią paroprzepuszczalną i wełnę można docisnąć do samych desek i nie potrzeba robić żadnej szczeliny... Z tego co przeglądam wasze wypowiedzi,wnioskuje,że jest w błędzie...? Czy należy zrobić szczelinę i czy dawanie folii paroprzepuszczalnej od spodu krokwii ma sens?
Byłbym wdzięczny za odpowiedź... :)



bzykos - 27-04-2009 08:33
Nikt się nie wypowie...? :(
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl