ďťż

"swojski" ogród - jakie rośliny?





magmi - 06-06-2003 15:49
Nasz ogród dopiero powstanie, a na razie chciałabym sobie poplanować, porysować, przemysleć... I może posadzić co nieco przy granicy, z tyłu (tam ciężki sprzęt nie będzie operował, mam nadzieję).

Pomysł: działka jest na wsi, dom będzie też "wiejski" w stylu. Pomyślałam sobie, żeby ogród też zrobić taki "swojski" , tzn. żeby nie sadzić roślin bardzo wymyślnych, bardzo "wyhodowanych" czy też nie pochodzących z naszego klimatu, tylko nasze rodzime krzewy i kwiaty. Trochę mętnie piszę :-? , ale to dlatego że to dopiero wstępny pomysł...
Gleba jest gliniasta, dość wysoki poziom wód gruntowych, same wysiewają się tam brzozy, lipy, orzechy włoskie, jarzębina, leszczyna, derenie, tarnina... Osty... Acha, mam deż dorodny młody dąb na działce, brzózkę i jarzębinę (już dość duże drzewka). Opisuję, żeby dać fachowcom :wink: wyobrażenie o warunkach glebowych.

Doradźcie: JAKIE ROŚLINY WYBRAĆ?

Z krzewów wymysliłam jaśminowiec, bez, dziki bez czarny, dziką różę, może wiciokrzew, ligustry w różnych odmianach, forsycję, berberysy, kosodrzewinę, jałowiec, pięciornik, żarnowiec. No i te tarniy i derenie, które same tam rosną oczywiście... Czy te pozostałe krzewy będą dobrze rosły na gliniastej glebie? Nie chcę tui ani zbyt dużo iglaków. Czy np.ostrokrzew nie będzie wyglądał zbyt "obco"? A taka "pokręcona" wierzba (nie wiem jak się ona nazywa :( )?
Będziemy mieć do obsadzenie duuużo siatki, ale nie chcemy formowanego żywopłotu, tylko taki szeroki "dziki" pas z różnych większych i mniejszych krzewów podcinanych co najwyżej 1-2 w sezonie. Chciałabym dosadzić jeszce ze 2 drzewa, normalne duże, nie karłowate odmiany: może sosnę, modrzew... Czy nie zacienię zbytnio działki? (1300m2)

Proszę o wszelki rady i uwagi, które przychodzą Wam do głowy :) - jestem w tej materii zupełnie zielona...





chmurka - 06-06-2003 22:39
Jeżeli posadzisz dużo drzew i krzewów liściastych to będzie mnóstwo pracy jesienia ze sprzątaniem liści.Pomyśl o tym.
Jeśli chodzi o rośliny to nie będę ich wymieniać ale odsyłam Cie do lektury czerwcowego magazynu ogrodniczego pt."Mój piekny ogród, gdzie znajdziesz tytuł"Ogród w wiejskim stylu". Mam podobny problem, też zakładam ogród. Pozdrawiam.



- 10-06-2003 15:29
Rośliny do ogródka w wiejskim stylu

Bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) krzewinka do 150cm wysokości kwitnie VI-VIII, szarozielone liście,lubi słońce.

Dalia ogrodowa(Dahlia hybrida),bylina, 50-200 cm wysokości, kwitnie VII- X, szeroka skala barw kwiatów, lubi słońce.

Goździk brodaty(Dianthus barbatus)roślina dwuletnia, 30-40cm wysokości, kwitnie VI-VII, szeroka skala barwkwiatów, słońce/półcień

Hortensja krzewiasta(Hydrangea arborescens), krzew do 100 cm wysokości, kwitnie VII-VIII, kwiaty białe, słońce/półcień.

Kosmos podwójnie pierzasty Cosmos bipinnatus ,jednoroczna 80-120 cm wysokości, kwitnie VII-X, kwiaty różowe, karminowe i białe, lubi słońce.

Lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum), bylina, 60-120cm wysokości, kwitnie VII-VIII, kwiaty pomarańczowo-czerwone, słońce/półcień

Lilia biała (Lilium candidum),bylina, 90-150 cm wysokości, kwitnie VIII, kwiaty białe, lubi słońce.

Lubczyk lekarski (Levisticum officinale), bylina, do 200cm wysokości, kwitnie - VII-VIII, kwiaty żółto-zielone, lubi słońce/półcień

Łoboda ogrodowa (Atriplex hortensis),jednoroczna, do 120 cm wysokości, kwitnie - V-VIII, ciemnoczerwone liście, lubi słońce.

Mozga trzcinowata (trawa)(Phalaris arundinacea), bylina, do 80cm wysokości, kwitnie VI-IX, biało paskowane liście, lubi słońce.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis), jednoroczna, 30-40 cm wysokości, kwitnie - V-X, kwiaty żółte lub pomarańczowe, lubi słońce.

Peonia lekarska (piwonia) (Paeonia officinalis), bylina, 60-80 cm wysokości, kwitnie V-VI, kwiaty karminowoczerwone, lubi słońce.

prawoślaz różowy (malwa) (Alcea rosea), roslina dwuletnia, 200-300 cm wysokości, kwitnie - VII-IX, kwiaty w szerokiej skali barw, lubi słońce.

rezeda wonna (Reseda odorata), jednoroczna, 15-30 cm wysokości, kwitnie VI-VIII, kwiaty żółto-zielone, słońce/półcień.

Rudbekia naga (Rudbeckia lacianiata), bylina, do 200 cm wysokości, kwitnie - XII-IX, kwiaty żółte, lubi słońce.

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens), bylina, do 70 cm wysokości, kwitnie - VI-IX, kwiaty żółte, srebrnozielone liście lubi słońce.

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis), bylina, do 80 cm wysokości, kwitnie - V-VI, kwiaty biało-różowe, półcień.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis), bylina, do 60 cm wysokości, kwitnie - VI--VIII, kwiaty fioletowe szarozielone liście, lubi słońce.

Szparag lekarski (Asparagus officinalis), bylina, do 130 cm wysokości, kwitnie - V-IX, czerwone jagody, lubi słońce.

Ślazówka trójdzielna (Lavatera trimestris), jednoroczna, 60-100 cmwysokości, kwitnie - VII-IX, kwitnie na różowo i biało, słońce/półcień.

Tojad mocny (Aconitum napellus), bylina, 50-150 cm wysokości, kwitnie - VII-VIII, kwiaty biało-fioletowe, lubi półcień.

Wieczornik damski Hesperis matronalis, dwuletnia, do 75 cm wysokości, kwitnie - VI-VII, kwiaty fiołkowe i białe, półcień.

Polecam strone www.ogrodnik. pl

Też zaczynam projektować swój ogród- narazie tylko na papierze, ale wiosną mam zamiar ruszyć pełną parą. Sprawia mi to wiele frajdy i mam nadzieję ,że otrzymam satysfakcjonujący efet

Polecam także powojniki, są przepiękne- niestety wolno rosnące i trochę wymagające.
Pozdrawiam Monika



magmi - 11-06-2003 10:07
Monika, dzięki za listę :). Teraz muszę poszukać, jak to wszystko wygląda... :D Czy są problemy z sadzonkami tych roślin u ogrodników? Może można je zdobyć jakoś inaczej - ale jak?





- 13-06-2003 10:39
Witam
Niestety moja wiedza jeżeli chodzi o roślinki kwitnące jest jeszcze niewielka i sama jeszcze niewiem jak niektóre wygladają.
Powojniki można kupić w szkółkach w formie sadzonek cena od 15-50zł (w zależności od wielkości) Obejrzyj sobie strone www.powojnik.pl, założę się, że Cię zachwycą. Niektóre sadzonki można kupic na rynku lub targach, w sklepach ogrodniczych-nasiona i cebulki-tulipany, krokusy,irysy,lilie, narcyzy,szafirki,śnieżyce,zimowity.

Pozdrawiam Monika



sara - 17-06-2003 17:16
ja bym dodala jeszcze słoneczniki zwykłe i ozdobne - lubią słońce (trzeba je trochę zasilać nawozem), malwy -roślina dwuletnia - udaja się na każdej ziemi - typowy wiejski kwiat (niestety coraz mniej ich widzę na wsi), ostróżka (też dwuletnia) kwitnie pieknie na fioletowo- niebiesko (jest wysoka), cała gama róż; pnące, wielkokwiatowe, rabatowe, okrywoe ( do wyboru do koloru) i wiele innych.



- 17-06-2003 23:58
Tak,malwy,ostróżki.Lobelie.



EDZIA - 18-06-2003 08:34
Pięknie wygląda również kompozycja maki, chabry, margaretki, no i jeszcze z pachnących: groszek, maciejka i macierzanka.



magmi - 18-06-2003 09:39
Tak, maki, chabry i margerytki obowiązkowo :D , no i róże oczywiście też, i maciejka... Słoneczniki - też fajny pomysł :D. I duuużo niezapominajek. Może jeszcze kaczeńce w kącie działki? Mokrawo tam i dobrze by im było...

Ostatnio rozmyślam sobie nad "puszczeniem" dzikiego wina po ścianie domu - co Wy na to? Fantastycznie to wygląda (przynajmniej dla mnie :) ) w połączeniu z drewnianą oblicówką, tylko czy to zielsko nie rozpanoszy się za bardzo? I czy nie będzie się gryzło z innymi pnączami (pnąca róża, powojnik, wiciokrzew, wisteria)? Co o tym myślicie?



chmurka - 18-06-2003 19:23
Dzikie wino na ścianę to super pomysł. Ladnie wygląda, szybko rośnie ale należy go [ten krzew] przycinać, wtedy będzie rósł tak jak chcesz. Myślę że nie należy dopuścić, by zajął całą ścianę. Daje chłód, cieszy oczy ale również powoduje zwiększoną wilotność ściany.



magmi - 18-06-2003 23:40
No właśnie, powoduje większą wilgotność ściany, czy to tylko mit? Bo spotkałam się rzeczywiście wiele razy z taką opinią, ale np. w Muratorze kiedyś wyczytałam, że to nieprawda. Macie jakieś doświadczenia z takim winem na scianie?



tomek1950 - 18-06-2003 23:53
Mam zamiar posadzić dzikie wino, ale dopiro w przyszłym roku, po ociepleniu. Z tym zawilgoceniem to chyba badziewie.



EDZIA - 19-06-2003 11:59
Dodam jeszcze cynie i floksy.



- 20-06-2003 10:34
Bratki -miniaturki.Widziałam misę z całą gęstwiną niebieskawych bratków miniaturek.Cudo. :lol:



Teska - 20-06-2003 11:48
Opalko...moge chetnie podesłac takie bratki...niebiesciutkie...na mojej działce w tym roku jest tego mase :lol: i niezapominajek, i rumianków...



- 20-06-2003 11:52
Poproszę bukiecik. :D
Niebieskich. :lol:



Teska - 20-06-2003 11:56
zastanawialam sie w zeszłym roku ich nie było...a moze nie widziałam.. :)



chmurka - 20-06-2003 15:30
A czujecie jak pachną piwonie, posadzone w długim szpalerze? Cudowny zapach roztaczają dumne floksy.A zapach groszku pachnącego..... wijacego sie pośród poproci? Jeszcze piękne róże....Dzięki takim kwiatom czujemy LATO i WAKACJE. :D :D :D



Teska - 20-06-2003 21:20
chmurko...a ja posadziłam Maciejkę...nio nie musze mowic jak milusio pachnie...



helism - 14-07-2003 00:07
Dziękuję Wam wszystkim za te wypowiedzi. Co prawda nie zabierałam jeszcze głosu w tym wątku, ale w zasadzie wszystko co napisała magmi na początku mogłoby się odnosić do mnie. U mnie narazie "księżyc" :( i łąka, na której rosną złocienie, maki, koniczyna. Czasem "odwiedza" nas też krowa sąsiadów, więc krajobraz mam prawdziwie sielski.



Danusia - 09-10-2003 09:51
A ja uwielbiam dziki bez - ale wybito mi go z głowy - wszyscy zgodnie twierdzą, że ptaszki też uwielbiają...owoce bzu...co skutkuje całą masą niezmywalnych piegów na wszystkim(elewacje, świeże pranie na sznurku w ogrodzie, itp). Owoce bzu mają właściwości farbujące. Bardzo mi smutno, że tego marzenia nie zrealizuję.... :cry:



magmi - 09-10-2003 12:47
Hmm. Dziki bez czarny rośnie przed domem, w którym obecnie mieszkamy - kilka dorodnych krzaków. Faktycznie, jesienią gdy są na nim owoce, trochę "pofarbowany" jest chodnik w pobliżu, ale po jakimś czasi nie ma już śladu - deszcz wszystko zmywa.
A ślady na elewacji???? Nigdy nie zauważyłam. Ptaszki musiałyby jakoś... za przeproszeniem... robić po ścianie, nie zauważyłam u nich takiej techniki... :lol:
Ja tam z bzu czarnego nie zrezygnuję. :D Tyle, że będzie z dala od tarasu, na granicy ogrodu.
Acha, w ostatnim wydaniu specjalnym Mojego Pięknego Ogrodu (o żywopłotach) jest zdjęcie dzikiego bzu z rosnącym na nim, jako na podporze, kwitnącym powojnikiem. Cudo!



Ivonesca - 15-10-2003 14:05
tak czytam i czytam i piszecie właśnie o ogrodzie o jakim tez myslałam :-)
magmi - mamy juz drewniane okiennice, a w przyszłości chcemy jeszcze na części bydynku zrobić drewnianą oblicówkę...i taki właśnie ogród sobie wymysliłam :-)
teraz to nic tylko wydrukować cały wątek i "układać" wymienione wyżej rośliny na planie ogrodu :-)
dziękuję wszystkim :-)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl