ďťż

Wypełnienie bramy uchylnej Bramstal klepką drewnianą ?





kolbas - 14-02-2007 20:24
Jako że buduję dom z bali i chciałbym ten dom utrzymać w pewnym stylu w miarę możliwości nie eksponować plastiku i stali wpadłem na pomysł wypełnienia konstrukcji bramy uchylnej klepką modrzewiową 140x15mm wg wzoru poniżej z dodatkowymi okuciami wykonanymi z blachy aluminiowej imitującej elementy kute wypalane na laserze.
Brama uchylna z wypełnieniem blachą powlekaną Bramstala kosztuje powiedzmy 1000zł natomiast brama bez wypełnienia 1500zł nie za bardzo wiem w czym jest rzecz mniej materiału mniej robocizny? Mam zamiar kupić bramę z wypełnieniem wraz z napędem i prowadnicami bez ocieplenia w promocji za 1600zł zdemontować blachę i wypełnić ją klepką drewnianą. Widziałem takie rozwiązania na stronie Hormana i Bramstala ale to są kwoty w granicach 2500zł to trochę przegięcie, a chodzi o bramę o wymiarach 2400x2100mm.

Pytanie brzmi może ktoś przeprowadzał już taką modyfikację, jak znosi to mechanizm i jak takie rozwiązanie się eksploatuje.

http://images20.fotosik.pl/43/e4fadbbe4cf1380b.gif





pawciom - 15-02-2007 11:24
Przepraszam ale nie zgodze sie z toba, jestem wlasnie po montazu bramy Hormanna wzor 905 (bez poszycia) wymiar zamowieniowy 2500x2250, czyli wieksza od twojej i zaplacilem 1250 zl z montarzem (10 lat gw). Oblozylem ja drzewem i wyglada bajerancko, za drzewo zaplacilem 170zl plus impregnat bezbarwny 50zl, 3 godz roboty i wyszlo super.

Co do wykonania wzoru takiego jak przedstwailes, musisz miec pile ukosnice i duzo umiejetnosci w obrobce drewna (frezarka tez by sie przydala). Jak masz moze jakiegos znajomego stolaza bylo by szybciej i ladniej, bo ten wzor trudny jest i to bardzo.

Pamietaj ze ciezar 1m2 poszycia nie moze przekraczac 8-10kg. Nie wiem jak bramstal ale Hormann zgrzewa blaszane poszycie z rama wiec nie zdemontujesz tego tak latwo i bez uszkodzenia ramy.

Obawiam sie ze za 1600 naped plus brama to nic dobrego nie bedzie, sam naped o odpowiedniej sile ciagu i jakosci kosztuje 1200zl. Mnie brama wyjdzie ok 2500 z napedem na pilota (naped tez Hormanna). Ale plus jest taki ze takiej bramy nikt nie ma w okolicy min. 40 km.

Jak bys chcial Hormanna to bramy sa w Niemczech i trzeba czekac ok 2 tygodni



AWIk - 15-02-2007 12:33
W jaki sposób to mocowałeś, zdjęłeś blachę i przykręcałeś deski do profili czy przykręciłeś boazerię do blachy?



I.W. - 15-02-2007 15:19
Zwróć uwagę czy blacha jest nitowana nitami czy punktowo zgrzewana do konstrucji. Ja planuję podobny ruch tzn kupiłem bramę z poszyciem z blachy (na budowę) po zakończeniu prac mogących ja potencjalnie zniszczyć chcę zrobić poszycie z boazerii. Blacha jednak zostanie bo jest zgrzewana i nie za bardzo można ja usunąć (nity poszłyby bez problemu). Należy zwrócić uwagę na dozwolony ciężar poszycia dla danej konstrukcji.





kolbas - 15-02-2007 15:34
Nawiązując do mojego wcześniejszego nieprecyzyjnego wstępu to uzupełnię.
"Widziałem takie rozwiązania na stronie Hormana i Bramstala ale to są kwoty w granicach 2500zł" chodzi oczywiście o bramy z wypełnieniem klepką ze świerku skandynawskiego.
Jeśli chodzi o sposób mocowania blachy w Bramstalu to jest nitowana i nie będzie z tym problemu.
Jeśli chodzi o cenę 1600zł z napędem to jest to cena z upustem i montażem (7 % VAT)
Jeśli chodzi o wykonanie to fakt wzór nie jest banalny i mam umówionego stolarza, który spojrzał na rysunek i pod nosem szeptem wpatrzony w sufit wytłumaczył sobie jak to zrobić, a później odrzekł "panie ja to po objedzie zrobie" tylko nie wiem jeszcze za ile?



kolbas - 15-02-2007 15:43

Oblozylem ja drzewem i wyglada bajerancko, za drzewo zaplacilem 170zl plus impregnat bezbarwny 50zl, 3 godz roboty i wyszlo super. Czy mógłbyś wrzucić jakąś fotkę.



pawciom - 15-02-2007 16:00
Brama Hormanna wyłożona drzewem fabrycznie to koszt ok 8 tys netto, wg cennika z stycznia. Ramy Hormanna sa przygotowane bardzo dobrze do obkladania , maja co ok 1cm otwory na wkrety 3,5mm, poprzeczki maja otwory od góry i dolu, po bokach tez sa otwory. Zdjecia podesle za jakas chwilke



pawciom - 15-02-2007 17:30
Oto zdjęcia, wzór prosty ale taki właśnie chciałem bo będzie mi pasowało z sidingiem drewnianym nad balkonem. Na zdjęciach widac ocynkowana rame bramy, ale jak otynkuje dom to zniknie. Pozdrowionka

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...77afe1a23.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...3150500b7.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...e22329329.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...1f9ffc5a2.html



kolbas - 15-02-2007 18:05
I to jest to o coś takiego mi właśnie chodziło. Jeśli się nie mylę to brama jest zamocowana nie w świetle otworu lecz do ściany tak? Czy wielką trudność sprawia mocowanie klepki do fabrycznych otworów i czym to zrobiłeś, na co zwracać uwagę rzeby ustrzec się błędów i ułatwić sobie montarz?



pawciom - 15-02-2007 19:23
To jedziemy:
- musisz sobie zmierzyc wysokosc i szerokosc ramy gdzie beda klepki, tniesz wszystkie na taka sama dlugosc (bardzo wazne zeby miedzy pila a krawedzia boczna listwy bylo dokaldnie 90 stopni bo inaczej wyjda schodki).
- papierkiem sciernym delikatnie szlifujesz pociete krawedzie zeby nie mialy zadziorow
- zaczynasz od srodka tak zeby klamka byla dokaldnie na srodku dechy (troche zabawy jest z wywierceniam otworów na zamek i klamke)
- ustawiasz ta srodkowa deske idealnie pionowo i skreczasz od tylu wkretami, przy pomocy wkretarki (najszybciej) lub tradycyjnie
- i lecisz to w jedna to w druga strone (pionu sprawdzac juz nie musisz bo ta pierwsza (srodkowa to gwarantuje), wazne jest tez zeby te dechy jakos z glowa ulozyc np. zeby seki nie byly tylko z jednej strony, itd
- ostatnie dechy jezeli trzeba przyciac na szerokosc to juz raczej do stolarza, ale pisales ze Ci zrobi na wymiar tak wiec nie bedzie problemu, ja mialem frezarke do drewan wiec dalem sobie rady samemu,

Kazda deske trzeba przykrecic z lewej i prawej strony zeby nam sie nie wybrzuszla, ja przed zalozeniem pomalowalem 2x impregnatem bezbarwnym, wsiaka calkowicie w drewno i nie ma problemu z montarzem. Po zalozeniu pomalowalem jeszcze 2x a jak bedzie ladna pogoda to pociagne bezbarwnym lakierem do jachtow (bardzo odporny na UV i wilgoc). Ja chcialem kolor naturalny ( z czasem i tak sciemnieje troche). Zdjecia robilem dzisaj jak padalo ale jak swieci slonce to drzewo sie tak mieni ze sasiedzi napatrzyc sie nie moga, Efekt super.... i to za stosunkowo male pieniadze



pawciom - 15-02-2007 19:24
acha i mocowanie bramy za otworem,



kolbas - 15-02-2007 20:34
Nic dodać nic ująć. opis jasny i czytelny, wykonanie bez zarzutu tylko się cieszyć z urzytkowania.
Dziękuję za pomoc.
Po wykonaniu mojej bramy napewno fotki wrzucę do tego tematu mam nadzieję, że tym wątkiem zainspirujemy innych inwestorów z fantazją do innych rozwiązań nie tylko typowych, ale do realizacji własnych projektów.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl