ďťż

Wyprostować sosnę





frykow - 05-06-2007 15:15
Właśnie, urosła sobie taka sosna gdzieś na 8-10m. Problem z tym, że się przechyliła i obawiam się, że przy kolejnych wichurach może się zawalić - czyniąc spore szkody i zagrażając bezpieczeństwu.

Czy można jakoś tak duże drzewo wyprostować? Słyszałem jakiś pomysł o przycięciu korzeni z odpowiedniej strony, przez co drzewo będzie rozwijać korzenie w kierunku przeciwnym. Ma to sens?

Szkoda mi ją wycinać bo to jedyne drzewo na mojej działce.





Redwald - 05-06-2007 17:09
Pewnie że podeprzyj, a właściwie to ją naciąg i przytrzymaj. Jak się ukorzeni od nowa to powinna stać.
Może jest zbyt żyzna albo mokra ziemia i ta sosna niema zbyt mocnego systemu korzeniowego? Bo normalnie to powinna się trzymać sama.



hanka55 - 05-06-2007 18:07
"Wzmacnianie mechaniczne drzew

Są to wszelkiego typu dodatkowe elementy konstrukcyjne zainstalowane w pniu lub między konarami, których celem jest niedopuszczenie do rozłamania, złamania lub przewrócenia się drzewa.
Stosowane są wiązania sztywne, wiązania elastyczne, odciągi oraz podpory.

Wiązania sztywne montuje się w celu usztywnienia określonej części drzewa. Mają zastosowanie w przypadku konieczności przyspieszenia zrastania się pęknięć drzewa, niedopuszczenia do rozłamania lub ochrony już uszkodzonego pnia przed dalszym uszkodzeniem. Są to usztywnienia rozwidlenia dwóch konarów (rys.1),
wzmocnienia pęknięcia np. ubytku wgłębnego (rys.2) lub mrozowego (rys.3). Po wywierceniu w odpowiednim miejscu otworów zakłada się stalowe śruby, podkładki płaskie (o średnicy min. potrójnej O śruby i grubości 2,5mm), podkładki trapezowe i nakrętki. W przypadku ubytków wgłębnych dodatkowo stosuje się rurkę dystansową (wyporową) w celu silniejszego usztywnienia całej konstrukcji i zapobiegnięcia ruchom wewnątrz pnia.
Oczywiście należy dobrać odpowiednią grubość i długość śruby. Często ze względu na rozmiary uszkodzenia lub wielkość pnia instalujemy kolejne wiązanie w odpowiednich odległościach od siebie.

Wiązania elastyczne instaluje się, gdychcemy ograniczyć ruch dużych konarów z obawy, by nie zostały wyłamane w czasie silnego wiatru. Nagłe wyłamanie dużej gałęzi lub bocznego pnia stwarza duże niebezpieczeństwo dla przechodniów, jak również silnie okalecza drzewo.
Konary łączy się liną stalową na wysokości środka ich ciężkości, ale nie wyżej
niż 2/3 odległości od miejsca zrośnięcia (rys.4). Poza stalową liną potrzebne są
kausze, zaciski, podkładki, nakrętki oraz dwie śruby z uchem (rys. 5). Dzięki tym elementom wiązanie elastyczne może pracować prawidłowo, pozwalając odchylać się konarom na boki bez zwiększania dystansu między nimi.

Odciągi stosowane są w przypadku odchylenia się pnia drzewa od pionu. Są pewną modyfikacją wiązania elastycznego - linowego (rys. 6). Najistotniejsze w montażu tego wzmocnienia jest miejsce zamocowania liny w podłożu i zaczepienia o drzewo. W praktyce najlepiej sprawdzają się dwulinowe odciągi. Niwelują one nagłą zmianę rozkładu sił działających na
drzewo spowodowaną zmianą kierunku wiatru.

Podpory montowane są, gdy drzewo jest znacznie odchylone od pionu i nie można zastosować odciągów. W takich przypadkach najczęściej budowa korony jest na tyle niewłaściwa, że drzewo ma wyraźnie zachwianą statykę. Podpora powinna je podpierać zawsze powyżej środka
ciężkości po to, aby pod wpływem ciężaru pnia sama podpora nie stworzyła dźwigni i nie wyrwała rośliny (rys.7)."

Reszta tu:
http://www.ekoswiat.com.pl/ekologia/pdf/2005-10-42.pdf.



retrofood - 06-06-2007 21:39


Szkoda mi ją wycinać bo to jedyne drzewo na mojej działce.
proponuję nie cudować, tylko posasdzić wiele nowych.





frykow - 15-06-2007 13:24
Tobie łatwo mówić, bo masz ich tysiące :P



retrofood - 15-06-2007 22:44

Tobie łatwo mówić, bo masz ich tysiące :P Tysiące to mam w lesie. A na działce zaledwie dziesiątki.



Kuna - 17-06-2007 00:21
Sosna ma głeboki system korzeniowy z palowym korzeniem . Praktycznie jeżeli jest zdrowa to się nie wywróci . Uważam , że taka krzywa jest nawet ładniejsza niż prosta jakby specjalnie hodowana na proste dechy .
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl