cyrkulacja c.w.u. - pomocy!!
darua - 14-11-2008 16:15
Wybaczcie jesli już to było, ale szukałem bez sukcesu.
Mam łazienki: na parterze 20m od kotła, na piętrze 9m i zrobione wylewki.
Fachowiec co to wszystko zrobi w instalacjach (40 domów zbudowanych) jakoś nie wpadł na pomysł zastosowania cyrkulacji czy chociaż wspomnienia o tym w trakcie robót. Ja z kolei przysnąłem w temacie.
Mam w związku z tym pytanie:
czy można jakoś obejść kucie wylewek (podłogówka), żeby podłączyć cyrkulację na tym etapie (nie ma jeszcze podłóg (płytek, parkietów etc.), poddasze zaczyna się robić w karton-gipsie)? Na piętrze za ścianką kolankową i potem w dół do łazienki? Ścianą?
Czy rurka od cyrkulacji musi iść przy rurach z wodą?
Bigbeat - 14-11-2008 16:32
czy można jakoś obejść kucie wylewek (podłogówka), żeby podłączyć cyrkulację na tym etapie (nie ma jeszcze podłóg (płytek, parkietów etc.) Możesz zastosować przepływowe podgrzewacze elektryczne - tuż przy odbiorach wody (np. w szafce pod umywalką). Wtedy taki podgrzewacz włączy się, jak odkręcisz wodę, ale jak doleci ciepła z kotła automatycznie się wyłączy - z punktu widzenia użytkownika nie będzie więc różnicy.
Ktoś na forum tak zrobił - poszukaj. Z wyliczeń, które prezentował, wynikało, że w użytkowaniu wcale nie jest to droższe od cyrkulacji i generowanego przez nią dodatkowego zużycia gazu.
Czy rurka od cyrkulacji musi iść przy rurach z wodą? Jak rurka od cyrkulacji idzie obok rurki z cwu, powierzchnia wymiany ciepła (czyli ta, przez którą uciekać będzie ciepło) jest najmniejsza. Każde inne ułożenie rurki cyrkulacyjnej zwiększy straty.
1950 - 14-11-2008 21:35
nie musi
Kris2222 - 14-11-2008 22:43
czesto na budowach widuje takie rozwiązanie że rura CWU biegnie od punktu do punktu a od tego ostatniego śmiga najkrótszą drogą do pąpki cyrkulacyjnej i bojlera i pętla sie zamyka
czy to dobre rozwiązanie, nie wiem, ale często spotykane