ďťż

Edilkamin Aquatondo 29 instalacja i eksploatacja





GreLen - 31-12-2008 15:24
Kiedyś szukałem tych informacji w sieci i ich nie znalazłem.
W zwiazku z tym wrzucam coś od siebie aby inni w mojej sytuacji mieli łatwiej...


Podobnie jak wielu z Was budowaliśmy do z żoną metodą gospodarczą, czyli sami na każdym etapie użeraliśmy się z podejmowaniem decyzji na temat tego co będzie dla naszego domu (dla nas) najlepsze, co nam się podoba, co nas przekonuje, a co nie. Były brygady bardziej udane i mniej udane ale o tym nie będziemy się tutaj rozwodzić.

Ogrzewanie:
===========
Kocioł gazowy (ACV HeatMaster) + kominek z płaszczem wodnym (wkład Edilkamin Aquatondo 29, prawy). Dom ma około 220 m2 powierzchni.

Uwagi na temat ekspolatacji systemu
==========================
1. Kocioł ACV został zainstalowany przez firmę instalacyjną, tak, że w chwili przepompowywania gorącej wody ze zbiornika w kominku (płaszcz wodnym) automatycznie przestaje spalać gaz i przechodzi w stan czuwania (standby).

2. Tak to pracuje tylko, że kocioł gazowy tak czy owak pali gaz aby utrzymywać pewien zapa gorącej wody w zbiorniku. [miekszłem wcześniej w bloku i troche mnie dziwi, że junkers w bloku nie potrzebował zbiornika do zapewnienia własciwych ilości gorącej wody do mycia i kąpieli].

3. Kominek ma doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz. Ale zagwozdką była sprawa jak podłączyć tę rurę do samego wkładu. Musiałem przeczytać 'cały internet' i zadzwonic do uczynnego i pomocnego gościa z serwisu www.edilkamin.pl. Dowiedziałem się, że nowe wkłady Aquatodno 29 (w tym i mój) można podłączyc przez doprowadzenie zimnego powietrza bezpośrednio do paleniska, bo w dolej części wpładu (z tyłu) są 2 ostwory, do których podłącza się dopływ powietrza (do jednego z nich). Inna opcja polega na tym, że do przednich kratego tego wkładu montuje się z blachy zrobioną łącznicę wentylacyjną (nie znam nazwy technicznej sorry), tak jak [trochę] widać na moich zdjęciach [to ta srebrzysta część u dołu].

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...0/DSC_2773.JPG

4. Na razie nie zrobiliśmy obudowy, bo obserwujemy działanie całej instalacji i zastanawiamy się nad tym, czy nie zamontować wentylatora sterowanego automatyką (razem z pompą).

5. Sam komin [Scheidel Fi=200], ma koło 6 metrów od kominka. Znalazłem gdzieś na stronie KRATKI.pl [chyba] dużo informacji teoretycznych i policzyłem sobie czy wszystko wystarczy aby był dobry cug -- wystarczyło. Trochę się stresowałem, bo wykonawca który mówi "bęzie pan zadowolony", mało mnie przekonuje... oczywiście nie muszę mu zapłacić i skończyć w sądzie, ale nie o to mi chodzi a o wybudowany uczciwie szybko i nie drogo dom (dłuższa historia). Tak czy owak: wkład trzeba było zredukować z Fi=220 do Fi=200 a gościu mówi , że on redukuje zaraz za wkładem i ze wprowadzenie do komina robi pod katem 90 stopni. Fajnie, tylko że z instrukcji Edilkamina wprowst [ikonami] wynika, ze tak robić ne nalezy. Potraktowałem to jako istotne zalecenie -- szczególnie dlatego, że Edil daje w RP tylko 2 letnia gwarancję na wkład -- zmusiłem gościa do zrobienia tego po mojemu. Teraz komin ciągnie jak cholera. Wykonawca nie chciał mi zamontować przepustnicy [szybru] ale uznałęm to za konieczne i jest. Dziękuję Bogu za upór w tej spawie, bo gdyby nie to to teraz faktycznie wkład paliłby 7 i więcej kg/h. Niby nic ale jak sobie człowiek policzy że daje to 178kg na dobę, to trochę daje do myślenia.

6. Nadmiar mocy. Tak, podejmujac dezycje na temat ogrzewania myślełem że nadmiar mocy jest OK. Ale teraz barziej bym badał kwestie zwiazane z dopilnowaniem możliwości płynnej regulacji w dół. [podobno to mam zapewnione, ale ocenię dopiero po pierwszym sezonie grzewczym, bo na razie każde mruczenie palników w kotle trochę mnie stresuje]

7. Wkład komnkowy eksploatacja.
=======================
Firma instalacyjna, która robiła dla mnie łącznie: C.O. kanalizację, wodę, itp. nie robiła wcześniej ogrzewania na tym modelu kominka, więc bylismy zdani tylko na to co producent zapisał w instrukcji obsługi. Była wersja polska i włoska. Obie czytaliśmy bo akurat żona jest filolożką italionistyki.
Jak to zinstrukacjami bywa w sprawach kluczowych są enigmantyczne. Przez pierwszych kilka tygodni czyściliśmy szybkę jak frajerzy - to jest gimnastykując się [bez otwierania jej na bok]. Instrukcja nieopisywała ani słowem możliwości otwierania. Jak to możliwe, że czytając ["pół internetu"] o tym urzadzeni przed kilkoma miesiącami przegapiłem sprawę dotyczącą otwierania i czyszczenia szybki? Na szczęście szybka się otwiera pomimo że makarony [i polski dystrybutor] nie napisały nic o tym w instrukcji.

Czyszczenie szybki w Edilkamin Aquatondo 29
Musisz doszukać się klucza
http://lh6.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...0/DSC_2770.JPG

....tenże klucz nalezy wsadzić...

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...0/DSC_2771.JPG

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...0/DSC_2772.JPG

http://lh4.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...0/DSC_2774.JPG

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...2/DSC_2776.JPG

8. GENERALNIE. Trochę nas stresuje to, że firma instalacyjna prezentuje pełny luz w temacie naszych robót [do tego stopnia, że rozważam poważne formalne działania w jej sprawie]. Patrządc na sposób instalacji akcesoriów dookoła kominka mam przeczucie, ze nie tak to powinno wyglądać. Może ktoś się też wypowie. Szczególnie chodzi mi o te dyndające kable i czujnik temperatury zamocowany do rudy doprowadzającej wodę do wkładu [alboodprowadzającej] za pomocą plastikowej opaski. Liczę na to.

http://lh5.ggpht.com/_rgZ_SwRUai8/SV...%20kominek.jpg

9. Poza tym kominek wodę grzeje i jest OK. Przy temperaturze ponad 60kilka stopni też da się słuszeć lekki szum [bez obudowy], ktoś pisał na tym forum o podobnym zjawisku w jego Edilu.

10. Uwaga - prawie wszyscy nasi goście jak zobaczyli nasz wkład to reagowali: "o kurwa ale to wielkie". Rzeczywiście Aquatodno to wielka maszynka [ale 'ekran ma spory' no i potencjalnie moc ma 27 kW (chyba)]
pozdrawiam :D :D :D





michael_p - 10-05-2009 22:21
pomyśl że wszystkie elementy przy kominku będą w komorze w której będzie wysoka temperatura

plastik ODPADA !!!!

nie jestem fachowcem po prostu mam taki kominek ale czujnik temp mam po przeciwnej stronie ;-)

mnie firma instalatorska spsuła jedynie:

zastosowała za mały przekrój rurek
przeprowadziła plastikowe rurki w komorze przy kominku aby się stopiły przy pierwszym paleniu
wsadziła zawór z plastikowym elementami w komorze
wsadziła odprowadzenie wody w plastikowej rurce przy kominku
pompę obiegową dała na zasilaniu a nie na powrocie
itp.

zapytaj gościa o wykształcenie ... może jest po gastronomii ....



staj***sz - 22-07-2010 22:11
A jak ci sie drzwiczki do góry podnoszą? gdyż mam taki sam wkład i mi bardzo ciężko sie podnoszą , czy jest w nim jakaś regulacja - strasznie są ciężkie.



staj***sz - 22-07-2010 22:50
Tak sobie jeszcze przwglądam twoje zdjecia, i mam pytanie - czemu nie masz przyłączonego dopływu lub odpływu wody z prawej strony ? Teraz kominek nie ogrzewa ci równomiernie wody , i masz straty bo grzeje jakby tylko lewa połowa płaszcza. Woda nie opływa całej komory.

Pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl