Inteligentny dom
olaczek - 22-09-2008 20:07
ostanio oglądałam reklamę systemu Xcomfort www.xcomfort.pl
Czy inteligentny dom jest praktyczny ? czy jest to poprost zabawka dla osób z namiarem gotówki. Czy ktoś z forumowiczów instalowal takie rozwiązania u siebie?
ekmir - 22-09-2008 20:46
ostanio oglądałam reklamę systemu Xcomfort www.xcomfort.pl
Czy inteligentny dom jest praktyczny ? czy jest to poprost zabawka dla osób z namiarem gotówki. Czy ktoś z forumowiczów instalowal takie rozwiązania u siebie? Jedno i drugie - niestety za tę praktyczność trzeba troszkę wydatkować :wink:
olaczek - 23-09-2008 08:26
uważam , że warto wydatkować jeżeli przełoży się to na oszczędności. A czy ten bajer pozwala oszczędzać ?
tadeusz45 - 23-09-2008 10:59
Witam ja też zastanawiam się nad taką instalacją i mam pytanie czy możecie polecić jakąś firmę albo jakiś system na który warto bardziej zwrócić uwagę. W internecie znalazłem taką firmę www.intelidom.pl Czy o niej słyszeliście? Czy możecie coś o niej powiedzieć ewentualnie o jakiejś innej. Pozdrawiam
ekmir - 23-09-2008 15:43
uważam , że warto wydatkować jeżeli przełoży się to na oszczędności. A czy ten bajer pozwala oszczędzać ? Przede wszystkim jest to pewien komfort. Oszczędności również są ale na szybki zwrot zainwestowanych w ten system środków finansowych nie należy liczyć :wink:
DorciaIQ - 24-09-2008 16:49
uważam , że warto wydatkować jeżeli przełoży się to na oszczędności. A czy ten bajer pozwala oszczędzać ? Jak ja kocham takie posty: czy wentylacja mechaniczna pozwala oszczędzać? Czy centralny odkurzacz pozwala oszczędzać? Czy brama garażowa na pilota pozwala oszczędzać?
Takie rzeczy mają służyć WYGODZIE a nie OSZCZĘDZANIU. Jak chcesz oszczędzać, to nie buduj domu. Ew. buduj stodołę z pokryciem z eternitu - bardzo tanio.
Jak już się upierać przy oszczędzaniu, to ciekawe jak wycenisz swoją zaoszczędzoną energię i czas na takie rozwiązania? Im więcej zarabiasz, tym więcej warta jest każda minuta Twojego czasu. Ile będziesz zarabiał za 5 lat? Ile za 10? Kiedy się okaże że zaoszczędzonych x minut rocznie będzie warte więcej, niż wydasz na taki bajer? Bądź inny?
Możesz jeszcze policzyc ile kJ zużywasz np. na ręczne podniesienie rolety, bądź też ruszenie tyłka i włączenie światła. To będzie zależało od tego, czym się odżywiasz i ile za to płacisz. Ale też od mnóstwa innych czynników. Jak szybko będziesz na tyle zmęczony zyciem, że zaczniesz łykać Geriavit?
Aby dokonać prawidłowego porównania, należy także policzyć koszty zastosowania takiego rozwiązania. Np. ile będzie Cię kosztować operacja wszczepienia by-passów bo na skutek braku ruchu związanego z faktem, że wszystko robisz pilotem zarosły Ci żyły cholesterolem?
Jeśli się upierasz przy zdeterminowaniu, "czy to się opłaca" to policz to wszystko. Przypisz prawdopodobieństwa do poszczególnych scenariuszy i policz wartość oczekiwaną. Powodzenia.
olaczek - 24-09-2008 17:02
DorciaIQ poczułeś/laś się po tym monologu lepiej? Dowartościowałeś/łaś się?
Celem tego forum jest dyskusja, wymiana pomysłów, poglądów, uczenie się itp ... a nie prawienie morałów tonem, które wolę nie określać.
Widzę, że LUBISZ PATRZEĆ NA LUDZI Z GÓRY nie po aby im pomagać ale po to by łechatać swoje ego. Z G.G.MarquĂŠz pudło, proponuję zmianę ...
bez odbioru
DorciaIQ - 24-09-2008 18:00
Nie dowartościowałam się, bo ten post nie był o mnie. Nie napisałam że będę/nie będę robiła inteligentnego domu, ani też czy mnie na to stać/nie stać.
Jeśli mojego postu nie wypełniają porady, dyskusja i wymiana poglądów, to doprawdy nie wiem co.
Moje ego nie zostało w najmniejszy sposób połechtane :cry: :cry: :cry:
Naprawdę nie wiesz jaka może być płeć kogoś kto ma na imię Dorota??? :lol: :lol: :lol:
A co do stopki, to masz rację że nieprawda: przy moim wzroście niestety często patrzę na ludzi z góry, nawet jak nie leżą i nie mogę im pomóc wstać :oops: :wink: Zaraz wymieniam 8)
przemoch - 25-09-2008 23:39
ja mam zamiar zainstalować w swoim domu namiastkę inteligentnego domu, piszę namiastkę, bo uważam że tak zawsze podkreślane funkcje systemu jak np. 100 scen świetlnych to jakaś paranoja, w praktyce pewnie korzysta się pewnie z max pięciu. Dla mnie istotne jest aby :
- przed pójściem spać nie zamykać kilku rolet indywidualnie, tylko jednym przyciskiem wprowadzić dom w stan 'nocny', łącznie z oświetleniem, ogrzewaniem itd.
- przy wychodzeniu z domu odłączyć kilka obwodów zasilających - np.żelazko itp., ustawić temp ogrzewania, wyłączyć pompę cyrkulacyjną itd
- przy wchodzeniu lub przed przybyciem do domu odpowiednio go nagrzać, oświetlić, włączyć pompę cyrk.
- mieć możliwość włączania i wyłączania pewnych urządzeń/obwodów z kilku miejsc np. oświetlenie wjazdu z sypialni
dużo by jeszcze pisać, cały czas dopisuję różne funkcje, jak np. podlewanie ogrodu.
To wszystko jednak kosztuje i nie wiem na ile mnie będzie stać - w pierwszej kolejności chcę miec dach nad głową i ciepły dom, dopiero potem będę domowi (domu ?) nadawać inteligencji, Zdecydowałem się na okablowanie w tzw. gwiazdę - to też jest dodatkowy wydatek, i system D2000. Nie liczę jednak na oszczędności - to ma być raczej wygoda, ale pewnie da się też wyliczyć ile mniej zużyję energii jak zainstaluję włączanie oświetlenia na schodach czujnikiem ruchu, albo włączanie oświetlenia łazienki/wc itp. w nocy tylko na 20% mocy. Przede wszystkim chcę to mieć bo to dla mnie fajny bajer, taka kolejka dla dorosłych, i dlatego że jestem leniwy.
:lol:
DorciaIQ - 26-09-2008 09:41
Fazy ogrzewania i cyrkulacji to można ustawiać za pomocą pieca po prostu, zaprogramować raz a dobrze i nie włączać/wyłączać wchodząc wychodząc, więc to nie musi być w jednym systemie z np. oświetleniem, czyli zawsze trochę taniej 8) :)
A co to jest okablowanie gwiazda? :oops:
lesnijan - 26-09-2008 12:04
Witam wszystkich zainteresowanych tematem xcomfort.
Chętnie odpowiem na Wasze pytania, podzielę się swoimi uwagami.
Jako dostawcy oraz autoryzowana firma, zajmujących się między innymi montażem oraz programowaniem systemu xcomfort firmy moeller
Dla naszych klientów oferujemy wizytę w referencyjnych budynkach.
Warto na etapie budowy nowego domu lub jego moderniazcji zastanowić się między innymi nad:
- systemem sterowania ogrzewaiem
- sterowaniem oświetleniem
oraz związanymi z tym aspektami oszczędzania energii.
Jola_K - 26-09-2008 12:11
Dla mnie istotne jest aby :
- przed pójściem spać nie zamykać kilku rolet indywidualnie, tylko jednym przyciskiem wprowadzić dom w stan 'nocny', łącznie z oświetleniem, ogrzewaniem itd.
- przy wychodzeniu z domu odłączyć kilka obwodów zasilających - np.żelazko itp., ustawić temp ogrzewania, wyłączyć pompę cyrkulacyjną itd
- przy wchodzeniu lub przed przybyciem do domu odpowiednio go nagrzać, oświetlić, włączyć pompę cyrk.
- mieć możliwość włączania i wyłączania pewnych urządzeń/obwodów z kilku miejsc np. oświetlenie wjazdu z sypialni
dużo by jeszcze pisać, cały czas dopisuję różne funkcje, jak np. podlewanie ogrodu. zgadzam sie z przemoch
kupilismy system xcomfort
lezy sobie wszystko w pudelku, w domu zainstalujemy gdy bedziemy przed przeprowadzka, instalacje mamy poprowadzona tak, ze wlasciwie jest ona standardowa, puszki, okablowanie itp
system ma wiele rozwiazan, poszczegolne elementy synchroniizuje sie w panelu sterujacym, za pomoca ktorego mozna wszystkim sterowac z jednego miejsca, sa tez piloty
stopniowo w zaleznosci od potrzeb bedziemy dolaczac poszczegolne funkcje
raczej uzytkowe
nie mozna na tym wiele zaoszczedzic, owszem jakby ktos sie uparl to mozna znalezc troche oszczednosci, mozna ustawic "oszczedne" sterowanie oswietleniem, by automatycznie sie wylaczalo czy wlaczalo w zaleznosci od potrzeb, mozna sterowac roletami, gdy w upalny dzien temperatura w domu podniesie sie do pewnej granicznej wielkosci, wtedy rolety sie opuszcza, pewnie zaoszczedzi to energie gdy ktos ma klimatyzacje...
w zasadzie my nie patrzymy na to z punktu widzenia oszczednosci, chcielismy wygodny dom, a ze jest on spory, nie chce nam sie biegac od wlacznika do wlacznika, czy podnosic nastu rolet rano... (recznie unoszone rolety juz mialam, dziekuje za te przyjemnosc)
dodatkowy atut - wlaczniki sa samoprzylepne, bezprzewodowe, wiec moge je umieszczac gdzie chce
poza tym takie instalacje to hobby mojego tz ;)
przemoch - 26-09-2008 21:55
w dużym skrócie okablowanie w gwaizdę polega na tym że nie robisz bezpośredniego połączenia pomiędzy przełącznikiem a np. punktem świetlnym, tylko prowadzisz przewody do tablicy rozdzielczej, a tam przewody wpięte są do jednostki sterującej, za pomocą której możesz dowolnie przypisywać przełącznik do poszczególnych odbiorników/punktów świetlnych. Koszty trochę wyższe na okablowanie, ale podobno nieznacznie - gdzieś czytałem że na 200 m dom to dodatkowe 400pln. Do tego możesz zastosować centralkę np D2000. Co do programowania pompy podczas nieobecności to wolę jednak rozwiązanie kiedy system sam rozpoznaje nieobecność domowników - niech będzie przynajmniej na tyle inteligentny - po co ja mam dopasowywać swoje godziny wyjścia i wejścia do wcześniej ustawionego programu ?
olaczek - 27-09-2008 08:36
w dużym skrócie okablowanie w gwaizdę polega na tym że nie robisz bezpośredniego połączenia pomiędzy przełącznikiem a np. punktem świetlnym, tylko prowadzisz przewody do tablicy rozdzielczej, a tam przewody wpięte są do jednostki sterującej, za pomocą której możesz dowolnie przypisywać przełącznik do poszczególnych odbiorników/punktów świetlnych. Koszty trochę wyższe na okablowanie, ale podobno nieznacznie - gdzieś czytałem że na 200 m dom to dodatkowe 400pln. Do tego możesz zastosować centralkę np D2000. Co do programowania pompy podczas nieobecności to wolę jednak rozwiązanie kiedy system sam rozpoznaje nieobecność domowników - niech będzie przynajmniej na tyle inteligentny - po co ja mam dopasowywać swoje godziny wyjścia i wejścia do wcześniej ustawionego programu ? co do programowania zgadzam się w 100 %. Teraz w mieszkaniu mam piec dwufunkcyjny. Developer zaproponował zamontowanie dodatkowego programatora thermoflash DIDI 2, który można zaprogramować na 7 dni w tygodniu, dzień/noc .... , taki z czujnikim temperatury, po jej osiągnięciu piec nie pracuje. Na pewno pozwala to zaoszczędzić zużycie gazu i daje pewien komfort mieszkania.
... ale jest jedno wielkie ale.... w mojej pracy nie ma regularności. Raz wychodzę wcześniej, raz później, raz pracuję w sobotę-niedzielę lub mam wolny weekend, czasami wyjeżdżam na kilka dni służbowo lub do domku na wsi i dlatego myślę o innym rozwiązaniu.
Plus co mnie przekonuje to wygodne rozwiązanie z roletami. Na razie najmniej wiem na ile może mi się przydać "zarządzanie" oświetleniem.
Zastanawiam się także na ile można to powiązać z alarmem, teoretycznie nasze osiedle ma być ogrodzone i monitorowane ale własne rozwiązanie może okazać się przydatne
DorciaIQ - 27-09-2008 20:52
w dużym skrócie okablowanie w gwaizdę polega na tym że nie robisz bezpośredniego połączenia pomiędzy przełącznikiem a np. punktem świetlnym, tylko prowadzisz przewody do tablicy rozdzielczej, a tam przewody wpięte są do jednostki sterującej, za pomocą której możesz dowolnie przypisywać przełącznik do poszczególnych odbiorników/punktów świetlnych. Koszty trochę wyższe na okablowanie, ale podobno nieznacznie - gdzieś czytałem że na 200 m dom to dodatkowe 400pln. Do tego możesz zastosować centralkę np D2000. Co do programowania pompy podczas nieobecności to wolę jednak rozwiązanie kiedy system sam rozpoznaje nieobecność domowników - niech będzie przynajmniej na tyle inteligentny - po co ja mam dopasowywać swoje godziny wyjścia i wejścia do wcześniej ustawionego programu ? Dzięki Przemoch, ale nie kumam jeszcze jednego: czy ja dobrze rozumiem, że od każdego źródła światła biegną dwa kable: jeden do normalnego kontaktu, a drugi to tej centralki? No bo mogę sobie chyba też normalnie "tradycyjnie" zgasić światło zwykłym pstryczkiem-elektryczkiem, nie?
A co do tego dopasowywania godziny to faktycznie ma sens przy nieregularnych godzinach wychodzenia/powrotu, a pomysł sprzężenia z alarmem (to do Olaczka) do przemyślenia, tylko że ze względu na podłogówkę, która się koszmarnie długo rozgrzewa, to chyba odpadnie w moim przypadku :cry:
Jola_K: na jakiej zasadzie potem można dodawać funkcje? Znaczy kolejne urządzenia, czy kolejne funkcje urządzeń, które już wcześniej są w systemie? Bo jeśli nowe urządzenia to nie trzeba pruć ścian, coby kable położyć? Czy to w ogóle jest system radiowy i kabli niet?
przemoch - 28-09-2008 01:46
z kablami jest tak :
- do punktu idzie normalny kabel, który wytrzyma obciążenie tego punktu - zwykle 2x1.5 no moze 2x2, i dochodzi do centrlaki - może byc i grubszy zależnie od obciążenia
- do przełączników docelowo to pójdą kabelki mniejsze - to będzie sterowanie przekaźnikiem lub innym zwiernikiem w centrali, w szczególności wyjściem OC, ok. 12-24 V
ale że ja nie robię teraz instalacji docelowej to do włączników puszczę takie same jak do punktów, połaczę je w centrali - docelowo - i tam sobie będę sterował do woli
lesnijan - 29-09-2008 11:14
Witam ja też zastanawiam się nad taką instalacją i mam pytanie czy możecie polecić jakąś firmę albo jakiś system na który warto bardziej zwrócić uwagę. W internecie znalazłem taką firmę www.intelidom.pl Czy o niej słyszeliście? Czy możecie coś o niej powiedzieć ewentualnie o jakiejś innej. Pozdrawiam Witam,
na stronie www.xcomfort.pl znajdzie Pan listę autoryzowanych instalatorów.
Generalnie polecam takie firmy, z uwagi na to, iż aby znaleźć się na takiej liście trzeba mieć już za sobą jakiś dorobek w przygodzie z tym systemem.
Nasza firma również na niej występuje: www.LRSYSTEMS.pl.
Kontakt do mnie: 608 745 575
Mamy za sobą szereg dużych i małych instalacji. Notabene, proponujemy zarówno montaż instalacji elektrycznych jak i systemu xcomfort.
System jest o tyle godny zainteresowania, że daje możliwość wdrożenia go na każdym etapie realizacji inwestycji budowy domu.
Może to być budynek nowo powstający (najbardziej komfortowa sytuacja), oddany do użytku lub modernizowany.
Można go również zaliczyć do systemów, które 'rosną' wraz z potrzebami i możliwościami użytkownika.
efilo - 04-12-2008 20:43
czy ktoś wie ile kosztuje robocizna w przypadku takiego systemu?