ďťż

Programator dobowy temp. TERMET- warto ??





a-kra - 07-12-2005 13:21
Piec dwufunkcyjny Mini Max Termet uruchomiony.
Czy opłaca sie instalowac ten programator temp? jest on przewodowy, wiec trzeba bedzie ciągnąc kabel z kotłowni na góre.
Wiem ze są tez radiowe, ale nie wiem czy moze byc z innej firmy.
Czy ktos ma ten programator termetu? czy lepszy dobowy czy tygodniowy ?





MarcinBialezyn - 07-12-2005 13:55
Witam,

czy się opłaca to kwestia sporna,
ale z pewnością zyskujemy większy komfort cieplny w różnych porach dnia i tygodnia.
Dlatego polecam tygodniowy. Nie musi to być oczywiście Termet ale jakiś inny.
Ja do swojego Termeta używam:
http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=256



- 07-12-2005 21:21
programator to nawet 20-30% oszczednosci - tak pisze w mondrych ksiunskach i mówią tak mondre ludzie:)

ale niewątpliwie dobrze zainstalowany(w odpowiednim miejscu) i zaprogramowany daje oszczednosci. Ja tem mam kocioł termeta i programator jakis zwykły za 120zł jestem bardzo zadowolony



MarcinBialezyn - 08-12-2005 09:55

programator to nawet 20-30% oszczednosci - tak pisze w mondrych ksiunskach i mówią tak mondre ludzie:)

ale niewątpliwie dobrze zainstalowany(w odpowiednim miejscu) i zaprogramowany daje oszczednosci. Ja tem mam kocioł termeta i programator jakis zwykły za 120zł jestem bardzo zadowolony
Oszczędność tak, ale pod warunkiem, że odpowiednio będziu ustawiony.
Jeżeli bez programatora mieliśmy ustawione za pomocą głowic 23 st. w mieszkaniu całodobowo a po instalacji ustawiamy 20 st w dzień i 18 na noc to faktycznie oszczędności mogą być spore.





a-kra - 08-12-2005 10:59
a co rozumiecie przez słowo "dobrze ustawiony" ?
chodz wam o miejsce w jakim jego zamocujemy, czy tez o samo techniczne ustawienie parametrów ?
ja planuje zamocowanie go na ściane w pokoju. teraz jeszcze tylkosie zastanawiam czy nie kupic jednak bezprzewodowego, bo inaczej to trzeba bedzie sporo ciągnąc przewód.
tylko jeszcze nie wiem czy taki bezprzewodowy dobrze odbiera. czy nie ma jakis zakłóceń.



MarcinBialezyn - 08-12-2005 11:58
jedno i drugie,
powinien być zainstalowany na wewnętrznej ścianie, nie za blisko grzejników, w miejscach bez przeciągów, tam gdzie nie będzie padało bezpośrednie światło słoneczne.

a parametry faktycznie też są istotne, nie trzeba faktycznie tłumaczyć, że im niższa temperatura tym większe oszczędności. Używając programatora możemy ustawić niższą termperaturę na te godziny, w których nie ma nas w domu lub też godziny nocne.



Marek30022 - 08-12-2005 14:09

jedno i drugie,
powinien być zainstalowany na wewnętrznej ścianie, nie za blisko grzejników, w miejscach bez przeciągów, tam gdzie nie będzie padało bezpośrednie światło słoneczne.

a parametry faktycznie też są istotne, nie trzeba faktycznie tłumaczyć, że im niższa temperatura tym większe oszczędności. Używając programatora możemy ustawić niższą termperaturę na te godziny, w których nie ma nas w domu lub też godziny nocne. Dodam jeszcze, że w pomieszczeniu gdzie nie ma podłogówki. Ja niestety tak mam i teraz myślę o instalacji radiowego (kable do programatora kładłem razem z instalacją elektryczną).



SławekD - 08-12-2005 14:49

Dodam jeszcze, że w pomieszczeniu gdzie nie ma podłogówki.... Dlaczego ??? To co niby nie można użyć sterownika przy podłogówce ??



Marek30022 - 08-12-2005 15:09

Dodam jeszcze, że w pomieszczeniu gdzie nie ma podłogówki.... Dlaczego ??? To co niby nie można użyć sterownika przy podłogówce ?? Można. Tylko, że jeśli masz np. podłogówkę na parterze a na górze kaloryfery (to częste rozwiązanie) to nastawiając programator np. na 20 st., piec pracuje gdy tem. w pomieszczeniu z podłogówką osiągnie tą wartość a podłogówka nagrzewa się dłużej niż kaloryfery. W tym czasie w pomieszczeniach z kaloryferami temperatura osiąga wartości znacznie wyższe co nie jest jeszcze problemem, można zastosować głowice termostatyczne. Gorsza jest sytuacja odwrotna. W pomieszczeniu z podłogówką jest 20 st. piec przestał pracować. W pomieszczeniach z kaloryferami temperatura zaczyna spadać a w pomieszczeniach z podłogówką może jeszcze rosnąc. Kiedy temperatura w pomieszczeniach z podłogówką (podłoga długo oddaje ciepło) osiąga tem 20 st. w pomieszczeniach z kaloryferami jest zimniej. Można oczywiście manipulować tem. wody w kaloryferach i w podłogówce ale jest to proces uciążliwy i chyba nieskuteczny.



SławekD - 09-12-2005 08:03

Dodam jeszcze, że w pomieszczeniu gdzie nie ma podłogówki.... Dlaczego ??? To co niby nie można użyć sterownika przy podłogówce ?? Można. Tylko, że jeśli masz np. podłogówkę na parterze a na górze kaloryfery (to częste rozwiązanie) to nastawiając programator np. na 20 st., piec pracuje gdy tem. w pomieszczeniu z podłogówką osiągnie tą wartość a podłogówka nagrzewa się dłużej niż kaloryfery. W tym czasie w pomieszczeniach z kaloryferami temperatura osiąga wartości znacznie wyższe co nie jest jeszcze problemem, można zastosować głowice termostatyczne. Gorsza jest sytuacja odwrotna. W pomieszczeniu z podłogówką jest 20 st. piec przestał pracować. W pomieszczeniach z kaloryferami temperatura zaczyna spadać a w pomieszczeniach z podłogówką może jeszcze rosnąc. Kiedy temperatura w pomieszczeniach z podłogówką (podłoga długo oddaje ciepło) osiąga tem 20 st. w pomieszczeniach z kaloryferami jest zimniej. Można oczywiście manipulować tem. wody w kaloryferach i w podłogówce ale jest to proces uciążliwy i chyba nieskuteczny. Właśnie dlatego w moim przypadku przy kotle Ecotec Vaillanta zaproponowano mi regulator VRC 420 który steruje osobno dwoma układami: tym z mieszaczem do podłogówki i oddzielnie układem grzejnikowym gdzie temp ukladu jest wyższa. Sądzę że wyeliminuje on ten problem o którym piszesz



macio - 10-12-2005 23:19
Witam

Czy taki prosty regulator to można podłączyc samemu do kotła?z tego co widzę to polega to na podłączeniu dwóch kabelków, w instrukcji kotła mam schemat obwodów elektrycznych i jest dokładnie pokazane gdzie można podpiąć regulator, więc teoretycznie nie jest to trudne :lol:
Dodam jeszcze, że kocioł nie jest na gwarancji.

Pozdrawiam



benezis - 11-12-2005 07:44
Pewnie, że możesz sam go podłączyć. Żadna filozofia.



msobanie - 11-12-2005 13:08
Witam,
Mam takiego samego Termeta (Mini Max'a) ze sterownikiem Eurostar.
Kociol jak kociol, grzeje jak mu sterownik powie zeby grzac.
Kilka uwag z moich obserwacji:
Wazna jest dokladnosc pomiaru temperatury. Zazwyczaj sterowniki mierza z dokladnoscia do 0.5 st. Dla mnie to za malo. Przy ustawieniu na 22 stopnie, kociol wlacza sie przy 21.5 a wylacza przy 22.5. Przy 22.5 jest za cieplo, przy 21.5 za zimno.
Niedogodnosc ta powinny wyeliminowac sterowniki PI (patrza jak szybko chata sie wychladza i ogrzewa), ale nie wierze w dobre dzialanie takowego, jesli mierzy temp. z dokladnoscia do 0.5 stopnia (tak ma np. sterownik troche lepszy od tego, ktory polecano wyzej: http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=286
On tez mierzy z dokladnoscia tylko do .5 stopnia.
Zaawansowany sterownik "Termetu" http://www.termet.com.pl/strony/produkty_rt-t665.htm tez mierzy do 0.5 stopnia.
Juz lepszy jest ten:
http://www.termet.com.pl/strony/produkty_rt_2005.htm - do 0.25 stopnia.
Mozna sobie wtedy ustawic 2x mniejsze wahania temperatury (chyba!, bo tego czy jest ustawiana histereza nie opisuja dokladnie). Powinno byc dobrze.
Kilka temp na dobe sie nie przydaje w praktyce.
Przydaje sie za to dokladniejsze ustawianie godziny w programach, standardowo ustawia sie np. 22 stopnie od 6 rano (ale nie od 6:35!), i nizsza temp od 23 - ale nie mozna ustawic od 22:431.
Takie mozliwosci ma ten lepszy sterownik termeta (PI), ale mierzy do 0.5 stopnia...
Na razie nie znalazlem takiego, coby mial to wszystko razem (ale tez duzo nie szukalem).
Podlaczenie jest banalnie, 2 przewody, otwarty obwod kociol nie chodzi, zamniety obwod kociol chodzi.
Mozna wpiac w obwod rownolegle 2 lub 3 sterowniki do roznych pomieszczen, tam gdzie sie szybciej wychlodzi - ten sterownik zalacza kociol.
Pozdrawiam
Mirek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl