nasze miejsce na ziemi :)
anetina - 21-09-2008 09:41
pozwolę sobie :oops: skopiować rady od forumowicza Inwestora :)
1
Wybór działki.
Myślę że należy sprawdzić:
- Pierwsza sprawa to uciążliwości typu smród, hałas, przykre sąsiedztwo jak chlewnie obory, ubojnie, wysypiska, zlewnie szamba, oczyszczalnie ścieków, spalarnie śmieci, centra handlowe, sklepy monopolowe, kościoły, kolej, warsztaty samochodowe, bazy transportowe, duże drogi itp. Sprawdzić w naturze i w miejscowym planie czego można się będzie w przyszłości spodziewać. Często jest tak że gminy posiadają swoje strony WWW i pisują na nich o swoich sukcesach i problemach. Warto je poczytać .
- Bardzo ważna sprawa być może najważniejsza to dojazdy nasze do pracy a dzieci do szkoły. Czy dzieci będą mogły dojeżdżać same do szkoły, na zajęcia dodatkowe do kumpli itp. ,oraz czy kumple dzieci i nasi znajomi nie będą mieli problemów np. z zamówieniem taxi jak posiedzą u nas nieco dłużej w odwiedzinach?
- Następna sprawa to dostępność mediów. Brak np. kanalizacji i gazu to w przyszłości spore dodatkowe koszty utrzymania. Nie wszędzie da się zrobić oczyszczalnie ścieków a tanie źródła ciepła jak np. pompa ciepła są bardzo drogie inwestycyjnie.
- wyjaśniona sytuacja prawna działki i sprawdzone ewentualne służebności.
-lokalizacja działki najlepiej przy drodze gminnej, a jeszcze lepiej jest jak chodnik przylega do jezdni a od posesji jest oddzielony choćby małym trawniczkiem. Wtedy spada z nas ciężar utrzymania chodnika czyli jego odśnieżania itp. Musi robić to gmina. Drogi osiedlowe są całkowicie w utrzymaniu mieszkańców osiedla.
- najlepiej już przed zakupem działki uzyskać WZiZT. Może to zrobić każdy ludek z ulicy.
2
Etap projektowania.
a) jeśli nie mamy WZiZT to musimy je uzyskać.
b) Najlepiej projektowanie zacząć od tyłu czyli określenia programu użytkowego i naszych możliwości finansowych oraz zlokalizowania budynku na działce. Z tego wyjdzie nam gdzie będzie wjazd gdzie wejście do budynku, gdzie ma być taras, śmietnik, ogródek warzywny, szopka na narzędzia garaż itp. Przy programie użytkowym musimy wypisać nie tylko jakie pomieszczenia nam są potrzebne ale musimy określić ich wyposażenie. Czyli powiedzmy w przypadku pokoju dziecka biurko, łóżko szafa itp. Z tego wyjdzie nam powierzchnia pokoju. Tak samo np. w przypadku łazienki czy sama wanna czy prysznic itp. Jak to wszystko zbierzemy do kupy to dowiemy się jaka powierzchnia domu jest nam potrzebna. Jak wyjdzie nam za duża czyli za drogo to musimy skorygować program użytkowy i przykroić nasz apetyt. Czyli metodą iteracyjną dochodzimy do ustalenia naszych potrzeb. Na tym etapie koszty weryfikujemy wskaźnikowo. Przyjmujemy jakiś koszt m2 w którym będziemy musieli się zmieścić. Jak to już ustalimy to możemy zacząć przeglądać katalogi projektów i starać się coś dopasować do naszych potrzeb. W 99 % nam się to nie uda. Po obejrzeniu projektów będziemy już mądrzejsi o różne rozwiązania i będziemy mogli wnieść poprawki do naszego programu użytkowego i wykonać następna iterację czyli oglądanie następnych projektów. Jak niczego nie uda nam się wybrać z katalogu lub gdy cos trafiliśmy to będzie już czas na spotkanie z architektem.
c) Etap spotkania z architektem .Proponuję zlecać architektowi czy to będzie projekt indywidualny czy tez adaptacja projektu gotowego usługę kompleksową. Czyli projekt budowlany, kosztorys i nadzór autorski. Jeśli sumiennie wypełniliśmy poprzedni punkt to nie będziemy mieli problemów z określeniem dla architekta kosztów budowy w których ma się zmieścić, oraz programu użytkowego. Nadzór autorski to bardzo ważna sprawa która pozwoli nam zaoszczędzić kosztów na zatrudnianie inspektora nadzoru i zapewnić fachową pomoc na etapie budowy. Z architektem koniecznie należy spisać prostą umowę z podaniem kwoty, terminu, zakresu prac czyli projekt co ? i w jakich kosztach ma się zmieścić, kosztorys i nadzór. Jak dostaniemy projekt i kosztorys i nam to pasuje to składamy to w Powiecie wraz z całą stertą innych dokumentów i cierpliwie czekamy na decyzję. Musimy wiedzieć że zarówno za projekt indywidualny jak i projekt adaptowany całkowitą odpowiedzialność za wszystko z nim związane bierze na siebie projektant który się podpisał na projekcie załączonym do wniosku o pozwolenie na budowę.
3
Umowa z wykonawcą.
Generalna zasada – Wykonawca zawsze chce zrealizować umowę przy minimalnym nakładzie własnych środków i pracy. Często równolegle prowadzi jeszcze inne budowy i oszukuje wszystkich równo dlatego ciągle łapie gumę w samochodzie, rozładowuje mu się komórka i wiele innych nieszczęść go spotyka. Ma dosyć krótki sezon budowlany i musi w nim zarobić na cały rok. Lepiej szukać dłużej wykonawcy i podpisać z nim przyzwoita umowę niż łapać byle kogo „taniej” To taniej zwykle kończy się drożej. A dobra umowa daje nam bardzo cenną rzecz czyli kontrolę kosztów budowy i zapewnienie że zmieścimy się z zakładanych środkach co jest bezcenne dla każdego inwestora.
Moim zdaniem najlepiej w praktyce i najtaniej sprawdza się zatrudnienie własnego kierownika budowy a w sprawach trudniejszych wzywanie projektanta na nadzory autorskie (domek jednorodzinny to zbyt mała inwestycja aby bawić się w inspektora nadzoru) Takie podejście zapewni nam całkowita kontrolę nad budową i dziennikiem budowy i pozwoli skutecznie nadzorować oraz wyegzekwować wysoką jakość prac. W takim przypadku wykonawca zapewnia brygadzistę który kieruje ekipa z ramienia wykonawcy. W umowie oczywiście całą odpowiedzialność za budowę przenosimy na wykonawcę. Zakupy materiałów należy zapewnić samemu wtedy koszty zakupu i wszystkie rabaty dostaniemy my a nie wykonawca. Inwestor jeśli płaci w terminie i gotówką niejednokrotnie jest w stanie dostać większe rabaty od przeważnie zalegających z płatnościami wykonawców. Dla wykonawcy zakładamy specjalny zeszyt dokument do korespondencji wewnętrznej czyli zgłaszania problemów, zgłaszania odbiorów, rozliczania płatności, pisania naszych uwago do jakości prac itp.
Umowę z wykonawca należy koniecznie spisać przynajmniej na stan surowy. W umowie jednak należy napisać że to budowa gotowego budynku, oraz wpisać wyłączenia z tego zakresu które poda wykonawca. Czyli bez tynków, bez okien, bez instalacji itp. Będziemy wtedy dokładnie wiedzieć co dostaniemy a wykonawca nie będzie nam co chwila wciskał że jeszcze cos musimy dodatkowo zrobić. Spisywanie umowy z podaniem „stan surowy” źle się kończy bo co wykonawca to inna definicja stanu surowego. Prowadzi to później do niepotrzebnych awantur. Zasadą jest że na etapie negocjacji umowy na większość robót wytargujemy lepszą cenę niż później w ramach zlecania robót dodatkowych w trakcie budowy. Najważniejsze elementy jakie powinny się znaleźć w umowie to.
a) Zakres czyli gotowy budynek minus elementy które ustalimy w wykonawca,
b) Harmonogram prac i płatności tutaj generalna zasada wykonawca zawsze musi mieć nie dopłacone w takim stopniu aby nie opłacało mu się zejść z budowy ( bo np. podłapie cos lepszego) Czyli maksimum kasy na sam koniec budowy po odbiorze końcowym i usunięciu usterek.
c) Przeniesienie odpowiedzialności za wszystko co na budowie na wykonawcę czyli, p-poz , BHP, zgodność realizacji budowy z projektem, porządek, zapewnienie warunków socjalnych, odpowiedzialność za materiały i elementy budynku znajdującego się na placu budowy itp.
d) kto zapewnia materiały transport i rozładunek
e) kto zapewnia geodetę
f) zasady zgłaszania i odbioru robót
g) zasady wystawiania faktur i oświadczenie że wykonawca jest VAT’owcem
h) kary umowne
i) gwarancja 3 lata
Załączniki do umowy
a) protokół przejęcia placu budowy
b) kopia wpisu wykonawcy do ewidencji prowadzenia działalności gospodarczej
c) plan zagospodarowania placu budowy
4
Budowa
To już życie dostawy materiałów sprawy techniczne, kontrola przez nas kierownika, projektanta. Pierwsze odbiory i pierwsze awantury jak to w życiu.
"SZTUKA NEGOCJACJI Z MAJSTRAMI" Z majstrami zawsze nieodwołalnie i bezapelacyjnie ustalać kasę i termin przed robotą. Teksty majstrów typu "jakoś sie później dogadamy" kategorycznie odrzucać. Natychmiast należy pytać takiego majstra "a jak się później nie dogadamy to co będziesz Pan robił za darmo ???"Gwarantuję że działa to błyskawicznie i skutecznie. Najlepiej ustalać cenę ryczałtową za całość zlecanych prac i dokładnie ustalać co i jak ma być zrobione. Jak majster poda cene to spytać się należy jeszcze przynajmniej ze dwa razy czy aby wszystko uwzględnił i czy jest całkowicie pewny ceny bo juz później ani grosza więcej nie będzie . Jak majster poda juz swoja ostateczna cenę to śmiało mozna jeszcze targować mówiąc " no dobra Majster wygrałeś masz tą robotę na bank ale spuszczasz jeszcze np. 5% to jak wchodzisz w to czy mam szukać zastępstwa " Nie spotkałem jeszcze majstra który nie pękłby przy takiej argumentacji. Cały podstęp majstrów w takiej gadce że dogadamy się po robocie jest w tym że ustalane na poczatku roboty wynagrodzenie podlega negocjacji i można znacznie więcej utargować bo majstry boją się że jak będzie za drogo to roboty nie będzie. Po robocie jest dużo trudniej negocjować i majstry bardzo mocno się stawiają bronią swego i pewnie dyktują warunki. A inwestorowi jakoś tak nie wypada i jakoś tak głupio jak robota juz zrobiona obcinać kasę . Mowa oczywiście o robotach dodatkowych. Na główna część budowy bezapelacyjnie dobrze spisana umowa.
Finansowanie budowy czyli jak zaplanować koszty aby się udało
Nie będzie to oczywiście opowiadanie w stylu jak wybudować dom przy poborach 1000zł lub jak zdobyć pieniądze na budowę bo byłoby to niepoważne z mojej strony. Raczej chodzi o to co zrobić aby jak najefektywniej wykorzystać te środki finansowe które mamy i zrozumieć że nie należy się porywać na coś na co nas nie stać.
1)
Pierwsza zasada to zlecić kosztorys inwestorski jakiemuś sensownemu kosztorysantowi niezwiązanemu z wykonawcą. Wtedy będziemy wiedzieli ile co jest warte i w których punktach wykonawca nas chce wykiwać. A do tego dowiemy się ile będzie nas kosztowało wybudowanie domu. Należy zlecić kosztorys na dom z instalacjami w stanie wykończonym. Nie należy płakać tylko wydać tych kilka stówek bo kosztorys to jedna z najlepszych naszych inwestycji. Druga sprawa to zestawienie materiałów które dostaniemy w kosztorysie wykonawca nie będzie nam zciemniał ile cementu czy też cegieł ma być na to czy tamto.
2)
Następna rzecz to podzielić sobie budowę na zamknięte etapy czyli takie po których można będzie ewentualnie przerwać budowę ( w stanie zabezpieczonym aby nic się nie zmarnowało) na dłuższy okres w razie deficytu gotówki. Należy wycenić sobie na podstawie kosztorysu ile który etap nas będzie kosztował popatrzeć na nasze możliwości finansowe i wyznaczyć momenty krytyczne kiedy ewentualnie będziemy musieli zawiesić budowę ”na kołku” i zgromadzić dalszą kasę na następny etap
3)
Nie porywać się na etap na który nas nie stać. koszty przed każdym etapem weryfikujemy tak że robimy sobie zestawienie materiałów dowiadujemy się jakie są faktyczne ceny materiałów (co do gwoździa) dodajemy koszty robocizny z umowy do tego koszty transportu i jak mamy na to kasę plus jeszcze 15% to dopiero dajemy zgodę wykonawcy na następny etap.
4)
Umowę podpisać tak aby można było wykonawcy po każdym etapie podziękować bez specjalnych konsekwencji. Nie jest to wcale trudne wpisanie takiego punktu do umowy.
5)
Jeśli czas nas goni bo wynajmujemy mieszkanie i każdy miesiąc to strata kasy to musimy sobie wkalkulować przynajmniej kilka miesięcy na opóźnienie budowy i poprawki. Wykonawca musi zdawać sobie sprawę że mimo że nam się spieszy to fuchy u nas nie odstawi. Projekt robimy nadzwyczaj szczegółowo łącznie z materiałami wykończeniowymi. Do obliczenia ilości materiałów musimy wkalkulować tzw. „spady” czyli odpowiednio więcej desek, płytek, parkietu itp.
6)
Trudną sprawą na budowie jest obliczanie ile materiałów jest potrzebnych. Ten problem można dosyć prosto rozwiązać dogadując się z hurtownią która wybierzemy jako podstawowego dostawcę. U mnie było tak. Zamawiałem np. cement na palety i mówiłem z góry że dokładnie nie wiem ile towaru wyjdzie i faktury maja nie wystawiać. Za np. tydzień jak będzie po robocie niech zabierają co zostanie i wtedy się rozliczymy. Nie robili problemów i wszystko co zostało zabierali bez szemrania. Oczywiście nie da się tak ze wszystkim dla tego najlepiej towar jest zamawiać na dwa razy. Czyli najpierw obmiar globalny zamówienie na 50....70% docelowej ilości. Jak w trakcie roboty się zorientujemy co jak wychodzi to później dokładna kalkulacja i następne zamówienie. Przy wykończeniówce takie zamawianie to najmniej na 3 etapy trzeba liczyć. Czyli wniosek z tego taki aby brać takie towary co są w ciągłej sprzedaży. Nie życzę nikomu aby zamówił sobie jakiś wymyślny powiedzmy gres i pomylił się w wyliczeniach a na koniec aby mu zbrakło kilka płytek na które będzie czekał np. 6 tygodni i przyjadą w innym odcieniu. Z drugiej strony jak za dużo zmówi to nikt mu takiego towaru nie przyjmie z powrotem.
7)
Do hurtowni chodzimy zawsze z lista materiałów aby w przypadku jakiejś promocji wiedzieć ile czego nam potrzeba i ewentualnie niektóre rzeczy kupować na zapas np. grzejniki itp. .i nie jeździć po kilka razy bez sensu w kółko.
I chyba najważniejsza sprawa na budowie walczymy do upadłego o każdą stówę. Musimy być głusi na teksty typu „Panie zrób Pan jeszcze od razu to i to” Jeśli nie mamy tego wkalkulowanego to podchodzimy do tego z największa ostrożnością wykonawca musi wtedy sensownie i szczegółowo wytłumaczyć czemu ta dodatkowa kasa . Przeważnie jest to wygodnictwo wykonawcy lub jego naciągactwo – jednak wysłuchać i przemyśleć zawsze należy. Generalnie myślenie nasze ma być tylko w jednym kierunku czyli gdzie by tu jeszcze urwać choć stówę.
9)
Jak wykonawca proponuje jakiś zmiany to pytamy ile to będzie dla nas taniej.
10)
Ostatnie i najważniejsze prowadzimy szczegółowy rejestr wydatków i porównujemy z zaplanowanymi i posiadanymi środkami. Jak nam się uda coś zaoszczędzić to nie wydajemy tych środków tylko je sobie zostawiamy na później bo na koniec zawsze nam będzie brakować kasy.
BUDOWA A RODZINA
Myślę tak sobie nieśmiało że jest to bardzo ważna sprawa teraz jak jestem już po to powiem że jest to druga rzecz po kasie na budowie. Druga tylko dla tego że bez kasy nie ma wcale budowy. Wsparcie rodziny nawet takie wydawało by się niewielkie bo powiedzmy tylko jakies pocieszenie rada czy też samo zainteresowanie się to już ogromie dużo. Podstawowe sprawy to ustalić kto jest tym parowozem co ciągnie budowę i trzymać sie tego bo na budowie tylko dzieki konsekwencji determinacji i wtrwałości można dojśc do sukcesu. Jak sa dwa parowozy jeden co ciagnie a drugi co pcha to juz sukces nawet "prawie bez kasy" wydaje się pewny . Najtrudniej jest samemu + niwielka pomoc. Ale tak pewnie jest w większości przypadków. Myślę że wtedy podstawa sukcesu to nie mieć zbyt wielkich oczekiwań od drugiej połowy. Ciszyć sie tym że ma czas czasem pogadac i wpasc w niedziele na wspólną wycieczke na budowę. Czas budowy to dodatkowe mocne obciażenie naszej połowicy. No bo w końcu ktoś musi zająć sie domem i dziećmi jak my "fikamy" dla rozrywki na budowie . I myślę że tu jest właśnie klucz do sukcesu. W końcu dla kogoś tą chatę stawiamy dla nas samych to pewnie by 1/4 starczyła. A tak na prawdę to chyba nie ma większej satysfakcji od zadowolenia rodzinki z nowego domu. Już dla samej tej satysfakcji warto budować.
Pierwsze dni budowy na co uważać i czego nie zapomnieć
No właśnie pierwsze dni to wprowadzenie wykonawcy na budowę, prace ziemne, geodeta i fundamenty.
Więc od początku
1
Wprowadzenie wykonawcy na budowę niby nic ale nie do końca. Potrzebny jest protokół wprowadzenia i wpis do dziennika budowy o rozpoczęciu robót. W protokole wprowadzenia opisujemy stan nieruchomości jaki otrzymuje wykonawca będzie to ważne przy zdawaniu przez niego budowy. Bo za rok może dwa jak będzie kończył to może się okazać że zniszczył, ogrodzenie, albo drogę ciężkim sprzętem albo wyciął nam drzewo na którym nam zależało, zniszczył studnie kanalizacyjną albo zaorał nam chodnik. Następne pytanie to sławojka która postawił i którą ktoś będzie musiał utylizować, a co ze śmieciami pewnie będzie chciał nam gdzieś zakopywać i upychać na działce – więc napisać w protokole że działka jest czysta i nie zaśmiecona. To tylko takie przykłady każdy musi popatrzeć u siebie na te sprawy i zastanowić się co może nam zmalować wykonawca. Wpis do dziennika o rozpoczęciu robót to bardzo ważna sprawa. Należy przypilnować aby data rozpoczęcia robót przypadała po upływie zgłoszenia robót oczywiście po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę. Najlepiej udać się z decyzją do powiatu i zażądać potwierdzenia na niej że jest prawomocna i dopiero wtedy złożyć wniosek zawiadomienia o rozpoczęciu robót i objęciu kierownictwa budowy. Wprowadzenie to również ustalenie gdzie ten humus będzie zciągany, gdzie zostanie nam później hałda z piaskiem przy betoniarce, gdzie będzie przyłącze wody itp. Którędy będzie wjeżdżał TIR z materiałami, a jak zastawimy kawał działki materiałami to czy pompa do betonowania podjedzie bo jak nie to będziemy przepłacać za pompę 45m zamiast 15m. Może stan liczników trzeba zapisać bo będzie rozliczenie itp.
2)
Prace ziemne czyli wykop pod fundamenty i zciąganie humusu. No właśnie zciągać ten humus czy nie i kiedy geodeta ? Zdanie moje jest takie najpierw prowizoryczne wytyczenie przez wykonawcę potem zciąganie humusu a potem geodeta. Bardzo ważna sprawa po geodecie trzeba samemu sprawdzić szczególnie przypilnować aby zbliżenia do sąsiada 4m i do ulicy były prawidłowo wytyczone z uwzględnieniem grubości izolacji termicznej. Aha dopilnować aby geodeta wpisał się do dziennika budowy. No i jeszcze jedno jak geodeta będzie wytyczał to być przy tym i piłować go o dokładne sprawdzenie rzędnej w stosunku do planowanych ulic i kanalizacji. Pamiętajcie prawidłowe wytyczenie w pionie poziomu „zero” jest bardzo ważne.
3
Teraz czas na fundamenty niby proste ale nie do końca już trzeba podjąć sporo decyzji. Jeśli mamy projekty instalacji elektrycznych i sanitarnych to dla nas kaszka z mlekiem bo wiemy:
a) gdzie będzie przepust w ścianie na kanalizację, wodę, kabel zasilający, bramofon, kabel do garażu, kabel do oswietlenia terenu, siłownika do baramy itp.. , gdzie będą przybory sanitarne jak kible, wanny, umywalki zlewy (i zrobimy sobie kanalizację jak się patrzy), gdzie będą bednarki do tablicy elektrycznej i przewodów odprowadzających piorunochronu. A uziom fundamentowy zrobimy za przysłowiowe grosze zamiast później robić nędzny otok lub badziewne szpilki uziomowe. Teraz jeszcze tylko decyzja czy fundament lejemy betonowy do gruntu czy w szalunku. Oto moja recepta jak ściana jest gruba czyli ok. 36cm (ściany jednowarstwowe) i więcej oraz grunt jest spoisty to możemy sobie (po konsultacji z konstruktorem) wylewać beton do gruntu bez szalunku – bo będzie taniej. Jak ściana fundamentowa jest cieńsza powiedzmy pod maxa 24 cm to musi być szalunek bo- nie widziałem jeszcze takiego chudego robotnika co zmieściłby się do wykopu na szerokość łopaty J. Jak robimy jednowarstwówkę to do wykopu dawać od razu styropian ocieplający fundament. Jak beton obleje styropian w wykopie to sklei się na cacy z betonem że lepiej nie trzeba. Przed zalaniem fundamentu (chudziaka pod ławy) uważać na deszcze jak do wykopu napada to niestety trzeba błoto wybrać i pogłębić do twardego gruntu bo inaczej będzie siadać i pękać. Czyli reasumując nie zapomnieć o uziomie fundamentowym, przepustach do kanalizacji i innych instalacji np. kranach z wodą do ogródka i oczka wodnego i uważać na deszcze. Następna decyzja to czy robić od razu chudziaka czy nie . Uważam że jak najbardziej opłaca się robić chudziaka za jednym zamachem. W czasie tynkowania wydać parę groszy na tekturę aby się chudziak nie zapaciał w czasie tynkowania ale wygoda z chudziakiem jest bardzo duża i żaden „pacan” hydraulik później nam c.w.u. cyrkulacji i c.o. pod chudziakiem nie poprowadzi co jest bardzo złym rozwiązaniem.
anetina - 21-09-2008 09:50
dobra koniec na dzisiaj forum
idziemy spędzać dzień niedzielowato :)
http://www.malypatrysmurator.republika.pl/koteczek.gif
pozdrawiam
anetina - 21-09-2008 11:36
gdzieś kiedyś w którymś dzienniku - nie pamiętam czyim :oops: - widziałam taki prościutki kosztorys typu:
1. formalności 10 tys. zł
2. fundament 10 tys. zł
3. media (przyłącza, oczyszczalnia) 10 tys. zł
4. ściany 10 tys. zł
5. strop 10 tys. zł
6. dach 10 tys. zł
czy to jest złe uproszczenie kosztów budowy?
u nas póki co:
pkt. 1 - w kwocie 7.863,66 zł - w tym koszty zakupu działki, projektu, geodety
pkt. 2 - w kwocie 6.878,60 zł - chociaż chyba powinnam doliczyć dodatkowo za narzędzia 573,22 zł
anetina - 21-09-2008 12:24
hihihihi
wykorzystuję fakt wolności, więc cóż bym innego nie robiłam, jakbym "nie meblowała" już swego domku
przykład rozwiązania wejścia do spiżarki :)
http://www.kuchnie-wloskie.pl/Galeri...172498996.jpeg
anetina - 22-09-2008 09:54
http://www.meblekuchenne.pl/projekty/katowy/img/ks4.jpg
myślę cały czas nad układem całości w kuchni
i mam mętlik w głowie :(
anetina - 22-09-2008 21:02
podobają mi się tego typu drzwi:
http://www.drewood.pl/pliki/kolekcje...e/dsc09149.jpg
jedynie góra nie zaokrąglowana, a prosta :)
anetina - 22-09-2008 22:05
trochę brakujących zdjęć :oops:
coraz mniej gruzu
inwestor najmłodszy nie ma się gdzie już wspinać :(
http://images31.fotosik.pl/367/14665a3c20474253.jpg
anetina - 22-09-2008 22:07
jak wyglądają nasze dziury na działeczce hmmmm
najpierw tak:
http://images44.fotosik.pl/13/55c4133f0e80b544.jpg
a już później tak:
http://images47.fotosik.pl/13/d9d7d1890981364f.jpg
ps. tu jest wjazd do garażu - widać różnicę poziomu :roll:
anetina - 22-09-2008 22:10
trochę inne ujęcie wjazdu do garażu
http://images41.fotosik.pl/13/54ad8c5f9d4a27d0.jpg
nadzór inwestora z miarką wokół fundamentów :D
http://images37.fotosik.pl/13/bddc1ddb624b81b4.jpg
dalszy nadzór :D
http://images33.fotosik.pl/372/194d70d6f0f49664.jpg
anetina - 22-09-2008 22:12
wygląd fundamentów od strony północy, wjazdu na działkę :)
a właściwie nie od strony wjazdu samego, bo ten mamy kawał dalej w prawo :)
http://images45.fotosik.pl/13/474761125d878d28.jpg
anetina - 22-09-2008 22:13
wielką niespodziankę inwestorka zastała w tym tygodniu na budowie :D
oto ona :D
http://images44.fotosik.pl/13/712d2e96fca7fda2.jpg
anetina - 22-09-2008 22:17
żeby nie było, że inwestor nie robi :D
http://images33.fotosik.pl/372/a53862c13d74b10b.jpg
nie mogę narzekać :)
tatę i męża mam pracowitych :) no i kochanych :)
oj trza im po robocie stawić http://supergify.pl/images/stories/O...napoje/562.gif
anetina - 22-09-2008 22:18
mój salon, a właściwie salonik
na tym etapie wszystko wydaje się takie malutkie :(
http://images40.fotosik.pl/13/cce84afb38d41741.jpg
anetina - 22-09-2008 22:19
inwestorek sprawdza stabilność fundamentów w kuchni
niestety, nie pomyślał, że on wagi jest leciutkiej, więc nici z jego nadzoru :D
http://images48.fotosik.pl/13/797888897837482b.jpg
anetina - 22-09-2008 22:21
mój korytarzyk - na końcu będą schody
ja jakby w ściance, gdzie jest spiżarka
po prawej garaż, łazienka, gabinet, w takiej kolejności - ale brak jeszcze w środku ścianek
obecnie już są, ale inwestorka miała w sobotę lenia i nie pojechała chociażby odwiedzić :)
http://images47.fotosik.pl/13/0fd1304e9c8e4232.jpg
anetina - 22-09-2008 22:23
no i żeby jednak nie było, że inwestorek tylko nadzoruje, to oto dowód
można jedynie chwalić, że pomocnik z niego, jak na ten wiek, jest duży :)
kocham Cię synku :)
http://images42.fotosik.pl/13/4ea9e20ea9de2677.jpg
anetina - 22-09-2008 22:40
nie chcę mi się szukać, czy to pisałam
ale ze względu, że ja jako inwestorka byłam w pracy, to mąż wrzucał grosiki na szczęście w każdy róg domu - podobno aż w 6 rogów :D
http://www.e-gify.strefa.pl/gify/roz...pieniadze6.gif
na szczęście też mamy podkowę i sierp od ś.p. mojego dziadka, syna pradziadka
no i aniołki - całą już kolekcję - naszego inwestorka :)
http://supergify.pl/images/stories/A...fy/EngelG7.gif
anetina - 23-09-2008 09:00
rady takie zebrane z forum :oops:
1. planując ogrzewanie podłogowe, warto chociażby jeden grzejnik zamontować - chociażby po to, by suszyć rzeczy tak na szybko :)
2. kominek - lepiej żeby nie miał drzwiczek otwieranych jak drzwi, lecz takie do góry - w stylu gilotynki :D
3. podobno warto dachówkę betonową hmmm
4 może warto pomyśleć o ... kablach głośnikowych w ścianach ???
anetina - 23-09-2008 11:03
domu jeszcze nie ma :D, a ja oglądam ... projekty budy dla psa :D
inwestor najmłodszy chciałby mieć husky`ego :)
a rzeczywistość pokaże :)
oto fajne projekty :)
nie wiem tylko, skąd :oops:
jak coś proszę autorów o niedenerwowanie się :)
http://i33.photobucket.com/albums/d9...daprojekt1.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d9...2_drewpack.jpg
http://images30.fotosik.pl/272/64e4797059777253med.jpg
anetina - 23-09-2008 11:19
odnośnie zwrotu podatku VAT
póki co dla mnie czarna magia :D
http://forum.muratordom.pl/odzyskac-...ry,t140382.htm
http://www.urzadskarbowy.suwalki.com...rozwiniete.pdf
http://www.formatxls.republika.pl/
http://forum.muratordom.pl/zwrot-vat,t60493.htm
anetina - 23-09-2008 13:54
przeglądając czyjś dziennik skojarzyła mi się sytuacja, jak w ogóle szukaliśmy domu
ja szukałam z 3 pokojami na górze, na dole z gabinetem, ze spiżarką
inwestor nic konkretnego nie szukał
a najmłodszy szukał ... domu z garażem, gdzie stałby czerwony samochód :D
anetina - 23-09-2008 13:57
o ... i jestem już na 4 stronie :D
http://supergify.pl/images/stories/m..._bloga/b13.gif
niby nic konkretnego nie jest napisane, a dziennik nam rośnie :)
anetina - 24-09-2008 08:50
fundamenty skończone hurrra :)
dzisiaj przyjedzie pan koparkowy - zrobi dół przyszłościowo na oczyszczalnię - ziemię przerzuci przed domem, a piasek do środka domu :)
inwestor jest już na działce - będzie ręcznie rozgarniał piasek :)
anetina - 24-09-2008 12:25
dzisiaj pan koparkowy zrobił już dziurę na oczyszczalnie
piach w fundamentach podobno już wyrównany
zdjęcia porobię później :D
a ja ... próbuję wykalkulować koszty
wymyśliłam co nieco, z pomocą taty i Kierbuda :)
stan surowy zamknięty 65 tys.
prace wewnętrzne 40 tys.
prace wykończeniowe 35 tys.
w tym robocizna tylko jednego murarza - pomocnicy już są :D
no i kogoś do dachu :)
resztę wszystko moje chłopaki chcą zrobić :)
podziwiam ich wytrwałość i siłę
aha, do tego dochodzą koszty uzbrojenia 15 tys.
a czas pokaże, jak realnie to wyliczymy :)
anetina - 25-09-2008 09:50
papierkologia - 7.863,66 zł
wydatki na budowę - 7.748,22 zł
łącznie 15.611,88 zł do tego:
prąd 50 zł
koparka (zasypanie fundamentów) 150 zł
tablica 22 zł
i chyba tyle :oops:
nie pamiętam więcej :oops:
papierkologia - 7.885,66 zł
wydatki na budowę - 7.948,22 zł
razem więc:
15.833,88 zł
anetina - 25-09-2008 11:01
zmieniłam tytuł dziennika
właściwie nie jest to jeszcze nasz domek :oops:
jest to za to nasze miejsce na ziemi :)
przy okazji zabawiłam się z ankietą :)
czy damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
szybko - chłopaki chcą, byśmy na jesień już mieszkali
ja obstawiam wiosnę 2010 r.
tanim kosztem - planuję wydać do 200 tys. za wszystko, co się da :)
oczywiście żadnych ekstrawagancji, meble częściowo mamy już
no i siła robocza - w postaci podstawowej 3 chłopów: inwestor, tata inwestorki i syn inwestorów :)
anetina - 25-09-2008 11:24
dziękuję za pierwszy pozytywny głos w ankiecie :)
http://supergify.pl/images/stories/Buzia/016.gif
ja też jestem na tak, oczywiście :D
ale to nie mój był głos :D
anetina - 25-09-2008 11:38
pozwalam sobie wkleić kolejne zdjęcia kominków :D
jak na budowie zastój, to chociaż mogę planować :)
chociaż na budowie nie ma zastoju - mąż wyrównuje piach w pomieszczeniach :D
a oto zdjęcia kominków:
http://images44.fotosik.pl/14/1b0811779f5616f2.jpg
http://images47.fotosik.pl/14/9a639cd9c715dc9d.jpg
ciekawe, co ostatecznie zostanie wybrane ?
anetina - 25-09-2008 12:46
http://forum.gazeta.pl/i/emoticons/piwo.gif
powinniśmy coś zrobić na działce - jakiegos grilla, ognisko czy coś w tym stylu
nie ma czasu :(
buuuuu
a wypadałoby oblać co nieco te fundamenty :D
anetina - 25-09-2008 15:43
http://www.muratordom.pl/zdjecia/ros..._zywoploty.gif
anetina - 25-09-2008 15:46
fajny pomysł na siedzisko - schowek
http://www.muratordom.pl/zdjecia/law...wkiem3_1_.jpeg
http://www.muratordom.pl/zdjecia/law...wkiem1_1_.jpeg
http://www.muratordom.pl/zdjecia/law...wkiem2_1_.jpeg
anetina - 26-09-2008 08:30
no to pora na zdjęcia
chyba już obiecane :oops:
dół wykonany przez pana koparkowego
ziemia poszła na przysypanie, wyrównanie domu z przodu, przed wejściem do domu - mamy około 20-30 cm różnicę na poziomie domu
a piasek poszedł do zasypania naszych fundamentów - jaka wielka oszczędność jest :D
http://images41.fotosik.pl/14/ccbcb22cf4e11e25m.jpg
http://images39.fotosik.pl/14/4eec0e72dd6c640em.jpg
anetina - 26-09-2008 08:33
fundamenty widoczne:
- od strony wjazdu do garażu
http://images49.fotosik.pl/14/c9989109a0671c5cm.jpg
- od strony wejścia do domu
http://images35.fotosik.pl/14/0d3b2506c98fd7d3m.jpg
- od okna w kuchni
http://images46.fotosik.pl/14/6c1476060bf16a2am.jpg
wszystkie zdjęcia robione od północy, od wjazdu na działkę :)
anetina - 26-09-2008 08:35
kolejne zdjęcia :)
fundamenty od strony rogu domu, rogu garażu
http://images34.fotosik.pl/369/1a8db40f0d375e72m.jpg
od rogu salonu
http://images49.fotosik.pl/14/ccf35b01e58261bem.jpg
na głównym planie mały nadzorca
http://images25.fotosik.pl/278/3cc8ce791436f8a7m.jpg
spojrzenie w stronę kuchni
http://images43.fotosik.pl/14/57ef5e6f152ebdc5m.jpg
anetina - 26-09-2008 08:39
kolejne spojrzenie na fundamenty
http://images42.fotosik.pl/14/299c9b5b51025506m.jpg
http://images32.fotosik.pl/368/8b99f889f71126d6m.jpg
http://images37.fotosik.pl/14/548c40536cb878a9m.jpg
http://images34.fotosik.pl/369/395be6ccfeefdf0am.jpg
http://images37.fotosik.pl/14/2fd1d27cb5393b8bm.jpg
oczywiście na każdym zdjęciu widoczny inwestor przeglądający stan fundamentów i ich zasypanie
teraz są już wyrównane i ... chyba dzisiaj mają być zalane :D
ale inwestorka zawsze dowiaduje się na koniec :D
anetina - 26-09-2008 09:21
może tak dla uporządkowania dat :)
tak dla siebie :oops:
31 sierpień 2007 r. (piątek) - pojechałam oglądać działkę
zakochałam się w niej
zaczęłam usilnie próbować kontaktować się z właścicielem
zastałam go dzień później
działka zarezerwowana - bez zaliczki :oops:
03 wrzesień 2007 r. (poniedziałek) - biorę urlop
synka zawożę do przedszkola i jadę do miasteczka oddalonego kilkanaście kilometrów, by złożyć dokumenty o warunki zabudowy - żeby nie było, że kupujemy pole, na którym budować się nie możemy :oops:
jest to jednak jedynie papierkologia - na drugiej części działki (działka ta została podzielona, jedną część kupił sąsiad, drugą my chcieliśmy) sąsiad postawił już stan surowy, więc można się budować :lol:
28 luty 2008 r. (czwartek) (ps. 2 urodzinki mojej chrześnicy :) ) - trochę trwało, oficjalnie staliśmy się właścicielami ponad 3,8 tys. m2 ziemi :)
warunki zabudowy dostaliśmy szybciutko
później kwestia ciężko było ustalić termin z notariuszem
okazało się, że informacja o sprzedaży działki musiała najpierw zostać wysłana do Agencji Rolnej - na szczęście tego kawałka ziemi nie chcieli
uf :wink:
21 sierpień 2008 r. (czwartek) - uprawomocnione pozwolenie na budowę :wink:
29 sierpień 2008 r. (piątek) - pierwszy wpis do dziennika budowy, oczywiście pana Kierownika Budowy :)
6 wrzesień 2008 r. (sobota) - geodeta wyznaczył nam domek na naszej ziemi
miał wstępnie w piątek, ale powiedział, by w piątek nie zaczynać :oops:
10 wrzesień 2008 r. (środa) - pan koparkowy wjechał i porobił nam dziury :roll:
a tak poważnie - zostały wykopane dziury na fundamenty na ściany nośne
na pozostałe ścianki nie decydowali się, bo jest tu piach, więc by się obsuwały nasze wykopy
stanu zero jeszcze nie mamy, bo fundamenty nie są zalane - wtedy liczy się ten stan zero ??? :oops:
tak że kolejne daty będę dopisywać :D
anetina - 26-09-2008 09:43
pozwalam sobie :oops: znowu na kopiowanie, tym razem od MCZ
jest to wycena za robociznę na naszym rejonie, tu akurat chyba Łódź, a u mnie jest wioska kawałek dalej :D
- 5400 wykopanie zbrojenie zalanie i wymurowanie do poziomu zero (bez zdjecia humusu i zasypania piachem)
- 1600 za wycieplenie fundamentu oraz izolacja pozioma
- 6800 parter mury nośne
- 2300 poddasze mury nośne
- 500 obmurówka wierzby dachowej
- 4800 strop, wyszalowanie, zazbrojenie, obmurówka wieńca, zalanie
- 2700 klatka schodowa 18 stopni
- 3000 wylanie stóp fundamentowych, wymurowanie kominów nad dach (2 sztuki)
-----------
27100 netto
i mam pytanie :oops:
rzeczywiście są takie ceny ??? :o
fundamenty robiliśmy bez zatrudniania kogokolwiek - sami
mamy 1 murarza, który ściany, strop, schody zrobi za 10 tys.
mamy innego, który ściany postawi za niecałe 2 tys.
obydwaj robią ładnie, porządnie
dlaczego są aż takie wielkie różnice cenowe?
anetina - 26-09-2008 09:48
kolejne kopiowanie :oops:
roboty ziemne, mury, ściany działowe - 28.500 zł
dach i montaż okien - 25-30.000 zł
instalacja elektryczna - 3.500 zł
tynki zewnętrzne - 3.000 zł
tynki wewnętrzne 3.000 zł
tak dla porównania, ile się płaci innym :o
anetina - 26-09-2008 09:54
na dzień dzisiejszy moja ankieta wygląda tak:
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 66% [ 4 ]
nie :( 16% [ 1 ]
nie wiem :D 16% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 6
nie pamiętam :oops: , ale chyba ustawiłam ją do końca miesiąca :D
jestem ciekawa, co wyjdzie :D
anetina - 26-09-2008 11:57
chciałabym jeszcze taki mały drugi domek na działce
może nie dla siebie, ale dla rodziców, dla dziecka, nie wiem, ale wiem jaki bym chciała :D
anetina - 26-09-2008 13:05
zamiast pracować :oops: , przeglądam dzienniki
zazdraszczam tym, co już mogą się wprowadzać
ja też tak chcę
jeśli zdrowie pozwoli, no i finanse, naprawdę święta Bożego Narodzenia 2009 r. spędzimy u siebie
nie odpuszczę tego
nie wspomnę, że damy radę zamieszkać wcześniej - ale o tym cicho sza
by nie zapeszyć
chyba muszę popracować co nieco :D
anetina - 26-09-2008 13:47
ładne mam cyfry na wstępie :D
wpisów na forum 200 :)
i aż 6.000 zaglądnięć :)
dziękuję, bo sama raczej aż tyle razy nie otworzyłam :D
poza tym ankieta się zmienia :)
nie wiem, czy to dobrze, czy źle
a oto teraźniejsze wyniki:
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 62% [ 5 ]
nie :( 25% [ 2 ]
nie wiem :D 12% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 8
anetina - 27-09-2008 13:33
no dzisiaj ankieta już nieco inaczej się prezentuje :)
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 55% [ 5 ]
nie :( 33% [ 3 ]
nie wiem :D 11% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 9
podjechaliśmy na moment na działkę
oficjalnie póki co wczoraj zakończone zostały fundamenty
dzisiaj :oops: - lepiej późno niż wcale - powiesiłam i wypełniłam tablicę :D
zapomniałam jednak wziąść aparatu :(
piękna jest dzisiaj pogoda
żeby było tak dalej, to może byśmy się skusili na dalsze budowanie teraz
anetina - 27-09-2008 20:32
pozwalam sobie skopiować wypowiedź forumowiczki
nie obrazisz się na mnie za to Nadiaart ???
mam nadzieję, że nie :D
Do tych wszystkich, którzy:
- robią tak jak i my (choć może i nie tylko)
- liczą się ze swoim portfelem
- zależy im na jakości
Zaprawa murarska do bloczków betonowych (nie wiem czy do cegły sprawdzę dla mnie jeden pies) - produkt izolbetu na składach od 9 do 11zł za worek 25kg (w opakowaniu firmowym izolbetu) w castoramie 5,5zł za ten sam worek 25kg. Inne opakowanie "ABE". Sprawdziłam dzwoniłam do izolbetu, Pani technolog potwierdziła, iż to ta sama zaprawa tych samych parametrów(zdradziła że są wyższe niż podają na opakowaniu :) ) tyle tylko, że sieci proszą o inne opakowanie. Czyli "wyprodukowano dla Biedronki" :lol:
Nie wiem czy tym postem amerykę odkryłam , ale jak ktoś nie wiedział to już wie :lol: :oops:
Zdjęcie worka znajdującego się castoramie
http://img265.imageshack.us/img265/3964/dsc00736ml1.jpg
anetina - 28-09-2008 17:11
kolejne fajne pomysły :)
balustrada:
http://images46.fotosik.pl/15/6337c9578e4b2d41.jpg
sposób na wykorzystanie schodów:
http://images32.fotosik.pl/370/6d2c06b1e903942f.jpg
półeczka:
http://images32.fotosik.pl/370/1816840b7693810c.jpg
anetina - 28-09-2008 17:13
sufit podświetlony:
http://images24.fotosik.pl/280/262715944d10089a.jpg
sypialnia:
http://images43.fotosik.pl/15/0322a346eff98cd2.jpg
anetina - 28-09-2008 17:15
to chyba dawałam w tym dzienniku :oops:
nie pamiętam :oops:
więc wolę jeszcze raz podrzucić zdjęcia fajnej altanki :D
http://images47.fotosik.pl/15/b3943a1fe88b5785.jpg
http://www.dobry-dom.pl/projekt91,36...tana_nr_1.html
anetina - 28-09-2008 17:35
wyniki ankiet ciągle się zmieniają :)
dzisiaj są już takie :)
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 45% [ 5 ]
nie :( 45% [ 5 ]
nie wiem :D 9% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 11
anetina - 28-09-2008 21:17
dzisiejszy dzień nie należy do straconych
zrobiliśmy ... parter naszego domku
co prawda kompletnie niewymiarowy, ale co nieco widać :D
przód domku:
http://images50.fotosik.pl/15/9bc1fdbdd6a274ef.jpg
od strony zachodniej - drzwi od kotłowni:
http://images44.fotosik.pl/15/06e76ad6a5f36f37.jpg
tył domku, od strony naszego pola:
http://images35.fotosik.pl/15/9a1337c5a1c6e8d2.jpg
od strony sąsiada:
http://images48.fotosik.pl/15/a4b1196969244c6d.jpg
widok z lotu ptaka :D
(widać kompletnie niewymiarowe pomieszczenia - ale drzwi i okna sztuk prawidłowo :D ):
http://images23.fotosik.pl/278/927fa0db97d7dd14.jpg
anetina - 28-09-2008 21:19
no i najważniejsze :) - prezent od synka :D
http://images48.fotosik.pl/15/5027584700460a10.jpg
WSKAZÓWKA - szukajcie w garażu :)
http://images31.fotosik.pl/371/f87e4a4c02c491a6.jpg
anetina - 28-09-2008 21:20
jaki mnie zaszczyt na forum kopnął :D
cytat:
anetina
STAŁY BYWALEC (min. 300)
Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 301
Skąd: łódzkie
:D
anetina - 28-09-2008 21:21
no i kolejna zmiana w ankiecie :)
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 50% [ 6 ]
nie :( 41% [ 5 ]
nie wiem :D 8% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 12
dziękuję bardzo za głosowanie :)
anetina - 29-09-2008 08:28
w kuchni kolorystycznie bym chyba chciała coś takiego:
http://www.effeti.com/img/foto_luce/15.jpg
anetina - 29-09-2008 08:29
albo taki kolor:
http://www.effeti.com/img/foto_misura/2.jpg
anetina - 29-09-2008 08:35
za bardzo nadziubane - ale też ciekawie:
http://img209.imageshack.us/img209/3...eszafkiit1.jpg
anetina - 29-09-2008 13:01
na budowie chwilowy zastój
myślimy co dalej
budować w tym roku chyba jednak nie będziemy
ale porobimy wszelkie zakupy, które można by już teraz :)
ale chyba coś się zmieniło :D
statystyka w mojej ankiecie :D
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 46% [ 6 ]
nie :( 46% [ 6 ]
nie wiem :D 7% [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 13
anetina - 29-09-2008 21:21
dzisiaj dokończyliśmy z najmłodszym budowanie naszego domku
zdjęcia dam później :D
domek dostał strop, później ścianki i na końcu ... wieźbę :D
no i dach, co prawda tylko z gazety i jakiś taki dziwny nam wyszedł :D
anetina - 29-09-2008 21:59
pora chyba odejść od czytania dzienników
to rzeczywiście wciąga :o
więc tak na koniec dzisiejszego dnia wyniki mojej ankiety :D
ps. jutro chyba jest ostatni dzień na możliwość głosowania :D
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 40% [ 6 ]
nie :( 46% [ 7 ]
nie wiem :D 13% [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 15
anetina - 30-09-2008 07:45
tak w ogóle - to chyba dla uporządkowania powinnam napisać, że mąż już z fundamentów pościągał szalunki
pięknie zabezpieczył dziurę zrobioną powiedzmy już na oczyszczalnię - a tak naprawdę po to, by ten piasek wrzucić nam do domu :D
dziecko pochodziło po fundamentach, pokojach
opowiadało, co tu będzie :)
oj, chciałoby się już mieszkać
anetina - 30-09-2008 11:55
dzisiaj jest w ogóle ... DZIEŃ CHŁOPAKA :)
no więc panowie przyjmijcie życzenia od jednej takiej budowlanej baby :)
dla tych dużych (nie sugerować się napisem :D )
http://supergify.pl/images/stories/urodziny/48.gif
a dla małych (również nie patrzeć na napis :D )
http://supergify.pl/images/stories/urodziny/58.gif
a do moich chłopaków idzie:
http://supergify.pl/images/stories/M.../milosne02.gif
anetina - 30-09-2008 13:28
ankieta na dzisiaj :D
damy radę wybudować się szybko i tanim kosztem?
tak :) 43% [ 7 ]
nie :( 43% [ 7 ]
nie wiem :D 12% [ 2 ]
Wszystkich Głosów : 16
anetina - 01-10-2008 11:22
wystarczy, że nie pisałam niecałą dobę, a już spadłam na drugą stronę :(
dzisiaj mąż coś tam robi na działce :D
posprzątał w naszej szopce
poprawił zabezpieczenie dziury
rozejrzał się co nieco po fundamentach :D
oj, chyba mnie tam brakuje, by trochę zdjęć porobić :D
anetina - 03-10-2008 07:24
kolejne zdjęcia z budowy ... domku z klocków :D
http://images23.fotosik.pl/280/bd83b3d82d9a2ae7m.jpg
http://images41.fotosik.pl/16/34ddda3fdbde3b80m.jpg
anetina - 03-10-2008 07:25
http://images33.fotosik.pl/378/f2a2de81b52d6d0fm.jpg
http://images24.fotosik.pl/281/9db5ba242e101341m.jpg
http://images25.fotosik.pl/280/256e0c111f571708m.jpg
http://images28.fotosik.pl/281/61bc7de3a2a1cf2bm.jpg
anetina - 03-10-2008 07:27
wieźba przywieziona :D
http://images34.fotosik.pl/373/bee65bcd32ba1390m.jpg
już na dachu:
http://images46.fotosik.pl/16/91a76e6036f6847em.jpg
http://images26.fotosik.pl/281/62eefa5235c12860m.jpg
anetina - 03-10-2008 07:29
żeby nie było, że zdjęć w moim dzienniku nie ma :D
a że najmłodszy był aktywnie zapracowany na budowie, muszę więc zdjęcia pokazać :)
już pseudo dach na budowie :)
http://images26.fotosik.pl/281/654c011a94aca104m.jpg
http://images33.fotosik.pl/378/bff34b8e26014978m.jpg
anetina - 03-10-2008 07:30
transport przeprowadzany był przez:
http://images42.fotosik.pl/16/f9ad49a8a99b73fem.jpg
http://images41.fotosik.pl/16/b00e0ad3d79e72d2m.jpg
anetina - 03-10-2008 07:31
i tak trochę dla zmiany tematu :)
inwestorek przy ćwiczeniu cierpliwości - robi koraliki z jarzębiny :)
http://images44.fotosik.pl/16/01a1dc3fd958a424m.jpg
anetina - 03-10-2008 09:05
jeszcze nie wiadomo kiedy, ale decyzja została podjęta
zostało trochę cementu, niestety brak jest gruzu, ale spokojnie można zrobić fundamenty pod taras :)
muszę wiec podjechać i zobaczyć, jaki bym chciała - czytaj: jaka wielkość i jaki kształt :D
anetina - 03-10-2008 09:11
ja pewnie znowu to samo :oops:
ale tak to jest, jak się kasy ma mało, a ma się marzenia, by tanio wybudować :D
już mówią i myślą, że jesteśmy szaleni, że te 150 tys., no 200 tys. starczy nam na zamieszkanie w normalnych warunkach (wraz z zakupem działki i przyłączy) :)
ale tak naprawdę zobaczymy to za około rok, góra półtora :D
na forum ktoś gdzieś napisał:
stan ZERO 10 % kosztów budowy
SSO 30 %
SSZ 20 %
wykończenie 40 %
ale nic nie pisała o podłączeniach przyłączy
do czego to zaliczyć teraz ?
czyli :) tak kompletnie zaokrąglając
stan ZERO 10 tys. (wydaliśmy mniej)
SSO - wychodziłoby 30 tys. ???
SSZ 20 tys. ???
wykończenie 40 tys. ???
chyba niemożliwe :D
chociaż ja sie pogubiłam w obliczeniach
zaczynam chyba głupoty pisać :o
anetina - 03-10-2008 11:38
pozwolę sobie od Mayland skopiować zdjęcie parasola i jego wykończenia na dole :D
http://images25.fotosik.pl/253/b0115f94273786f1.jpg
obecnie na działce mamy taką plastikową podstawkę - którą napełnia się wodą, bądź piachem
ale to wydaje mi się, że jest praktyczniejsze :oops:
anetina - 03-10-2008 13:11
obecnie nasze wydatki :D
PAPIERY 7.885,66 zł
STAN ZERO 7.951,22 zł
RAZEM 15.836,88 zł
oczywiście w stan zero wchodzą również wszelkie zakupy stałe typu taczka, łopata
anetina - 03-10-2008 13:14
15.833,88 zł
a w excellu wyszło:
15.836,88 zł
czyli :o wcześniej się pomyliłam o 3 zł gdzieś tam :oops:
anetina - 03-10-2008 13:24
obecnie nasze wydatki :D
PAPIERY 7.885,66 zł
STAN ZERO 7.951,22 zł
RAZEM 15.836,88 zł
oczywiście w stan zero wchodzą również wszelkie zakupy stałe typu taczka, łopata
ps. a właściwie jest jeden duży błąd :oops:
powinnam wliczać koszty jeszcze działki :)
no to jeszcze raz :D
DZIAŁKA 38.000,00 zł
PAPIERY 7.885,66 zł
STAN ZERO 7.951,22 zł
RAZEM 53.836,88 zł
anetina - 03-10-2008 21:46
znowu nie o budowie, a o ... urządzaniu
na taki zegar choruję :D
http://www.fnak.pl/photo/product_inf...34c53d90f6.jpg
anetina - 06-10-2008 14:08
już nawet nie patrzę, na której stronie jest mój dziennik :oops:
weszłam tylko poczytać, bo u nas na budowie, póki co, nic się nie dzieje :(
pozwalam jednka sobie od Mario31 wkleić fotkę :) ślicznego hamaka
bądź co bądź w planach jest zamieszkanie w nowym domu z nowym cżłonkiem rodziny
więc pewnie taki hamak z pewnością się przyda :D
http://82.165.42.195/produkte/10/03/...0034364af1.jpg
anetina - 07-10-2008 13:03
wstyd się przyznać, ale dawno nie byłam na działce :oops:
jakoś nawet weny twórczej na latanie po biurach, by w końcu założyć przyłącza nie mam :(
więc znowu dla zmiany tematu - najmłodszy inwestorek rok temu :D
http://images45.fotosik.pl/16/fa131b73be8c1296.jpg
anetina - 07-10-2008 13:17
w ogóle decyzja jest podjęta odnośnie podłogówki
robimy wszędzie takie ogrzewanie
jedynie w łazienkach jakieś kaloryfery będą zawieszone - poza tym nigdzie :)
więcej decyzji nie podjęto :oops:
anetina - 07-10-2008 13:46
znalazłam swoją kuchnię :D
nie chcę jasnej - mam obecnie - cały brud widać
ale znalazłam u jednej z forumowiczek - u Rogbog - pozwalam sobie na skopiowanie :oops:
http://images31.fotosik.pl/301/20ecda1df2d8141cmed.jpg
anetina - 07-10-2008 21:09
czytanie dzienników jest jednak uzależnieniem :D
zamiast iść spać, to piję http://images33.fotosik.pl/214/9de92db7bab13b8amm.gif i czytam
syn dawno śpi
mąż coś tam patrzy w ekran tv
a ja przy kompie
wygońcie mnie, bo już za dużo pomysłów mam na wnętrza domu :)
a domu jeszcze nie ma :oops:
anetina - 07-10-2008 21:16
jak to się dzieje, że praktycznie u mnie na budowie pusto, a w dzienniku już 4 strony są zapełnione?
inni mają jedną ledwo, a lada moment już SSZ :oops:
czyżbym za dużo pisała, a za mało robiła na działce i na budowie?
wygląda na to, że chyba tak :D
anetina - 07-10-2008 21:17
na dodatek skłamałam :D
to już idzie 5 strona :)
trza mi więc zakłądać kalosze i zabrać się samodzielnie za budowę, a nie pisać :oops:
anetina - 09-10-2008 12:47
nad projektem górnej łazienki myśli mąż :o
ja niby mam jakieś wyobrażenia, ale niech sobie inwestor decyduje :)
oczywiście - będę miała na oku jego poczynania :D
anetina - 09-10-2008 13:06
no i kolejne rozmowy są przeprowadzane
na dzisiaj się umówiłam z panem, by zaprojektował przyłącze wodociągowe i je założył :)
a na jutro - z panem odnośnie przyłączy prądu
koszt projektu wodociągu chyba 400 zł
a prądu - 600 zł
obydwa przyłącza do 3 miesięcy mają być juz na naszej działce :D
anetina - 09-10-2008 15:45
dzwoniłam też i pod inne numery, by się zorientować, jak cenowo wyglądają projekty przyłączy
no i wychodzi że odnośnie prądu to mieści się w przedziale 600-650 zł brutto :)
czyli pierwszy telefon jest najwłaściwszy
a kolejnym plusem jest to, że obydwaj panowie - projekt wody i prądu - mieszkają koło nas :)
czyli na spacerek z dzieckiem, by porozmawiać o projektach :D
KOSZTY DO TEJ PORY:
DZIAŁKA 38.000,00 zł
PAPIERY 7.885,66 zł
STAN ZERO 7.951,22 zł
RAZEM 53.836,88 zł
anetina - 10-10-2008 08:15
KOSZTY DO TEJ PORY:
DZIAŁKA 38.000,00 zł
PAPIERY 7.885,66 zł
STAN ZERO 8.021,22 zł
RAZEM 53.906,88 zł
doliczamy koszty prądu i wody - 70 zł :)
anetina - 10-10-2008 08:20
wczoraj w końcu zajechałam na swoją własność :D
była taka potworna mgła, że jechaliśmy z prędkością około 20-30 km na godzinę - nic dosłownie przed nami nie było widać :(
zrobiłam trochę zdjęć
postaram sie dzisiaj je ściągnąć z aparatu i je pokazać :)
w końcu mam zdjęcie tablicy informacyjnej :D
z tym, że ... na niej nic nie widać :D
no co :oops: wypełniałam ją z najmłodszym jego mazaczkiem :oops:
anetina - 10-10-2008 13:27
http://images50.fotosik.pl/18/381705384ca3bcfa.jpg
to jest przekrój naszej działki
a właściwie części działki :)
anetina - 10-10-2008 13:34
coś mi się forum zawiesiło :(
i 3 razy tą samą informację wysłało :D
anetina - 10-10-2008 13:43
http://images50.fotosik.pl/18/381705384ca3bcfa.jpg
to jest przekrój naszej działki
a właściwie części działki :)
anetina - 10-10-2008 14:19
dałby radę ktoś mi odpowiedzieć ?
mając ludzi, warto teraz zaczynać jednak budowę?
czy lepiej poczekać do wiosny?
anetina - 13-10-2008 11:35
wystarczy, ze przez 3 dni nie zaglądałam, a już spadłam na 3 stronę :o
ja bym sobie pozwoliła :oops: tak bardzo nieśmiało :oops: skopiować cały projekt kuchni od Rogbog :oops:
decyzja póki co jest taka, że zabudowujemy tylko pod oknem i tam, gdzie piekarnik
zobaczymy, czy będziemy mieć potrzebę więcej mebli do postawienia :D
w kuchni zrobimy też małą jadalnię :)
http://images22.fotosik.pl/141/efc3904708a84d98med.jpg
anetina - 13-10-2008 11:43
znowu ciut nie na temat budowlany, ale:
inwestorek kończy dzisiaj 5 latek :)
sto lat synku
http://supergify.pl/images/stories/urodziny/53.gif
może już kolejne urodziny da radę zrobić imprezę we własnym nowym domku :D
anetina - 14-10-2008 13:39
podoba mi się ta zabudowa kuchni :D
nie wiem tylko, czyja ona :oops:
http://images24.fotosik.pl/130/c0533591776c27f9med.jpg
anetina - 14-10-2008 13:55
a oto moja kuchnia i spiżarka w dokłądnych wymiarach :D
http://images25.fotosik.pl/283/b4b07148d17751a0.jpg
anetina - 14-10-2008 14:08
a oto moja kuchnia i spiżarka w dokłądnych wymiarach :D
http://images25.fotosik.pl/283/b4b07148d17751a0.jpg
w spiżarce będzie okno :oops:
od strony komina 60 cm bodajże :)
nie wiem tylko, czy jest sens tego okna :(
anetina - 15-10-2008 08:33
patrzę, patrzę i patrzę
no i wymyśliłam, że może kuchnię zrobić coś w stylu:
http://anoleiz.w.interia.pl/inspiracje/04.jpg
chodzi mi o te drzwiczki z prawej strony
żeby kuchnię nie robił stolarz, a zrobić zabudowaną i same drzwi dopiero drewniane :D
anetina - 15-10-2008 08:35
a kwestia prysznica czy też zabudowy wanny - myślę o luksferach (chociaż częściowo) :D
nie znalazłam jednak takiego jeszcze zdjęcia :D
anetina - 15-10-2008 08:41
na działce mamy już trochę świerków i jakiś drzewek
czekają na wsadzenie :D
póki co we wodzie :oops:
ale tak właśnie myślę, że może dopóki drzewka nie urosną, to mogę wzdłuż płotu (którego jeszcze nie ma) wsadzić dodatkowo słoneczniki ???
zawsze to będzie jakaś szybka osłona od sąsiadów i drogi :D
anetina - 15-10-2008 12:19
Utek76 ma fajną zabudowę na tv :)
pozwolisz, że skopiuję sobie zdjęcie :oops:
http://img371.imageshack.us/img371/5070/50597892qg5.jpg
anetina - 15-10-2008 12:21
fajnie zrobione półki na ścianie :D
http://lh3.ggpht.com/amothemo/R_emGQ...s400/polki.jpg
anetina - 15-10-2008 12:23
nic się nie dzieje na działce, jeśli chodzi o budowę, to chociaż powoli będę zbierać fotki dotyczące wnętrza domu :oops:
anetina - 15-10-2008 13:00
nie mam kiedy zgłosić się do pana, który by nam zrobił projekt przyłączy wody :(
nie mam kiedy zgłosić się do pana, który by nam zrobił projekt przyłączy prądu :( tu potrzebuję mapki od sąsiada - będzie wtedy szybciej niż, gdyby projektant wyciągał z zakładu elektrycznego
może da radę dzisiaj złapać sąsiada :D
oj czas leci szybko :(
do wiosny jeszcze pomęczę się pisaniem :D
a później ... rozumiem, że czasu na to już chyba nie będę miała :D
będzie tylko mieszkanie, dziecko, przedszkole, praca, budowa :D - w różnej kolejności :D
anetina - 16-10-2008 15:02
i jak do tej pory z żadnym z panów odnośnie przyłączy nie dałam rady się tak naprawdę dogadać
buuuuuu
w tym tygodniu wszystko pod górkę :(
anetina - 16-10-2008 15:13
za to chociaż wczoraj pobawiłam się i uporządkowałam całkowicie nasze wydatki dotyczące budowy
stworzyłam plik i wszystko jest zanotowane :D
i tak:
DOKUMENTACJA, PRZYŁĄCZA - 8.094,93 zł
STAN ZEROWY - 7.811,95 zł
OGÓŁEM 15.906,88 zł
anetina - 16-10-2008 20:06
no i dokumenty dotyczące projektu przyłącza prądu złożone u pana :)
ale wynikł dodatkowy problem :( - na warunkach przyłączy mam na nazwisku błąd - zamiast literki M - literkę N
muszę więc to wyjaśnić :D
anetina - 16-10-2008 20:10
pomysły na łóżka piętrowe dla młodszych dzieci:
http://www.thekidswindow.co.uk/image...size/61048.jpg
http://www.thekidswindow.co.uk/image...size/60850.jpg
http://www.thekidswindow.co.uk/image...size/60992.jpg
anetina - 17-10-2008 10:50
pozwalam sobie skopiować "zagadkę" od Reyzel :D
http://foto1.m.onet.pl/_m/0c128d1fd4...f15,5,19,0.jpg
i pytania do obrazka :D
- czy paliki są dobrze przymocowane?
- co panowie zrobią żeby wyjechać samochodem?
- Kiedy sobie zdadzą z tego sprawę?????
:D
anetina - 20-10-2008 12:08
http://galerkiwnetrz.pl/files/g/2_56...3-compres_.jpg
podoba mi się coś w tym stylu by zabudować część kuchni :)
anetina - 20-10-2008 13:55
program do projektowania :) dzięki Delfinka :)
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz...et+Home+3D+1.4
anetina - 21-10-2008 14:32
no i troszkę pobawiłam się z programem :oops:
na razie wymysliłam z parterem
oto parter:
http://images34.fotosik.pl/384/401b4d4b138c1f08m.jpg
a tu już powiedzmy, że jakoś umeblowany :D
http://images34.fotosik.pl/384/d5155134a99fbed3m.jpg
anetina - 21-10-2008 14:35
teraz trochę zdjęć z tego programu
przepraszam tylko, że czarno-białe, ale jakoś nie umiałam zapisać je normalnie, więc musiałam z nimi kombinować :oops:
widok na salon od strony drzwi tarasowych
http://images31.fotosik.pl/385/2c15ef1ed1a870bfm.jpg
widok na kuchnię od strony wejścia
http://images46.fotosik.pl/22/1a9ba041c88fea3em.jpg
anetina - 21-10-2008 14:37
widok na salon od strony wejścia
http://images33.fotosik.pl/390/8c1450e329f779abm.jpg
widok od strony drzwi z holu
http://images41.fotosik.pl/22/2863bbaa09131dd1m.jpg
anetina - 22-10-2008 08:52
taki kolor kuchni chce mieć :D
http://img413.imageshack.us/img413/5356/7600403pp5.jpg
Strona 3 z 11 • Wyszukano 1120 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11