ďťż

Czas na ogród - pomóżcie.





volder1 - 31-10-2008 21:32
Witam.
Wiele osób tak jak ja zielonych w tym temacie uzyskało tu odpowiedzi na swoje problemy. Proszę, rzućcie okiem na mój szkic działki i podpowiedzcie.
Jak zagospodarować część ogrodu - chodzi o część zaznaczoną pomarańczową obwódką na rysunku - gdyż na razie tę chcę urządzić. Jest to widok na ogród z tarasu.

http://images49.fotosik.pl/25/80685ccf4c4ffe2e.jpg
Działka ma wymiary 30 na 40 m. Nie ma jeszcze ogrodzenia.
Działka z jednej strony graniczy z lasem sosnowym. W tej chwili są na niej pozostałości tego , co rośnie w okolicy i co zostało uratowane przed koparką, a więc obrzeża są zarośnięte sosnami o wys. od 1 do 5 m. Z jednej strony posadziłem kilka lat temu żywopłot ze świerków pospolitych. W tej chwili ma wys. 1 m.
Pytanie/ Jakie rośliny można posadzić w zaznaczonej części, które by ożywiły moje iglaczki - aby było bardziej kolorowo w różnych porach roku. Ziemia to jakieś 30 cm humusu , pod nim piach. Jest 10 cm. nawiezionej, a pod roślinki mogę kopać doły i wrzucać żyznaj ziemi. Będzie tam też trawnik, ale nie na całości. Chciałbym tam zrobić takie zakole z dzewkami, krzaczkami, ale nie mam na to pomysłu jakie by tam pasowały; t. zn. mam - codziennie inny :-? POmóżcie.
Dla lepszego zobrazowania przesyłam zdjęcia.
Widok z balkonu na dzewka owocowe
http://images34.fotosik.pl/391/5329523d1b9dec15.jpg

Widok na żywopłot od strony drzewek owocowych
http://images50.fotosik.pl/25/904d16f370ed73f1.jpg

Widok od strony żywopłotu
http://images39.fotosik.pl/25/b0a127cc28f8d451.jpg

Z góry dziękuję.





anka262626 - 02-11-2008 11:46
Decydujące jest po jakiej stronie świata jest ta częśc ogrodu, od tego zależy naslonecznienie i do tego należy dobrać rośliny. jak zasadzisz cieniolubne w slńcu to porażka na odwrót tez. masz piękny kawalek który można super urządzic.jaka jest jakośc ziemi i jaka wilgotnośc?



volder1 - 02-11-2008 18:18
Witam. Dzięki za zainteresowanie.
Strona od lasu, gdzie rosną drzewka owocowe jest tyo strona południowo-wschodnia. Południe jest w rogu działki gdzie rośnie taka mała sosenka / na zdjęciu/.
http://images31.fotosik.pl/393/dcb0f3031c3ccba2.jpg

Żywopłocik jest na stronie południowo-zachodniej.
http://images41.fotosik.pl/26/9eb77b1def25dbd6.jpg

Szopa, której w przyszłości nie będzie jest od strony zachodniej. Narazie jest tam też huśtawka i zagroda dla pieska, które też będą przeniesione w inne miejsce /piesek wyląduje po przeciwnej stronie działki przy wejściu/.
http://images36.fotosik.pl/26/badcd5a5817f5469.jpg

Ziemie jest lekka - V klasa. Nawiozłem jakieś 10 cm. dobrej i zmieszałem z humusem. Razem jakieś 30 cm. Pod nim jest piasek, żwir. Pod największymi sosnami rośnie mech, więc tam jest kwaśna.

Zastanawiam się jak oddzielić ten mini sad od reszty ogrodu.



barzuc - 03-11-2008 09:19
Mam podobny problem - podobna ziemia :) Generalnie nastawiam się na dopasowanie roślin do gleby czyli ni mniej ni więcej jak popatrzenie co rośnie w okolicy... Jakoś nie bardzo chce mi się (finansowo również ma to swoje uzasadnienie) wymieniać ziemię.
Kiedyś na forum muratora znalazłem link: http://piaseczki.webpark.pl/# czyli z cyklu co na takiej glebie rośnie - może Ci to coś podpowie.





Mymyk_KSK - 03-11-2008 09:44
Dobrze kombinujeszz :)

Rośliny muszą być dopasowane do gleby, bo inaczej... będzie niezbyt pięknie ;-)
Gleby powstałe na piaskach sa z reguły kwaśne (taka jest zapewne i gleba na Twojej działce) i niezbyt urodzajne; dochodzi jeszcze problem z wodą - z piasków szybko ucieka woda, sa podatne na przesuszenie więc rośliny musza być stosunkowo odporne na deficyt wody w glebie, albo będziesz non stop z wężem po ogrodzie biegać...

Gdybyś miał taką mozliwość - jacyś okoliczni rolnicy? - to rozważ jeszcze przed zimą nawiezienie działki obornikiem i przyoranie go. Wprowadzisz w ten sposób do gleby dużo substancji organicznej, co nie tylko nawiezie Ci ziemię, ale tez poprawi jej strukturę (bardzo ważne na piachach). Ewentualnie rozważ też wapnowanie (dolomitem) - oczywiście nie razem z obornikiem.

Jakiś "pomysł na ogród", do zainspirowania, Ci przygotuję tylko trochę cierpliwości proszę ;-)



zygmor - 03-11-2008 14:33
Kochani,
Jak czytam co piszecie to zaczynam się zastanawiać że popełniacie błąd w myśleniu. Mam podobną działkę do tej leśnej na fotkach i jeszcze do tego wyższe drzewa: sosny brzozy i dęby. Na początku zagospodarowywania też myślałem o mojej działce w kategoriach leśna działka kwaśna gleba tylko iglaki wrzosy czy różaneczniki. zacząłem od wrzosowatych, dodałem do tego sporo iglaków, magnolie i cały czas było mi mało. Teraz po 20 latach mam tu ponad kilkaset roślin o różnych wymaganiach glebowych i siedliskowych.
I powiem Wam co tu na piachu za bardzo nie chce rosnąć: wszystko co potrzebuje dużo wody np. klon jesionolistny 'Variegatum', sadzony kilkakrotnie wymaga więcej wody niż mogłem mu zapewnić i musiałem z niego zrezygnować.
Przyjąłem ogólną zasadę podczas sadzenia, spory dół wypełniałem mieszaniną kwaśnego torfu z kompostem liściowym dla roślin wrzosowatych i substratu torfowego też z kompostem tzw gospodarskim, gdzie kompostowane było prawie wszystko oprócz liści i igieł.
Spis roślin mojej działki to ponad 300 pozycji i ciągle ulega zwiększeniu i nikt mi nie wytłumaczy, że powinienem sadzić tu tylko sosny, berberysy i iglaki, a ewentualnie wrzosowate.
Założenie systemu automatycznego podlewania zdecydowanie poprawiło zaopatrzenie w wodę tych roślin, a ja zyskałem trochę czasu na delektowanie się nimi.
Tak że nie zgodzę się ze stwierdzeniami użytymi powyżej.
Warto trochę zapracować sobie, aby mieć również pod domem rośliny, które z jakichś względów chcielibyśmy mieć, warto spróbować...



barzuc - 03-11-2008 14:46

Kochani,
Jak czytam co piszecie to zaczynam się zastanawiać że popełniacie błąd w myśleniu.(...)
Warto trochę zapracować sobie, aby mieć również pod domem rośliny, które z jakichś względów chcielibyśmy mieć, warto spróbować...
Masz całkowitą rację - i w pierwszym i ostatnim zdaniu (pozornie sprzeczne :) ). Ja przyjąłem założenie, że ogród chcę mieć mało wymagający... więc można powiedzieć, że z lenistwa takie a nie inne rośliny biorę pod uwagę ;) a nie dlatego że inne nie urosną. Jak piszesz - urośnie wszystko pod warunkiem, że zapewni się odpowiednie warunki :) Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje.



Mymyk_KSK - 03-11-2008 21:24

Przyjąłem ogólną zasadę podczas sadzenia, spory dół wypełniałem mieszaniną kwaśnego torfu z kompostem liściowym dla roślin wrzosowatych i substratu torfowego też z kompostem tzw gospodarskim, gdzie kompostowane było prawie wszystko oprócz liści i igieł. Oczywiście,ze glebe mozna poprawić - nawet na całości działki - dodawanie obornika, torfu i kompostu zwiększa zawartość próchnicy - której na glebach piaszczystych zwykle jest niewiele. Za zwiększoną zawartością próchnicy idzie nam zwiększona zdolność gleby do zatrzymywania wody, jak również poprawiona struktura gleby, a z nia własciwości fizyczne tejże.
Celem zwiększenia odczynu oraz - znów - poprawy struktury - przeprowadza się wapnowanie.
Te zabiegi nie sa specjalnie kosztowne ani skomplikowane w przeprowadzeniu, pomagają glebę w wyraźny sposób poprawić czyniąc ja odpowiednią dla szerszej liczby gatunków roślin - jednak by poprawa była widoczna trzeba trochę czasu no i wiedzy jak i kiedy ;-) Jesli ktoś chce sadzić "już teraz zaraz" to i wybierać będzie z roslin które preferują nie poprawione, wyjściowe stanowisko.

1. System automatycznego podlewania jest jakimś rozwiązaniem - jeśli ktoś ma taka pozycję ujętą w swoim budżecie to jak najbardziej wskazanym.

2. Warto zapracować - tu się z Tobą zgadzam w 100%, bo nie ma to jak piękny, oryginalny ogród.. Prawda jest jednak taka, że dużo osób które szukaja pomocy tu, na tym forum, ma znikomą wiedzę ogrodniczą, nie bardzo ma czas i siły by ja zgłębiać i stąd decyzje o powstaniu ogrodu "bezobsługowego" (nie ma takich, hi hi). Ogrodu, który będzie "sobie po prostu rósł", rośliny w nim posadzone będą w miarę zdrowe i nie będą cierpieć ze względu na brak odpowiednich zabiegów agrotechnicznych lub pielęgnacyjnych. Stąd rady by jak najdokładniej dopasować rośliny do panujących warunków - by uniknąć "wpadek" ;-)



Mymyk_KSK - 03-11-2008 22:10
Przygotowałam dla Ciebie następującą propozycję zagospodarowania Twojej działki. "projekt" nie trzyma dokładnie proporcji (nie byłam pewna jakie sa dokładnie wymiary tej części ogrodu), poza tym był szkicowany na szybko, prosze więc o wyrozumiałość :)

Proponuje powiększenie ogrodu użytkowego i zlokalizowanie w nim dodatkowo: (1.)okrągłej rabaty z ziolami (koło niej pod nr 3. krzewy owocowe - porzeczka, agrest - w formie piennej) (2.) "rabat" z poziomkami lub truskawkami lub -jesli masz większe zacięcie ogrodnicze - warzywami. Ścieżki żwirowe. Pod nr 9. proponuję ozdobną wiśnie kolumnową 'Amanogawa' - będzie zakończeniem osi widokowej ("dodatkowa oś widokowa") przejścia wzdłuż boku domu.
http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ...Y/s912/A11.jpg

Ogród użytkowy proponuje odgrodzić od reszty ogrodu żywopłotem z formowanego ligustru odm. 'Aureum':
http://www.bucknur.com/acatalog/images/plants/10271.jpg

Na wprost tarasu strzyzony trawnik, dalej ozdobna rabata ładnie się odcinająca od ciemnej zieleni świerkowego zywopłotu. Proponuję posadzić tam pojedyncze drzewo - robinie akacjową odm 'Frisia'
http://www.greatplantpicks.org/Image...sia_02_VFS.jpg
Ta odmiana robinii dzięki swoim liściom o złocistym zabarwieniu pieknie rozświetla ciemniejsze zakątki ogrodu, ponadto lubi gleby przepuszczalne no i ma wyjątkowe zdolności do czerpania z gleby składników pokarmowych dlatego udaje się nawet na słabych glebach.
Robinie proponuję podsadzić zimozielona trzmielina 'Emerald'n'gold', pięciornikami 'Red Ace' (cynobrowoczerwone):

http://media.gerbeaud.net/2007/poten...sa-red-ace.jpg

czosnkiem olbrzymim o foletowych kulistych kwiatostanach:
http://gardenblog.typepad.com/photos..._giganteum.jpg

fioletowo kwitnącą lawendą oraz trytomą:
http://www.spaldingbulb.co.uk/images...arge/11477.jpg

Zestawienie kolorystyczne kontrastowe, przyciągające uwagę. rośliny kwitna długo (czosnek w maju i czerwcu, lawenda, pięciorniki i trytoma od końca czerwca do przymrozków)
widoczek tej rabaty naszkicowałam tu:
http://lh3.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ...w/s912/A12.jpg

Jesli chodzi o resztę ogrodu to proponuję zrobić dużą rabatę z traw ozdobnych - to bliżej żywopłotu - oraz drugie "poletko" trawnika. Może być "standardowy" strzyżony + np. zlokalizujesz na nim miejsce do zabawy dla dzieci; ewentualnie zaplanuj go jako trawnik łąkowy, koszony 3-4 razy do roku - taka wersja dla tych co nie lubia co tydzien z kosiarką biegac ;-)

natomiast trawiasta alejka jest z trawnika strzyzonego, obramowana szpalerem np. z irysów. Alejka prowadzi do ławeczki, opcjonalnie huśtawki, na której siedząc mozna podziwiac ogród z innej perpektywy niz siedząc na tarasie :)

PS.zdjęcia wzięłam z netu, nie roszcze sobie do nich zadnych praw autorskich ;-) Wykorzystałam je nie w celach komercyjnych, więc mam nadzieję, że autorzy nie będa mieć nic przeciwko temu że uzyłam ich dzieł by pomóc innym :)



volder1 - 03-11-2008 23:20
Witam.
Dziękuję za przedstawioną propozycję. Kolory roślin są piękne. Już je widzę na swojej rabatce. Nie otwierają mi się jednak szkice tych rabatek - użytkowej i ozdobnej, więc nie widzę tego projektu.
Przepraszam, że nie podałem wymiarów działeczki zaznaczonej na moim szkicu kolorem pomarańczowym. Po odjęciu dwóch rzędów drzewek owocowych i po drugiej stronie rzędu sosen pozostaje tylko prostokąt o wymiarach 24 na 17 m. więc chyba niezbyt dużo. Ważną informacją jest też to, iż mieszkam na Mazurach , niedaleko bieguna zimna i zimą -30 stopniowe mrozy nie należą tu do rzadkości.

Podobnie jak zygmor i barzuc chciałbym mieć piękny ogród - w przyszłości. Zdaję sobie sprawę iż nie robi się go w jeden sezon. Lecz na razie chciałbym zrobić jakąś sensowną podstawę pod ten przyszły, piękny ogród. A więc roślinność raczej dostosowana do gleby, a później , stopniowo likwidację pewnych gatunków,miejscowe uzdatnienie gleby i dosadzanie piękniejszych, oryginalniejszych roślin.
Ziemia jest rzeczywiście taka jak piszecie w postach powyżej, lekka , przepuszczalna. Jednak rosną tu też różne rośliny np. rzodkiewka bez nawożenia wyrosła w tym roku do wielkości buraka ćwikłowego :o
W ogrodzie bardzo lubię pracować, mam też sporo czasu z racji pełnionego zawodu. Więc może kiedyś to marzenie o pięknym ogrodzie również zrealizuję.



zygmor - 04-11-2008 09:41
volder1,
Myśmy w naszym lesie zaczęli od założenia na całości trawnika, oczywiście etapami.
Dopiero w tej bazie tworzyliśmy grzędy i sadziliśmy grupami rośliny. Ale na piachu nie da się inaczej. W pierwszych latach poszło koło setki worków torfu, ale teraz nie ma z tym kłopotu, bo rośliny dzięki temu są dobrze ukorzenione i są mniej wrażliwe na krótkotrwałą suszę. Jest to niestety pracochłonne, ale uwierz mi, z roku na rok będziesz miał mniej pracy w ogrodzie.
Gdybyś jeszcze pomyślał o podlewaniu automatycznym, to tylko kosisz trawnik i wyrywasz chwasty.



Mymyk_KSK - 04-11-2008 14:05
może teraz...?

http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ...Y/s912/A11.jpg

http://lh3.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ...w/s912/A12.jpg



volder1 - 04-11-2008 16:37
Niestety widzę tylko "czerwone krzyżyki ". Może w innym formacie?



Gorgio - 04-11-2008 19:46

może teraz...? Ciut zmniejszone

http://img55.imageshack.us/img55/1581/a11qu9.jpg

http://img241.imageshack.us/img241/4839/a12kh8.jpg



Mymyk_KSK - 04-11-2008 21:10
o, dziękuję Ci Dobry Człowieku :)



volder1 - 04-11-2008 23:14
Dziękuję Wam baaardzo. A szczególnie dla Wymyk_KSK za to że chciałaś poświęcić mi tyle cennego czasu.
Projekt jest bardzo ładny. Zwłaszcza podoba mi się wersja ogrodu użytkowego z dodatkową osią widokową wzdłuż domu i z huśtawki. Na pewno to wykorzystam. Pięknie wygląda też ozdobna rabatka z Robinią na tle ściany zielonych świerków.
Jednak u mnie będą istotne różnice, mianowicie żywopłot świerkowy jest posadzony co 0,5 m. i będzie miał wysokość tylko do 2 m. Przy tej wysokości pojedyńcze drzewo Robinii Akacjowej dorastające do 8 -10 m. nie będzie wyeksponowane na tle zieleni , lecz na tle nieba.
Ogród jest bardzo uporządkowany , o prostych liniach. Jestem niepoprawnym romantykiem :wink: i zawsze marzyłem o trawniczkach wcinających się falistymi liniami w roślinność z boku działki, bardziej plastycznym. Ale jak napisałem wcześniej , ja się na tym nie znam i chętnie skorzystam z rad i podpowiedzi bardziej doświadczonych.



zygmor - 05-11-2008 08:41
volder1,
Wszystko mi się podoba, ale to Ty będziesz decydował co i jak będzie.
Co do tego żywopłotu ze świerka, to musisz nauczyć się go formować i to należy "świeczki" przewodnik i boczne odrosty uszczykiwać już od najbliższej wiosny. Po drugie żywopłot ze świerka nie może być zacieniony z żadnej strony, bo świerki stracą igły i z żywopłotu nici. Dlatego nie można blisko niego sadzić roślin silnie zacieniających.
Co do podlewania automatycznego to proponuję na tym etapie zakopanie jedynie rur i doprowadzenie ich do miejsca przyszłej centralki nic więcej. Rozkładając tę pracę na etapy nie powinno być zbyt drogo, ale musisz zacząć od trawnika na całości, ziemię wzbogacić torfem, ale chyba obecnie już za późno, bo pracy sporo a czasu mało.



volder1 - 05-11-2008 22:16
Po przeanalizowaniu zaczyna mi się też tu wszystko podobać. Początkowo rabatę z traw ozdobnych skojarzyłem jako " wysoką łąkę , której się nie kosi" :-? , dopiero po obejrzeniu kilku zdjęć w Necie z trawami widzę, że można tu również zrobić jakieś fajne rabatki z falistymi ścieżkami i posadzić odporne na mrozy trawy np miskanty czy nawet bambusa - Fargesia.
I tu jeszcze raz ukłon w stronę Wymyk_KSK - czy zechciałabyś taką rabatkę zaprojekować?
Rabatka użytkowa ze ścieżkami i poletkami z truskawek czy poziomek, /może malin/ zakończona wiśnią kolumnową Amanogawą to po prostu majstersztyk.



Mymyk_KSK - 05-11-2008 22:41

Rabatka użytkowa ze ścieżkami i poletkami z truskawek czy poziomek, /może malin/ zakończona wiśnią kolumnową Amanogawą to po prostu majstersztyk. dziękuję za uznanie - pozwólcie że się zaczerwienię :oops:

nad rabatą z traw pomyślę, ale nie ukrywam ze potrzeba mi troche czasu-szykuje sie goracy weekend na naszej "budowie" :wink: więc z czasem wolnym krucho...



volder1 - 08-11-2008 17:23
Dzięki. Poczekam cierpliwie.

Zygmor
- do przycinania żywopłotu ze świerków wykorzystam nożyce elektryczne. Ręcznie natomiast uszczykuję przyrosty sosen, które w ten sposób ładnie się zagęszczają.
Co do automatycznego podlewania to chciałbym to zrobić, ale na razie nie mam zupełnie pojęcia jak się do tego zabrać.
volder.



volder1 - 14-11-2008 18:32
Witam.

Nieśmiało chciałbym odświeżyć temat. :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl