ďťż

Rów przyległy do działki...





bogus33 - 07-07-2010 11:41
WITAM
mam pytanie, do kogo należy obowiązek koszenia rowu ? czy do właściciela posesji przylegającej do niego? czy jest to zadanie właściciela drogi i rowu czyli w tym przypadku gminy. proszę również o podanie linka do podstawy prawnej.
pozdrawiam





rafsli_rs - 07-07-2010 11:52
Ja znalazłem coś takiego, może to pomoże, info poniżej:

Bieżąca konserwacja rowu przydrożnego i melioracyjnego

PYTANIE ZASTĘPCY WÓJTA

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie rowu przydrożnego, do którego spływają również wody opadowe i roztopowe z terenów pól przyległych, a kto jest odpowiedzialny za utrzymanie rowu melioracyjnego?
Kto ma ponosić koszty utrzymania przepustu pod drogą?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Bieżąca konserwacja rowu przydrożnego, podobnie jak utrzymanie przepustu, należy do obowiązków zarządcy drogi. Czym innym jest rów przydrożny, a czym innym rów, stanowiący urządzenie melioracji wodnych. Obowiązek utrzymywania tego typu rowu spoczywa na zainteresowanych właścicielach gruntów.

Z przepisu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych wynika, że do właściwości zarządcy drogi, którym jest odpowiedni organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego (vide: art. 19 ust. 2, 3 i 5 ww. ustawy), należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg.
Przepis art. 20 cyt. ustawy konkretyzuje obowiązki zarządcy drogi, przy czym użycie w tym przepisie zwrotu "w szczególności" oznacza, że zakres wymienionych w nim obowiązków zarządcy drogi nie ma charakteru katalogu zamkniętego, tzn. na zarządcy ciążą także inne powinności, nieujęte w pkt. 1-18 art. 20, a wynikające z charakteru funkcji zarządcy drogi.
Obowiązki zarządcy drogi
Niewątpliwie obowiązkiem zarządcy drogi jest nie tylko utrzymanie nawierzchni drogi, ale także utrzymanie jakichkolwiek urządzeń związanych z drogą, znajdujących się w pasie drogowym, z czego wynika obowiązek wykonywania odpowiednich robót interwencyjnych, konserwacyjnych i zabezpieczających.
Pas drogowy to - zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 1 przedmiotowej ustawy - wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane: droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Zatem zarządca drogi zobligowany jest do koordynowania robót prowadzonych w pasie drogowym oraz do bieżącej konserwacji (utrzymania), remontu i ochrony tych obiektów budowlanych i urządzeń, które znajdują się w pasie drogowym i służą bezpośrednio drodze i potrzebom zarządzania drogą. Stąd też wniosek, że nie jest powinnością zarządcy drogi utrzymanie innych urządzeń, które temu celowi nie służą (oczywiście zajęcie pasa drogowego przez takie urządzenia wymaga zezwolenia zarządcy drogi).
Utrzymanie, bieżąca konserwacja rowu przydrożnego, podobnie jak utrzymanie przepustu (tzn. budowli o przekroju poprzecznym zamkniętym, przeznaczonej do przeprowadzenia cieków, szlaków wędrówek zwierząt dziko żyjących lub urządzeń technicznych przez nasyp drogi), należy do obowiązków zarządcy drogi.
Jakkolwiek nie do uniknięcia jest sytuacja, w której do rowu przydrożnego, służącego odprowadzaniu wody z korony drogi, spływać będą również wody opadowe i roztopowe z terenów wyżej położonych pól, przyległych do rowu, to już za sprzeczny z prawem należy uznać taki stan, kiedy do rowu przydrożnego spływa woda z tzw. rowu melioracyjnego (sztucznego koryta prowadzącego wodę w sposób ciągły lub okresowy), który - zgodnie z Prawem wodnym - jest urządzeniem wodnym - urządzeniem melioracji wodnych szczegółowym (vide: art. 73 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo wodne). Przepis art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych stanowi, że zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, a zakazem tym ustawodawca objął m.in. odprowadzanie wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych (czyli również z ww. rowów), gospodarskich lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi (art. 39 ust. 1 pkt 9).
Czym innym jest rów przydrożny, a czym innym rów, stanowiący urządzenie melioracji wodnych, o jakim mowa w art. 73 ust. 1 pkt 1 Prawa wodnego. Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy - Prawo wodne, obowiązek utrzymywania tego typu rowu spoczywa na zainteresowanych właścicielach gruntów, chyba że urządzenie to jest objęte działalnością spółki wodnej - wówczas utrzymanie rowu jest powinnością tej spółki. Jeżeli powyższy obowiązek nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego (tzn. starosta, z zastrzeżeniem art. 140 ust. 2 ww. ustawy) ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonania.
IWONA OLĘDZKA

Przepis art. 39 ust. 1 ustawy o drogach publicznych stanowi, że zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości
oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, a zakazem tym ustawodawca objął m.in. odprowadzanie wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl