ďťż

wydzielenie działki budowlanej z rolnej





Ado - 04-02-2009 20:09
Witam,
Właśnie startuje z formalnościami niezbędnymi do uzyskania pozwolenia na budowwe. Mam działke 30 ar, są to grunty orne z przeznaczeniem pod zabudowe. . Czy mógby mi ktoś łopatologicznie odpowiedzieć na kilka pytań:
1. Czy jest okreslona powierzchnia jaką się wydziela, czy sam ją dobieram w zależności od projektu?
2. Czy wydzielona działka budowlana musi którymś z boków graniczyć z drogą, przebiegającą wzdłuż działi rolnej?
3. Czy wydzielona działka budowlana dostaje własny numer - jak jest ona opisana w dokumentach?
4. Rozumiem, że takie wydzielenie zrobi mi geodaeta podczas tworzenia mapki sytuacyjno-wysokościowej,a po wydzieleniu takiej działki muszę ją odrolnić w Staroswie?
Z góry dziękuje za odpowiedź, jednocześnie chciałbym dodać, że nie obca jest mi funkcjia "szukaj". Niestety nie mogłem jakoś znależć odpowiedzi na w/w pytania.
Pozdrawiam





gazio - 05-02-2009 15:10
ad. 1 Grunt rolny nie może być dzielony na powierzchnie mniejsze niz 0,3 ha, podziały innych gruntów -powierzchnia zależna od zapisów w Miejscowym Planie Zag. (o ile obowiązuje), Dopóki jest to grunt rolny nie można go podzielic na mniejsze powierzchnie.
ad.2 Do działki musi być zapewniony dojazd poprzez dostęp do drogi publicznej, lub poprzez ustanowienie służebności na działkach sąsiednich mających dostęp do drogi
ad.3 Tak. Jeżeli jest działka o nr. np. 100, po podziale na dwie częsci otrzymujemy dzialki o nr. 100/1, i 100/2.
ad.4 dzieli geodeta, projekt podziału musi być zatwierdzony przez Gminę, a jeżeli jest to grunt rolny a ma być zabudowany, należy go odrolnić - tu też robota geodety, ktory opracowuje dokumenty z wykazem zmian gruntowych.

Głowy za wszystko co napisałem nie daję.



aglig - 05-02-2009 15:24
Jeśli dobrze zrozumiałam ADO nie chce dzielic działki tylko odrolnic kawałek pod dom.
1. Wyliczenia ile potrzeba do odrolnienia powinnien przeprowadzic geodeta , zazwyczaj jest to powierzchnia zajeta pod dom i wszelkie elementy utwardzenia terenu, jeśli wychodzi mniej niż 500 m2 jest to bezpłatne, powyżej sie płaci.
2. Do odrolnienia nie wydziela się osobnej działki, więc odpada kwestia osobnego numeru i dostępu do drogi.
3. Geodeta na mapie zaznacza teren który powiinien podlegac odrolnieniu i wylicza powierzchnie do odrolnienia z tym udajemy sie do Starostwa które wydaje decyzje o odrolnieniu i nalicza odpowiednia opłatę.



Ado - 05-02-2009 20:09
Dzięki za odpowiedź
Zgadza się, chciałbym tylko odrolnić niezbędny kawełek pod dom. Czyli w takim wypadku wszystkim zajmuje się geodeta. Tylko czy muszę mieć już kupiony projekt, czy wystarczą minimalne wymiary działki podane w katalogu projektów.





Taleja - 06-02-2009 09:57
Nam wyliczenia robił architekt. Do złożenia o wyłączenie z produkcji rolnej trzeba było złożyć mapę, na której architekt naniósł obrys domu oraz podjazdu.



marcin714 - 09-02-2009 10:53
I pamiętaj- jeśli masz działkę rolną z możliwością zabudowy to nie odrolniarz jej tylko wyłączasz z produkcji rolnej tę część której nie będzie można już uprawiać. Najlepiej robić to na etapie projektu zagospodarowania działki bo wiesz co gdzie będzie.



deratus - 16-11-2009 12:26
Nie chcę zakładać nowego wątku i dlatego podepnę się pod temat
Posiadam działkę rolną o powierzchni 0,56ha.Chciałbym na jej części zbudować dom.Czy jest konieczny podział tej działki rolnej na dwie (a więc cała procedura związana z podziałem) czy np.jest możliwość wydzielenia/ew. odrolnienia/ew.wyłączenia z produkcji rolnej kawałka pod dom.Działka objęta jest MPZP,który dopuszcza zabudowę MN (jednorodzinną niskiej intensywności).Zaznaczam,że nie chciałbym utracić charakteru rolniczego części działki nie pozostającej pod zabudową.I jeszcze pytanie, gdy nie ma możliwości samego tylko wydzielenia terenu pod budowę,to jak mam podzielić działkę rolną na dwie,jeżeli obowiązuje przepis mówiący,że grunt rolny nie może być dzielony na powierzchnie mniejsze niż 0,3ha ,a ja potrzebuję pod budowę 12a?



oskar0259 - 16-11-2009 14:39
1. Żeby zbudować dom, nie musisz dzielić dużej działki.
2. Nieważne ile potrzebujesz (powierzchni działki) pod zabudowę. Ważne jest natomiast na działki o jakiej powierzchni minimalnej jest możliwy podział. Ten zapis zawiera MPZP.

W przedstawionej sytuacji, jeśli plan tę granicę określa na 0,3 ha, nie widzę możliwości podziału niezabudowanej działki o pow. 56 arów na dwie po 30 arów.
Sprawdź, czy na pewno w planie jest zapis o minimalnej działce z nowego podziału o takiej wielkości. Sądzę, że nie ma.



deratus - 16-11-2009 14:54
Ale budując dom na całej działce traci chyba ona charakter rolny,a tego chciałbym uniknąć z uwagi,że na tej większej części chciałbym dalej prowadzić produkcję rolną.Dlatego właśnie interesowało mnie czy wystarczy samo wyłączenie z uprawy rolnej tylko terenu pod budowę domu.Spotkałem się też z opinią ,że należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na działce rolnej (mam przecież na to zgodę w MPZP) i po budowie wyłączyć z działalności rolnej tylko tą część którą zabudowalem.Aha ,faktycznie powierzchnia działek pod nową zabudowę nie może być mniejsza niż 900m2



oskar0259 - 16-11-2009 16:00
Myślę. że sobie to już wyjaśniliśmy wątku:
http://forum.muratordom.pl/post36889...light=#3688994
Wyłączasz z produkcji rolnej tylko powierzchnię, która w planie zagospodarowania działki będzie miała przeznaczenie inne niż rolne.



deratus - 16-11-2009 17:18
Tak, to sobie wyjaśniliśmy w podanym wątku z tym,że tam sprawa dotyczyła siedliska(RM).Czy takie same zasady obowiązują na działkach oznaczonych MN?



oskar0259 - 16-11-2009 19:30

Tak, to sobie wyjaśniliśmy w podanym wątku z tym,że tam sprawa dotyczyła siedliska(RM).Czy takie same zasady obowiązują na działkach oznaczonych MN? Wręcz przeciwnie: w tamtym wątku wyjaśniliśmy sobie, że w siedlisku nie wyłącza się z produkcji rolnej ani metra. Mimo że zostaje zabudowana działka pozostaje rolna. Analogia do sytuacji zapisanej w innej ustawie: o lasach - teren pod leśniczówką lub po wyrębie pozostaje lasem...



deratus - 17-11-2009 07:13
Jeżeli jednak bym nie podzielił tej dużej działki (0,56ha) i starał się o pozwolenie na budowę to czy ona dalej będzie działka rolną (co wiąże się m.in z niższymi podatkami,dopłatami rolnymi )i czy dalej będzie można prowadzić na niej produkcję rolną?



sSiwy12 - 17-11-2009 10:06
Moim zdaniem:

Jest to trochę skomplikowane, a i przepisy w tym zakresie nie są jednoznaczne, bo:
- przeznaczenie gruntu jest w tym przypadku w MPZP określone jako „działka budowlana”,
- biorąc to pod uwagę, ten grunt stał się „nieruchomością gruntową” – teoretycznie,
- w związku z tym teoretycznie (ale i praktycznie, też tak bywa), grunt ten jest opodatkowany podatkiem od nieruchomości (gruntowym) - bez wzgledu na to, że jest na nim np. sad.

Ze względu na niejednoznaczność przepisów, w różnych gminach, różnie się nalicza ten podatek – w jednych działka pozostaje rolna, w innych nie.

Postawienie budynku na „całej” działce może spowodować objęcie całej działki podatkiem od nieruchomości (działki budowlanej wg. przepisów Ustawy „o nieruchomościach”) jeśli do tej pory była „objęta” podatkiem „rolnym”. Może, ale nie musi – bo to zależy od interpretacji przepisów w danej gminie.

Aby takiej sytuacji uniknąć i „wytrącić” ten argument gminie, można podzielić działkę, tak aby uzyskać potrzebną działkę budowlaną, oraz „resztę” rolną.

Spróbuj dowiedzieć się czegoś w tej sprawie w gminie i dopiero wtedy podejmij decyzję co do podziału.



dusia2006 - 17-11-2009 10:40

Posiadam działkę rolną o powierzchni 0,56ha.Działka objęta jest MPZP,który dopuszcza zabudowę MN (jednorodzinną niskiej intensywności) raczej pewnie przeznacza, a nie dopuszcza, teoretycznie cały grunt powinien być wyłączony z produkcji jesli to będzie jedna działka i na niej wystąpisz o budowę domu,

chyba że jest to w granicach administracyjnych miasta, wówczas nie ma tego problemu bo grunt z automatu już jest budowlany, bo zmieniły się przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

i jeszcze jena ważna sprawa
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Art. 35.
Tereny, których przeznaczenie plan miejscowy zmienia, mogą być wykorzystywane w sposób dotychczasowy do czasu ich zagospodarowania zgodnie z tym planem, chyba że w planie ustalono inny sposób ich tymczasowego zagospodarowania.
a Art. 17
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o
przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego kolejno:
8 ) uzyskuje zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne;
to jest tylko zgoda
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl