ďťż

Węgiel brunatny pod Legnicą a nasze domy





YreQ - 14-02-2008 20:08
Świeżutki artykulik ze strony Komitetu Sterującego. Czyli nie wszystko stracone...

"KGHM chce legnicki węgiel przemienić w gaz

Maciej Nowaczyk

2008-01-28,

Miedziowy kombinat chce eksploatować największe europejskie złoża węgla brunatnego, wykorzystując do tego tzw. biogazyfikację: bez budowania kopalni odkrywkowych, przesiedlania wsi i degradacji środowiska

Wzrost cen energii i rosnące potrzeby energetyczne Polski spowodują, że sięgnięcie po legnickie złoża (35-40 mld ton, z czego 15 mld gotowych do eksploatacji) stanie się koniecznością. Rząd już się zastanawia, jak je wydobywać. Problem w tym, że złóż nigdy nie zabezpieczono. Na polach wydobywczych powstało kilkaset domów jednorodzinnych, których mieszkańców trzeba by przesiedlić. Część terenów objęto programem Natura 2000, a przez środek złóż ma przebiegać droga krajowa S3 Lubawka - Szczecin.

Naukowcy z centrum badawczo-rozwojowego KGHM Polska Miedź twierdzą jednak, że wszystkie te przeszkody można pokonać. A ściślej mówiąc, nie trzeba ich będzie pokonywać. Receptą jest podziemna biogazyfikacja złóż węgla. Na czym polega ta nowatorska metoda, tłumaczy Henryk Karaś, prezes KGHM Cuprum i szef Europejskiej Platformy Technologicznej ds. Zasobów Surowcowych: - Pod ziemię, na tereny zalegania złóż, wpuszcza się określone i wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które mają taką właściwość, że węgiel brunatny przemienią w metan. Dopiero po tej przemianie będzie się go wydobywać na powierzchnię. Z jednej tony węgla można uzyskać w ten sposób ok. 20 m sześc. gazu.

Metoda wykluczyłaby konieczność wydobywania odkrywkowego, a więc także rujnowania środowiska, przesiedlania mieszkańców oraz zmiany drogi S3.

KGHM Cuprum w sprawie legnickich złóż zawiązał już międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi 12 poważnych partnerów naukowych. Są to głównie uczelnie i instytuty badawcze z: Polski, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy i Czech.

Jest wśród nich m.in. Archtech INC, który od lat bardzo ściśle współpracuje z armią amerykańską, ukraińską uczelnią techniczną z Donbasu czy z GEOS - niemieckim potentatem wydobywczym. Do konsorcjum przystąpiła też kopalnia BOT Bełchatów i Instytut Nafty i Gazu. Wspólnie dopracują metodę biogazyfikacji węgla. Zdaniem prezesa KGHM Cuprum pierwszy gaz z legnickich złóż będzie można wydobywać już za cztery lata.

Pieniądze na działalność nowo powstałe konsorcjum chce pozyskać z Unii Europejskiej. - Do 26 lutego wyślemy wniosek o dofinansowanie projektu do Brukseli. Maksymalna kwota, jaką możemy pozyskać, to 15 mln euro - mówi Karaś.

Oprócz biogazyfikacji pieniądze z Unii mają zostać wydane również na opracowanie sposobu wypełniania wyrobisk dwutlenkiem węgla i odpadami powydobywczymi KGHM.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają, że biogazyfikacja może być przyszłością przemysłu wydobywczego, ale na razie podchodzą do niej z dystansem. - To interesująca metoda, ale na razie bardzo czasochłonna. Niezbędne są lata do jej dopracowania. Do tej pory jeszcze nikt wcześniej nie wykorzystał jej w skali przemysłowej. Jeśli jednak naukowcom uda się przyśpieszyć procesy przemiany węgla w metan, będziemy świadkami przełomu - przyznaje Zbigniew Kasztelewicz z Katedry Górnictwa Odkrywkowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie."





YreQ - 14-02-2008 20:13

Yreq - przecież tu nikt ci nie zazdrości sytuacji. To nie jest sytuacja komfortowa ale od ciebie będzie zależało jak się to skończy.

Jeżeli się nie dogadasz... to pozostaje ci machanie szabelką. Proste. Wcześniej czy później ta kopalnia powstanie - jest tam za dużo tego węgla. Pomyśl racjonalnie. Chcesz tam mieszkać otoczony wyrobiskami?
Wiesz, masz i rację, ale jak myslisz,czy kilka tysiecy ludzi tak bez słowa zgodzi się na kopalnię?
Tak samo jak pewno może być to że powstanie, tak samo pewne są najbardziej spektakularne nastroje pokazywane w mediach, odwołania, procesy sądowe i ludzkie tragedie, które to z pewnościa nie pomogą w budowie.

Poza tym każdy mieszkaniec nie będzie traktowany indywiduanie. Kilka tysięcy zostanie "załatwionych" wg schematu. A najszybciej ci co "sie dogadają" i dostaną to co im zaoferują.



YreQ - 14-02-2008 20:48
Nawet jeśli silniejsi doprowadzą do budowy kopalni rujnującej tak naprawdę region, to mi i wielu innym ciężko byłoby żyć najbliższe kilkadziesiąt (może) lat ze świadomością, że nie probowaliśmy zrobić nic i jak szczury z tonącego okrętu uciekliśmy zostawiając na pastwę losu to co kochaliśmy przez całe życie za kilka zimnych srebrników...



adam_mk - 14-02-2008 20:59
Jakby tak tym specjalnie wyselekcjonowanym bakteriom, co mają wrąbać te złoża i po obiadku piernąć sobie metanem, bo o to tu chodzi, wszczepiono mikroczipy pozwalające na ich pełną sterowalność - to metoda byłaby BOSKA!
Ale się nie da!
To ten sam powód, dla którego nie da sie opanować grypy!.
Są za małe, żeby je należycie spałować! Raz zapuszczone pójdą jak lawina górska i wkrótce będziemy setki milionów dolarów czy euro płacili każdemu, kto zgodzi się odebrać choć trochę tego nadmiarowo wydobywającego się gazu!
Można ruszyć katastrofę nie do opanowania!
Dlatego siedzą i myślą zamiast JUŻ zgazowywać!
Odkrywka jest zdecydowanie bezpieczniejsza!
TAK JEST DZIŚ!

Nie myśl, że brak mi wyobraźni czy uczuć!
Ale...
Zdroworozsądkowo: BYŁO!!! WIELE RAZY!!! BYŁY KRZYWDY, WRZASKI, ZYSKI, STRATY i zwykle WIELKI BIZNES!!

W zestawieniu z tym, co się kluje, sorki, jesteś pyłkiem!
Ta machina jest zbyt potężna!
Przyłącz się do jej prowadzenia lub znikaj jak najdalej!
Przykre... Wiem... :roll:
Adam M.





YreQ - 14-02-2008 21:20
Ok, na 4 stronach tego wątku ja i inni przeciwnicy klasycznej kopalni degradujacej region przedstawiliśmy swój stosunek do tej inwestycji.
Kilku szanownych współrozmówców z mniej lub bardziej daleka też ujawniło swoje zdanie na temat kopalni i elektrowni które zobaczą w telewizji albo wikipedii.
Proponuję zmienić wątek na bardziej merytoryczny związany z najnowszymi informacjami dotyczącymi problemu, jakie pojawiają się w mediach i internecie.



Haynauer - 15-02-2008 09:32

Naukowcy z centrum badawczo-rozwojowego KGHM Polska Miedź... no cóż jeśli tym zajmują się naukowcy z kghm'u to hehehehe...

tez mi technologia... 20 metrów to co niektórzy spalają w jeden dzień w swoim domku... proponuję śledzić wątek "ile gazu poszło wam w tym sezonie"...



mjc2 - 15-02-2008 09:52
Chyba od twoich pogladów i stylu wypowiedzi bardziej irytuje mnie ten twój seksistowski obrazek. Narusz moje poczucie dobrego smaku i jet chyba b. dobrym odzwierciedleniem twoich poglądów, kompleksów i stosunku do ludzi :evil:



Haynauer - 15-02-2008 10:34
aby nie być gołosłownym...

* węgiel brunatny - wartość opałowa: 9,2 MJ/kg tj. 9200 MJ/t

* metan - wartość opałowa 35,8 MJ/m3 tj. 716 MJ/20m3

oznacza to ni mnie ni więcej, że róznica jest prawie trzynastokrotna...

w ten sposób byłoby zmarnowane 92% złoża...

...ech ci naukowcy... z kgmu...!



Sasha - 15-02-2008 11:30

Chyba od twoich pogladów i stylu wypowiedzi bardziej irytuje mnie ten twój seksistowski obrazek. Narusz moje poczucie dobrego smaku i jet chyba b. dobrym odzwierciedleniem twoich poglądów, kompleksów i stosunku do ludzi :evil: :-? a gdzie ten obrazek? :-?



xavier - 15-02-2008 11:32
Złoża napewno będą ruszone. I powinny być.

Przyszłość energetyczna naszego kraju nie wygląda dobrze. I to chyba najlepszy moment aby coś się ruszyło.
A nie chcę żeby Polska musiała płaszczyć się przed Rosją czy kimkolwiek innym.

Z informacji wiadomo iż większość złóż jest na około 200metrach, co uniemożliwia odkrywkę. Trzeba poczekać kilka latek na dopracowanie technologii biogazyfikacji i ruszać z tematem :)



ZBYSZEK_SK - 15-02-2008 12:26
Czytając dzisiaj ten wątek n/t planowanej budowy kopalni odkrywkowej z elektrownią pozostaje mi tylko współczuć mieszkającym tam ludziom.
Mam rodzinę mieszkającą w Polkowicach którą czasem odwiedzam.
Dla mnie powietrze jest tam fatalne. Degradacja środowiska jest tam duża - mówie to jako człowiek mieszkający z dala. Swego czasu jak służyłem w wojsku w SPR w Chorzowie dojeżdżając do jednostki koleją - to mając oczy zamknięte wiedziałem gdzie jestem: poznawałem po smrodzie, a to Zakłady Chemiczne "Hajduki" , a to huta "Batory" , a to inne badziewie.
Dojeżdżając do Legnicy jak wieje wiatr od huty też można po smrodzie poznać gdzie się człek znajduje.
Moim zdaniem ludzie tam mieszkający mają prawo żyć w znośnych warunkach ekologicznych i słusznie protestują. Bo jak powstanie kopalnia i elektrownia to nie wierzę że degradacja środowiska się nie zwiększy i to znacznie.



YreQ - 15-02-2008 12:36
Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi.

Ale do rzeczy.

Rozmawiałem dzisiaj z sołtysem Karczowisk.
W przyszłym tygodniu w Karczowiskach w Chacie będzie spotkanie z samorządowcami, KGHM i AGH w związku z brakiem zgody regionu na kopalnię i elektrownię.



Haynauer - 15-02-2008 12:53

Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi. wydaje mi się, że właśnie moje posty jako jedne z nielicznych są merytoryczne... a że nie zgadzam się z ludźmi, którzy chcieliby w tym kraju skansenu, to no cóż... to ich problem... jeszcze nie ograniczono wolności słowa w polsce... ani na tym forum...

proszę o sensowne wypowiedzi, czym ma być zastąpiona energia z elektrowni Bełchatów, Turów, Konin, Adamó, Pątnów skoro zasoby węgla brunatnego mają tam wystarxczyć na jakieś 20, góra 30 lat, a dają obecnie 26% zapotrzebowania na energie elektryczną..?

tylko proszę nie pisać o naukowcach z kghm'u, co to coś wymyślą... poziom niekompetencji w tej firmie jest powszechnue znany... a to prezes skarbnik gminny z ruji, a to jakiś wodociągowiec...



geguś - 15-02-2008 12:58

Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi. To najlepszym miejscem na obgadanie tej sprawy będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Golance Górnej.



KrzysztofLis - 15-02-2008 13:00

proszę o sensowne wypowiedzi, czym ma być zastąpiona energia z elektrowni Bełchatów, Turów, Konin, Adamó, Pątnów skoro zasoby węgla brunatnego mają tam wystarxczyć na jakieś 20, góra 30 lat, a dają obecnie 26% zapotrzebowania na energie elektryczną..? Jądrówkami.

Za ten węgiel pod legnicą weźmiemy się później...



geguś - 15-02-2008 13:17

Jądrówkami.
Nie wiesz przypadkiem, gdzie są złoża paliw do tych jądrówek ;)?



KrzysztofLis - 15-02-2008 13:23

Nie wiesz przypadkiem, gdzie są złoża paliw do tych jądrówek ;)? W Polsce chyba nie ma. Ale to nic nie przeszkadza. Póki jeszcze uran jest można go kupić na tyle dużo, by starczył dla kilku jądrówek na cały okres ich żywotności i pracy. :)



geguś - 15-02-2008 13:31

W Polsce chyba nie ma. Są. Kowary, Karpacz, Leśna. Niemcy i ruskie już tam kopali.

Ale to nic nie przeszkadza. Póki jeszcze uran jest można go kupić na tyle dużo, by starczył dla kilku jądrówek na cały okres ich żywotności i pracy. :) Pytanie, czy ktoś Ci sprzeda tyle paliwa abyś był samodzielny. Ja bym tego nie zrobił.
Jaki jest czas żywotności?

Dopuszczam wszystkie rozwiązania. Wszystkie ekonomiczne.



YreQ - 15-02-2008 13:34
1. Rozpoczęto juz kiedyś prace nad elektrownią jądrową. Wystarczy ją wykonać w nowych technologiach - wystarczy jedna dla całego kraju, nie musimy sprzedawać prądu innym krajom
Ta technologia jako główne źródło energii a dodatkowo:
2. wiekszy nacisk na źródła odnawialne - elektrownie wodne i wiatrowe - na razie NIE MA ŻADNYCH (albo nic nie znaczące)
3. dofinansowanie do technologii związanych z bateriami słonecznymi - solar za np 200 zł ? na każdym domku - czyli ogrzanie wody ciepłej - ile to mniej prądu zużytego w skali kraju??
4. wdrożenie rozwiązań geotermalnych - nie mylic z Rydzykiem.

Zawsze jest alternatywa, a ten region potrzebuje dojść do siebie po zakończeniu rabunkowej i destrukcyjnej gospodarki tak samo jak i inne związane z węglem brunatnym, a nie zarzynać środowisko do końca.
Rozumiem, że kilku z was jako pierwsi przyjedziecie z łopatami aby wykopać dziurę, ale niestety.
Planowany rozruch kopalni na 2020 - 2030 to jest wersja optymistyczna zwolenników. Mysle że ze względu na znacznie wyższe koszty przedsięwzięcia oraz opór regionu poslizg będzie duuuuuży, a wtedy może sie okazać że już nie potrzeba ryć dziury w ziemi żeby dostać się do tego co zalega 200 m niżej.

A wracając do kosztów - skąd budżet państwa weźmie kilkanaście miliardów na uruchomienie kopalni, jeżeli chcąc np zorganizować EURO 2012 trzeba wydać bardzo dużo pieniążków na infrastrukturę i drogi? Dodrukują kasiorki? A coraz to nowe grupy zawodowe chcą podwyżek... Niestety jeśli wszystko idzie z jedego worka, to jest ze sobą powiązane...



YreQ - 15-02-2008 13:49

Jądrówkami.
Nie wiesz przypadkiem, gdzie są złoża paliw do tych jądrówek ;)? Blisko - za wschodnią granicą i za zachodnią. Podobno Niemcy likwidują elektrownie... :)
Chyba doskonale zdajesz sobie sprawę, że zakup uranu nie jest dziś problemem, a koszty budowy elektrowni jądrowej z zakupem uranu będą nieporównywalnie niższe od elektrowni na węgiel i kopalni odkrywkowej.
Mylę się?

Ja jestem przeciwko takiej inwazyjnej degradacji regionu na tak dużą skalę. Niezależnie czy byłaby ona tutaj czy pod waszymi oknami.
Ale niestety to dotyczy mnie jak i kilku tysięcy ludzi bezposrednio, więc chęć przeciwstawienia się jest zdwojona.



mjc2 - 15-02-2008 14:01
a gdzie ten obrazek?

Zaskakujące, ale po moim poście Haynauer zmienił go. Przynajmniej jest na czym/kim zawiesić oko :P



Haynauer - 15-02-2008 14:34

Rozpoczęto juz kiedyś prace nad elektrownią jądrową. Wystarczy ją wykonać w nowych technologiach - wystarczy jedna dla całego kraju... ...a miała być dyskusja merytoryczna... :cry:

... z reguły moc alektrowni jądrowych nie przekracza 1000 MW, najwieksza w Europie i to na terenach słabo zamieszanych w Finlandii ma 1700 MW, a sam Bełchatów to 4400 MW, pozostałe drugie tyle... trzeba by więc postawić z 10 elektrowni atomowych...



YreQ - 15-02-2008 14:42
cytat:

W dniu 4 stycznia 2005 r. rząd przyjął dokument Polityka energetyczna Polski do 2025 roku, w którym napisano:

Ze względu na konieczność dywersyfikacji nośników energii pierwotnej oraz potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, uzasadnione staje się wprowadzenie do krajowego systemu energetyki jądrowej
Ponieważ prognozy wskazują na potrzebę pozyskiwania energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w drugim dziesięcioleciu rozpatrywanego okresu, to biorąc pod uwagę długość cyklu inwestycyjnego konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie społecznej debaty na ten temat.
Państwowa Agencja Atomistyki zamierza zająć się ewentualnym planowaniem rozmieszczenia elektrowni jądrowej. Ma być jedną z wielu elektrowni zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju, która (według opinii PAA) nie zagraża środowisku bardziej niż konwencjonalne elektrownie.



geguś - 15-02-2008 14:47

1. Rozpoczęto juz kiedyś prace nad elektrownią jądrową. Wystarczy ją wykonać w nowych technologiach - wystarczy jedna dla całego kraju, nie musimy sprzedawać prądu innym krajom Tak. Były prace nad elektrownią, która miała dostarczać do 5% energii produkowanej w kraju. Mało. I najważniejsze! Ta elektrownia powstała by z wody i piasku. Kto chciał lub miał możliwość, to się wybudował za pieniądze pakowane w elektrownię. Takie czasy były, że nic nie było.


2. wiekszy nacisk na źródła odnawialne - elektrownie wodne i wiatrowe - na razie NIE MA ŻADNYCH (albo nic nie znaczące) Dokładnie. Zgorzelec, Pieńsk już prowadzą powoli rozmowy z inwestorami, aby przygotować plan zagospodarowania na najbliższe lata. Niestety Bogatynia nie doczeka się wiatraków. Względy oczywiste.


3. dofinansowanie do technologii związanych z bateriami słonecznymi - solar za np 200 zł ? na każdym domku - czyli ogrzanie wody ciepłej - ile to mniej prądu zużytego w skali kraju?? Dokładnie. Ale te pieniądze poszły na podwyżki dla nierobów.


4. wdrożenie rozwiązań geotermalnych - nie mylic z Rydzykiem. Rozwiązanie dobre, gorszy sposób wykonania.


Zawsze jest alternatywa, a ten region potrzebuje dojść do siebie po zakończeniu rabunkowej i destrukcyjnej gospodarki Ale ta alternatywa którą podałeś musi być ekonomicznie uzasadniona. Bo jeżeli nie, to po cholerę mamy robić prąd za Xzł, jak kupią go nieliczni? Koszty budowy elektrowni atomowej to jedno. Nie słyszę o kosztach utrzymywania odpadów w należytym bezpieczeństwie. Czy to te same koszty co rekultywacja terenów po odkrywce? i nadmieniam, że jeżeli w Polsce ktoś znajdzie odpowiednią ilość paliwa do atomówki, to zapewne będzie to pod ziemią. Czy koszt budowy podziemnej kopalni rudy uranu jest mniejszy niż koszt budowy odkrywki brunatu?Budowa elektrowni atomowej jest droższa od budowy elektrowni węglowej czy gazowej. I to jest pewnik. Tak jak węglowa, tak i atomowa potrzebuje dużo wody. Bardzo dużo, więc pustynia odpada. Gdzie ją postawić, jak nikt jej nie chce? Tylko zapewnienie odpowiednio długiego czasu pracy elektrowni pozwoli na amortyzację kosztów. Nie mając paliwa do tych, jestem skazany na przetwanie w takim stopniu w jakim pozwoli mi sprzedawca. Dzisiaj mam paliwo, jutro nie.

Region będzie dochodzić do siebie przez 500lat, może dłużej. Obawiam się, że już nie zdąży.

Zakup paliwa od innych państw do elektrowni atomowych aby wytwarzać ok. 200TWh przez 50-100 lat jest niemożliwy! Nikt przy zdrowych zmysłach nie sprzeda takiej ilości. Ba, rynek atomowy jest dokładnie inwigilowany i nie da się po cichu kupić takiego paliwa w takiej ilości.

Obawiam się czegoś gorszego, że tego paliwa nie ma aż tyle aby wystarczyło dla wszystkich na 50-100 lat. A co później? I tak wyryją w ziemi wszystko co można wykorzystać.



YreQ - 15-02-2008 14:52
Tabela przedstawiająca ilość i moc pracujących oraz obecnie budowanych elektrowni jądrowych na świecie. Podział według typu [23].

http://img209.imageshack.us/img209/4417/tabelkats8.png

żródło:
http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dy...praca1.htm#aaa

Hojnowianin ciekawe skąd ty bierzesz te swoje dane? Chyba z podręcznika z lat 80-tych, bo twój stosunek do środowiska jest na tym poziomie.



Haynauer - 15-02-2008 15:03
360432 MW / 440 = 819 MW

średnia moc pracującej elektrowni atomowej wynosi 819 MW...

dzieki za te dane...potwierdzają one tylko to co pisałem wczesniej... radzę YreQ żebyś może sprawdził jak pracuje elektrownia atomowa, bo coś mi się wydaje, że myslisz że to cos jak w hiroszimie, bum, bum, bum i wiele energii...

a niestety elektrownia atomowa to zwykłe turbiny parowe...



YreQ - 15-02-2008 15:06
Z tej samej strony dla relaksu :)

Rysunek satyryczny pochodzący z portalu IAEA [11] ukazujący wyraźną przewagę energii atomowej wobec innych form generacji energii

http://img209.imageshack.us/img209/1310/rowerekvb0.png



Haynauer - 15-02-2008 15:10
tak, tak... nawet pieśniarz Steve Wonder, ceni sobie napęd jąder... :lol:



YreQ - 15-02-2008 15:11
No dobrze.... a skąd pieniążki na przedsięwzięcie... ?



Haynauer - 15-02-2008 15:14
ponoć jeszcze w tym roku mają być dwie podwyżki prądu... będzie miało PGE za co budować...



YreQ - 15-02-2008 15:17
a słyszałem że zatrudnią chińczyków do budowy, będzie kilka razy taniej...



YreQ - 15-02-2008 15:29
Kończąc z tobą temat powiem jedno. Uważam że nawet zmieniający się jak w kalejdoskopie ministrowie i rządy nie przeskoczą oporu regionu. Dali ciała niezabezpieczając złoża i tyle. To nie pasek autostrady że zabiera się kawałek ziemi a setki hektarów.
Nawet Superpremier Kaczyński odgrażając się w Rozpudzie nie dał rady protestom.
Czasy się zmieniły od momentu założenia kombinatów węglowych. Troszkę inaczej wyglada to dzisiaj.
I tak jak napisałem wczesniej, gdyby nawet doszło do wydobycia, to poslizg czasowy bedący wypadkową wielu czynników- finansowego, protestów, pozwoleń, spowoduje przesunięcie inwestycji tak daleko w czasie, że do tej pory zostaną opracowane inne metody wydobywcze.
No a co zrobi polski rząd, jeśli na skutek protestów Bruksela wstrzyma inwestycję?



Haynauer - 15-02-2008 15:33
jak sie zaczną przerwy w dostawach prądu...np. tak każdego dnia 2 godziny, zobaczysz jakie będzie poparcie społęczne dla budowy koaplni i elektrowni...



YreQ - 15-02-2008 15:38

jak sie zaczną przerwy w dostawach prądu...np. tak każdego dnia 2 godziny, zobaczysz jakie będzie poparcie społęczne dla budowy koaplni i elektrowni... demagogia, jak to kiedys ktos juz napisał :wink:
akurat ktos bedzie celowo prąd wyłączał żeby zmusić do budowy kopalni.



Haynauer - 15-02-2008 15:46

jak sie zaczną przerwy w dostawach prądu...np. tak każdego dnia 2 godziny, zobaczysz jakie będzie poparcie społęczne dla budowy koaplni i elektrowni... demagogia, jak to kiedys ktos juz napisał :wink:
akurat ktos bedzie celowo prąd wyłączał żeby zmusić do budowy kopalni. bedzie wyłączał, bo będzie brakowało prądu...
może tego nie pamiętasz, bo wtedy cię jeszcze kogut po podwórku za ucho ciagał, ale kiedyś takie wyłączenia były normą, a informacja o stopiach zasilania była podawana w radio...



YreQ - 15-02-2008 15:55
Potwierdzasz tylko moje przypuszczenia, że jednak inna epoka Cię chowała.
:lol:
Tego pokolenia już nic nie zmieni, musi wymrzeć.
Mnie nie przekonasz. I innych mieszkających w regionie też nie. Jeśli dojdzie do blokady inwestycji to przeciwnicy się zmobilizują i z pewnościa przeszkodzą. A tacy jak ty zwolennicy będą to oglądać na fotelu z pilotem w ręku :)



Haynauer - 15-02-2008 16:10
chetnie zobaczę w TV jak YreQ Rejtan drze szaty i rzuca sie pod koparkę bądź walec... :D :o :D

http://images34.fotosik.pl/144/61337a224dde0069.jpg



YreQ - 15-02-2008 16:21
Zobaczysz setki takich ludzi. I nie tylko starsze osoby, które pokazano w ostatnim reportażu TVN.
I paru fagasów w gajerach przekonujących do budowy wieeeeeeeeeelkiej dziury.

Trzeba walczyć o swoje - o kraj, miasto, podwórko, mieszkanie.
Nie potrafiłbym córce spojrzeć w zapłakane oczy gdybym bez słów spakował swoje walizki i wyszedł.



YreQ - 15-02-2008 16:40
Widzisz, wszyscy wiedzą że w ludziach jednoczących się w imię jakiejś wartości jest siła. To chyba nawet nasza, powiedzmy "wada" narodowa.
Podam ci przykład z 97 r. W Legnicy był Wielki Komitet Przeciwpowodziowy pod przewodnictwem pana prezydenta wice Kota bodajze.
A jak myslisz kto uratował miasto przed zalaniem? Lokalna społeczność, która nie uwierzyła Kotowi że Legnicy nic nie grozi i godzinami układała na wałach Kaczawy worki z piaskiem. Nawet wał był jego imienia :)
W podziekowaniu ufundowali legniczanom pomnik, bo na tyle było stac władze i komitety wielkie z nazwy.
W determinacji ludzi siła i każde naukowe i merytoryczne argumenty są niczym w zderzeniu z nią.



YreQ - 15-02-2008 17:19
A tutaj dla zainteresowanych linki do deweloperów budujących osiedla na złożu.

http://www.osiedlekochlice.dejon.pl/.../index.php?p=1
http://www.etb.electus.pl/



xavier - 15-02-2008 19:49
No to electus informuje swoich klientów:

6. Jakiego rodzaju budownictwo jest dopuszczalne w okolicy osiedla ?

- w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego tereny wokół osiedla przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową, nie ma więc niebezpieczeństwa powstania w pobliżu osiedla zakładów, dużych centrów handlowych i innej uciążliwej zabudowy.



Haynauer - 16-02-2008 17:08
No i teraz pies z kulawą nogą tu nie zagląda... A taka była dyskusja...

Proszę moderatora o przeniesienie wątku z powrotem na "Wymiana doświadczeń"...

Wątek słuzy wymianie doświadczeń o wykupach nieruchomosci pod budowe obiektów przemysłowych !!!



YreQ - 16-02-2008 17:45


[ignore]Haynauer[/ignore] 8)
8)



adam_mk - 16-02-2008 18:10
Już się powypowiadali.
A co będzie, to wiesz! :roll:

Polecieli opychać domy za możliwie dobrą cenę, kiedy Wy tu usiłujecie ogólnokrajowy i potężny protest w imię , w sprawie , za czymś czy przeciwko czemuś skleić...

Widzisz teraz jaka jest skala problemu?
Kilkaset osób w blisko 40 milionowym kraju...
Adam M.



ila66 - 16-02-2008 18:55

2. wiekszy nacisk na źródła odnawialne - elektrownie wodne i wiatrowe - na razie NIE MA ŻADNYCH (albo nic nie znaczące) Dokładnie. Zgorzelec, Pieńsk już prowadzą powoli rozmowy z inwestorami, aby przygotować plan zagospodarowania na najbliższe lata. Niestety Bogatynia nie doczeka się wiatraków. Względy oczywiste. z okna widze taki wiatrak ,
ale tylko jeden a mialo byc chyba osiem :roll:



YreQ - 16-02-2008 20:47
Macie rację. Co będzie to dokładnie wszyscy wiedzą.
Politycy myśląc o swoich pupciach nie podejmą ważnych dla Wielkiego 40 Milionowego Narodu jedynych słusznych decyzji. Są ważniejsze tematy - podsłuchy, laptopy :)
Zostawią temat dla następnych kamikadze. A tamci dla następnych...
I tak będziemy siędzieć następne 30 lat i następne 30 lat na węglowej bombie z baardzo opóźnionym zapłonem.



YreQ - 16-02-2008 20:54
Bez sensu taka dyskusja. Pożyjemy - powalczymy - zobaczymy.
Jak komuś wpadnie w kursor jakiś link dotyczący tematu bezpośrednio - niech wklei.



Haynauer - 16-02-2008 21:37
Stoimy na węglu. Czarne i brunatne złoto przyniosło dobrobyt wielu regionom, stało się podstawą niemal całej polskiej energetyki. Jednak dotychczasowe pokłady się wyczerpują, schodzimy po nie coraz głębiej i coraz częściej zamiast węgla wydobywamy kamienie. Koszty wydobycia rosną, wzrasta także zapotrzebowanie na prąd. Tym bardziej cieszy, że polski rząd przymierza się do eksploatacji jakże bogatych legnickich złóż brunatnego złota.
Nie ma co się łudzić – nie da się za pomocą naturalnych odnawialnych źródeł energii zastąpić węgla. Na ilu rzekach możemy jeszcze zbudować zapory, ile postawić wiatraków?



YreQ - 16-02-2008 21:59
Strona Polskiej Grupy Energetycznej o energetyce atomowej
http://www.pgesa.pl/index.php?dzid=222&did=1677



Sasha - 17-02-2008 00:01

Strona Polskiej Grupy Energetycznej o energetyce atomowej
http://www.pgesa.pl/index.php?dzid=222&did=1677
YreQ
jesteś inteligentnym gościem i pomyśl racjonalnie
z pkt widzenia kosztów posadowienia takiej kopalni to wymarzony wręcz teren.
- zaludnienie niewielkie
- koszt wykupu gruntu stosunkowo niewielki
- koszt odszkodowań stosunkowo niewielki
- płasko
- stosunkowo niezła komunikacja
- blisko zach. granica do eksportu energii
- teren nie jest jakimś super obszarem ekologicznie chronionym

gdybyś zrobił prostą analizę to wyszłoby że to wymarzone miejsce na taką kopalnię.

A na elektrownię jądrową w tej chwili nikt ci się nie zgodzi - chyba że takową chcesz to skrzyknij ludzi i powiedz - żeby zamiast tej kopalni wybudowlali elektrownię jądrową - jestem ciekaw reakcji sąsiadów :)



m&k - 17-02-2008 08:31

Tak jak wcześniej pisałem - tylko treści merytoryczne, zdanie kolegi z chojnowa i innych z daleka juz przeciwników kopalni nie interesi.

Ale do rzeczy.

Rozmawiałem dzisiaj z sołtysem Karczowisk.
W przyszłym tygodniu w Karczowiskach w Chacie będzie spotkanie z samorządowcami, KGHM i AGH w związku z brakiem zgody regionu na kopalnię i elektrownię.
daj znać kiedy dokładnie, postaramy sie powiadomić jak najwięcej ludzi, których to dotyczy...



YreQ - 17-02-2008 09:52
Podobno ma być spotkanie zamknięte.
Chyba dlatego żeby awantur nie było :) no i za duzo ludzi się nie zmieści.
Zdaje się ma być omawiana metoda gazyfikacji tego złoża.



YreQ - 19-02-2008 18:53
Strona Poltegoru z całymi planami odkrywki. Wg dokumentacji CAŁY praktycznie powiat legnicki, lubiński podlega pod wydobycie.
http://www.igo.wroc.pl/

Cała Polska będzie się cieszyć z "taniego" prądu w gniazdkach.
Region Legnicy będzie wtedy księżycem bez lasów, wód i ludzi.



adam_mk - 20-02-2008 01:20
Przesadzasz!
Ktoś to bogactwo kopać będzie...
To kupa roboty!

ZAWSZE tam są jacyś ludzie..
Adam M.



Sasha - 20-02-2008 01:34
YreQ
Mam wrażenie że już tylko biadolisz

moze jednak weźmiesz się w garść i spróbujesz się jakoś mieszkańcami dogadać aby jakiś komitet założyć i negocjować dobre warunki odejścia

i kupuj ziemię :) przy wykupie może być całkiem droga :)



YreQ - 20-02-2008 11:52

No i teraz pies z kulawą nogą tu nie zagląda... A taka była dyskusja...

Proszę moderatora o przeniesienie wątku z powrotem na "Wymiana doświadczeń"...

Wątek słuzy wymianie doświadczeń o wykupach nieruchomosci pod budowe obiektów przemysłowych !!!
:lol: :lol: :lol: :lol: poczucie humoru Cię nie opuszcza :lol: i dobrze, TACY też są potrzebni - uchchani po pachy. :wink: Szkoda tylko, że z takim sarkazmem....ale może ten typ tak ma....?

A co do prośby - to miejsce wątku jest jak najbardziej NA MIEJSCU - bo chodzi o "grupy budujące" - jak się nie budujesz i domu przez kopalnię Ci nie rozwalą - to po co się wypowiadasz?
Niestety nie Ty wątek założyłeś i nie Ty będziesz decydował ( tzn. prosił moderatora :) ), gdzie dalej ma się toczyć dyskusja 8)



YreQ - 20-02-2008 11:54

YreQ
Mam wrażenie że już tylko biadolisz
dobrze, że to tylko wrażenie :wink:

A na poważnie to spotkanie zamknięte - na które mam już zaproszenie :D - odbędzie się 26 lutego w Chacie Karczowiska.



scoty - 20-02-2008 12:41
Wszyscy budujacy domy miedzy Legnica a Lubinem powinnismy sie zjednoczyc i razem ustalic wraz z lokalnymi siłami plan niedopuszczenia do budowy tego kosmodromu :D

jest pelno innych zloz wegla w Polsce - a to ze za 20 lat skonczy sie miedz i tzreba dac prace górnikom slysze od lat osiemdziesiatych.
Na spotkaniu we wtorek nie bede mogl byc ale bede mial bezposrednia relacje.
pozdrawiam wszytskich i zapraszam do wspolnej walki o nasze domy.



scoty - 20-02-2008 13:07
kghm kombinuje jak tu wydobywac wegiel bez odkrywki:

Gazeta Wrocławska nr 173 - Apetyt na węgiel
Polska Miedź szuka nowego sposobu eksploatacji złoża Legnica. Będzie praca dla tysięcy górników?

Czy po epoce miedzi nastąpi epoka węgla brunatnego? KGHM już nie ukrywa, że jest bardzo zainteresowany bogatymi złożami tego paliwa. Miedziowy koncern wystąpił do Unii Europejskiej o dotację na dopracowanie metody wydobycia węgla, która nie niszczy środowiska naturalnego.

Obecność przedstawicieli KGHM Polska Miedź S.A. na niedawnej konferencji międzynarodowej w sprawie węgla brunatnego w Bełchatowie nie była zaskoczeniem. Wszak KGHM, tworząc swoją spółkę Energetyka, już kilka lat temu dał sygnał, że interesuje się produkcją prądu.

POSZLI DALEJ

Jednak na konferencji okazało się, że Polska Miedź poszła znacznie dalej. Herbert Wirth i Wojciech Kędzia z departamentu nowych przedsięwzięć inwestycyjnych KGHM Polska Miedź S.A. przedstawili referat o tym, jak można wydobywać węgiel brunatny bez kopania wielkiej dziury w ziemi.

- W naszej spółce powstał zespół, który ocenia możliwości uruchomienia kopalni węgla brunatnego - mówi Wojciech Kędzia. - Ale na razie jest więcej znaków zapytania niż odpowiedzi - zastrzega

W KGHM liczą się z tym, że budowa odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu Legnica będzie bardzo trudna. Po pierwsze, jest to inwestycja bardzo droga Należałoby znaleźć wspólników do jej sfinansowania, także z udziałem państwa Po drugie, mocne prawo własności ogromnie utrudni wykup ziemi

- Kopalnia odkrywkowa wymaga ogromnych nakładów finansowych, wykupu dużych połaci ziemi i da węgiel dopiero po 10-13 latach od momentu rozpoczęcia przygotowań - ocenia Wojciech Kędzia - Dlatego analizujemy nowe metody eksploatacji złoża

NA TRZY SPOSOBY

Poza odkrywką w grę wchodzą trzy technologie. Pierwsza, to podziemne zgazowanie węgla. Na powierzchnię wydobywa się już tylko gaz. Druga, to metoda podziemnej eksploatacji górniczej - podobna do eksploatacji rudy miedzi, czy węgla kamiennego. Trzecia to metoda hydro-otworowa

- Metoda hydro-otworowa jest chyba najbardziej realna w naszych warunkach -mówi Wojciech Kędzia Dlaczego?

Metoda ta polega na wierceniu otworów z powierzchni do złoża Następnie wpuszcza się w te otwory kolumny rur z głowicami zasilanymi w wodę pod wysokim ciśnieniem. Właśnie strumień wodny jest "czynnikiem urabiającym", "nożem" wycinającym kęsy węgla ze złoża Węgiel ten wraz z wodą jest zasysany i wypompowywany na powierzchnię.

- Metoda ta stosowana jest już w USA, ale jako technologia uzupełniająca tłumaczy Kędzia. - Ma ona taką przewagę nad kopalnią odkrywkową, że pozwala elastycznie wybierać miejsce eksploatacji, bez zajmowania wielkich powierzchni terenu, bez odkrywania złoża i problemów ze składowaniem nadkładu, bez niszczenia naturalnego środowiska

Ale to metoda nowa i trudna Nie rozwiązano wiele jej podstawowych kwestii technicznych. W Polskiej Miedzi chcą nad tym pracować. -Dlatego złożyliśmy wniosek do Unii Europejskiej o dotację na dopracowanie tej metody -informuje Wojciech Kędzia

PO MIEDZI WĘGIEL?

Stanisław Siewierski - wiceprezes KGHM

Złoża węgla brunatnego są interesujące dla Polskiej Miedzi z paru powodów. Po pierwsze wtedy, gdy pytamy; co po miedzi? Zagospodarowanie węgla brunatnego koło Legnicy to poważna alternatywa dla tysięcy pracowników przemysłu miedziowego. Po drugie, jako firma jesteśmy ogromnym konsumentem energii elektrycznej - 2,5 mln megawatogodzin rocznie. Już teraz, mając elektrociepłownie w kopalniach i hutach, rozważamy zwiększenie produkcji energii. W grę wchodzi produkcja z wykorzystaniem gazu ze złóż lubuskich. O ile uzyskamy atrakcyjną dla nas cenę tego gazu. W ten sposób zaczniemy funkcjonować w sektorze energetycznym. Póki co rozpoznajemy metody pozyskiwania węgla brunatnego. Jest czas, by wypracować takie, które będą minimalnie szkodzić naturalnemu środowisku. l to zaczynamy robić.

Grzegorz Chmielowski



imported_JAROSŁAW - 20-02-2008 20:56
:D Witajcie
Przed kilkoma dniami jak grom z jasnego nieba dotarla do mnie wiadomość o kopalni. Uświadomił mnie sąsiad na budowie, który z wielkim przerażeniem w oczach opowiedział mi cała historię. Od tamtego czasu chodze struty, prawde mówiac nie umiem już mysleć o niczym innym, poprostu nie radze sobie z tym. Nie skarżąc się wydałem wszystkie oszczednosci i zadłużyłem aby w końcu mieć swoje miejsce na ziemi. Kiedy właśnie zaczynam myśleć że się udało-to dostaje pstryczka od losu w postaci kopalni odkrywkowej. Takich jak ja jest wielu, nie tylko w Pieszkowie, ale w całym regionie przewidzianym pod kopalnie. Śledze wciąż doniesienia prasowe, rozmawiam ze znajomymi. Odnosze wrażenie że to jakaś paranoja. Samo nasuwa się pytanie "jak nas się traktuje w tym kraju", przecież wydano nam zezwolenia na budowe, projektowane są i realizowane drogi w gminie, wciąż jest rozwijana sieć energetyczna i wodnokanalizacyjna, jest rozpoczętych dziesiątki jak nie setki budów domków jednorodzinnych, więc pytam niektórych forumowiczów: na jakiej podtsawie miałem mysleć iż pod moim domem ma powstac kopalnia odkrywkowa. Dodam tylko iż jestem pilotem i doskonale znam ten teren, jestem w posiadaniu dokumentacji fotograficznej całego regionu. To dynamicznie rozwijajace się osiedla na pograniczu pieknych bujnych lasów. A nikt, wlaśnie tych ludzi,z tych miejscowości nie bierze pod uwage. Proszę państwa, pieniadze z tytułu odszkodowań, uwierzcie mi, tak naprawde nie zalatwiają sprawy, tylko zaleczają. Istnieją tutaj "zakłady pracy" dające zatrudnienie i chleb niejako calym rodzinom i najmniejszym wioskom, są przetwórnie, małe pkt handlowe, rozbudowane gospodarstwa rolne i hodowlane. To społeczność!! Ludzie, żyjący, oddychający, mający swoich bliskich i to coś, co pozwala im tu żyć. To jest SWOJE MIEJSCE NA ZIEMI. Artykuł przytoczony w poprzednim poście jest jak maleńkie światełko w tunelu. To pierwsza informacja dająca nadzieje że ten paradoks sie nie zdarzy.



YreQ - 20-02-2008 21:22
Dlatego myslę, że trzeba podjąć walkę o naszą małą ojczyznę, bez względu na konsekwencje. Piszący tutaj ludzie spoza regionu udowadniają tylko, że dla nich liczy się wyłącznie prąd w gniazdku, a jakimi metodami osiągnięty - nieważne. Równie dobrze za ścianą ich domów mogłoby pedałować na prądnicy stu czarnoskórych- nieważne. Liczy się tylko efekt - prąd.
Myślę, że społeczeństwo lokalne potrafi zablokować tą inwestycję, kwestia uświadomienia sobie tego co sie straci i dobrej organizacji.
Dzisiaj bardziej liczy sie prawo własności niż trzydzieści lat temu, gdy wyrzucano z domów mieszkańców innych miejscowości zajętych pod kopalnie.
Procedura wywłaszczenia zakłada postępowania odwoławcze, również przed instytucjami unijnymi, a to niestety dla inwestorów kopalni znaczy dodatkowe koszty i przedłużenie w czasie.
Nie wiem jak inni, ale ja będę walczył o swoje każdymi możliwymi metodami i nie intreresuje mnie zupełnie zdanie osób, które twierdzą że ważniejsze sa potrzeby energetyczne kraju.



YreQ - 20-02-2008 21:27
A na potwierdzenie swoich słów - wykorzystując nawet kierownicze stanowisko w administracji rządowej dostałem imienne zaproszenie na konferencję zamkniętą organizowaną przez Wojta Gminy Lubin. I zrobie wszystko aby ta kopalnia w formie odkrywkowej pod moim domem nigdy nie powstala.



mjc2 - 20-02-2008 21:43
Dziś usłyszałam, że nie są wydawane pozwolenia na budowę w Miłosnej (dotyczy to jednej strony wsi). Oczekuję na wiadomości. Też zaczynam być załamana, a w czerwcu miałam zamiar przeprowadzić się do domu i zacząć nowe życie. Tylko na jak długo :-?



YreQ - 20-02-2008 21:46
http://www.legnica.naszemiasto.pl/wy...ia/820191.html



YreQ - 20-02-2008 22:27
Ciekaw jestem jak zareaguje Komisja Europejska, gdy zostanie ujawnione, ze unijne pieniadze sa wydawane na sprzeczne ze soba projekty:
- budowa drogi ekspresowej przez srodek zloza - droga S3
http://tnij.org/s_3
- lokalizacja i doplaty dla terenow ujetych w programie Natura 2000 - rejon Prochowic - obszar scislej ochrony Legi Odrzanskie
http://tnij.org/n2000
- no i konfliktowy obszar opracowania pod wyrobisko wegla brunatnego -
http://www.komitetlegnica.agh.edu.pl/okomitecie.htm.

wszyscy szczycą się wykorzystaniem środków unijnych.
ciekawe co zrobi polski rząd, jeśli będzie musiał zwrócić zmarnotrawione pieniądze wykorzystane na sprzeczne projeky.



scoty - 20-02-2008 23:03
na szczescie na ten ostatni projekt poszedl wniosek o 15 mln ale na opracowanie metody wydobycia ....bezodkrywkowego:)

ten teren miedzy Legnica a Lubinem (z tego co wiem to glownie Raszówka i Karczowiska) zamieszkiwany jest przez wielu notabli na stołkach i raczej niebiednych , a nawet jednego reprezentanta Polski w pilce nozne:)) wie jak wszyscy razem zaczniemy dzialac ( w razie czego mozna oplacic nawet greenpeace:)) to uratujemy swoje miejsce na ziemi:)

pozdrawiam



scoty - 20-02-2008 23:07
YreQ musimy sie kiedys spotkac i zaczac dzialania "konspiracyjno-wywrotowe" przeciwko tej kopalni - Polaku wez sprawy w swoje rece:)) - to haslo chyba nadal aktualne:))
jak zaczniemy to przylacza sie nastepni
wiem ze dziala juz to Stowarzyszenie - ale im wiecej inicjatyw tym lepiej
szczegolnie ze tam dzialaja głownie "starzy" mieszkancy tych terenow
a my bedziemy nowa sila:)

pozdrawiam



scoty - 20-02-2008 23:24
i jeszcze jedno ...niech mieszkancy Lubina, Prochowic i Legnicy nie mysla ze to tylko problem tych kilku wsi.....

mieszkancom tych wsi zaplaca.....a Ci ktorzy zostana na obrzezach kopalni nie dostana pieniedzy a za plotem beda mieli krater......w dodatku pylacy na wiele kilometrow....

wiec powinni sie zjednoczyc z nami - to nie jest problem 2,5 tys mieszkancow ktorych chca wysiedlic to problem kilkuset tysiecy ludzi zyjacych na tym terenie - i to trzeba spoleczenstwu uswiadomic!!!
YreQ i wszyscy inni tu mieszkajacy - nie damy sie !!!



imported_JAROSŁAW - 20-02-2008 23:39
Panowie PRZYŁACZAM SIĘ jestem z Wami
Przedmówca dobrze zauważył. To nie tylko problem lokalnej społecznosci w planowanej degradacji kilkunastu miejscowości naszego regionu. Trzeba na problem popatrzec globalnie, troszke z góry. Próbowalem wczoraj to uzmysłowić znajomemu z Górzycy który wlasnie wykańcza swoj dom. Na początku celowo zacząłem rozmowe z pkt. powiedzmy przegranej pozycji. No cóż, przykro to mówić: ALE NIC TAK POLAKA NIE CIESZY JAK CUDZE NIESZCZĘSCIE. Ale kiedy uzmysłowilem rozmówcy iz mieszkać choć w najpiękniejszym domu na obrzeżu krateru nie będzie należało do komfortu za kilka setek. To w tym momęcie usmiech z ust rozmówcy jakimś cudem zgasł. No tak, prosty jakże wymowny przykład. Ale ludnosć jest niedoinformowana. Nic nie wiemy poza kilkoma artykulami na łamach lokalnych gazet.



scoty - 20-02-2008 23:43
dziekuje Jarku
im wiecej nas tym lepiej:))

wlasnie czytam artykul: http://www.ppwb.org.pl/wb/52/11.php

i widze ze plan maja taki zeby za 4-6 lat wysiedlac Gogolowice i tam zrzucac ziemie z odkrywki a jak w tym rejonie wydobede i zrekultywuja to beda isc dalej na zachod a kolejne wysiedlane wsie przenosic na te tereny zrekultywowane....gdzie bedzie pustynia:)) - ale naiwni ze ludzie na to pojda.



araxi - 21-02-2008 00:02
:D



araxi - 21-02-2008 00:11
gmina prochowice jest własnie w trakcie tworzenia świeżutkiego jak bułeczki z piekarni PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY i nie ma tam mowy o zadnej kopalni wegla brunatnego!!!!!!!!!!!!!!! KOLEJNY PARADOKS Z SERI "w Kraju nad Wisłą"



araxi - 21-02-2008 11:16
:D



imported_JAROSŁAW - 21-02-2008 19:18
Na oficjalnej stronie miasta Lubina pojawił się dziś artykuł:
Samorządowcy wobec kopalni odkrywkowej
2008-02-21 13:51:48
Temat kopalni węgla brunatnego mającej powstać między Lubinem a Legnicą spędza sen z powiek okolicznym mieszkańcom już od kilku miesięcy. Dotychczas sprawą interesowały się wyłącznie media. Teraz debatować nad nią będą również lokalni samorządowcy.

Z inicjatywy wójt gminy Lubin Ireny Rogowskiej odbędzie się konferencja wójtów, starostów, burmistrzów, prezydentów regionu Legnica – Lubin – Ścinawa.

– Docierają do nas różne informacje od mediów, jak i zaniepokojonych mieszkańców. Ważne jest więc ustalenie wspólnego stanowiska samorządowców w sprawie kopani. I właśnie to będzie głównym tematem spotkania – wyjaśnia Janusz Łucki, rzecznik Gminy Wiejskiej Lubin.

Podczas konferencji wystąpią też prelegenci, którzy omówią temat budowy i eksploatacji elektrowni oraz kopalni węgla brunatnego złoża Legnica w odniesieniu do środowiska regionu.

Do udziału w konferencji oraz dyskusji zostali też zaproszeni parlamentarzyści z naszego regionu oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie gminy Lubin.

Spotkanie odbędzie się 26 lutego w godzinach 11-16 w Hotelu Chata Karczowiska. Po jej zakończeniu przewidziano konferencję prasową.

Miejmy nadzieje iz wybrani samorządowcy oraz parlamentarzyści pójdą za głosem swoich wyborców. Powinnismy mieć jasne stanowisko w tej sprawie i mam nadzieje, że lokalne władze wiedzą jak powinno ono brzmieć. ŻADNEJ KOPALNI ODKRYWKOWEJ NA NASZYCH TERENACH!!! Aż ciarki mnie przechodzą że moge usłyszeć coś innego!



imported_JAROSŁAW - 21-02-2008 19:23
Przedwczoraj napisalem do zielonych, oto odpowiedź jaką mi nadesłali:

Witam
Tylko że na dzień dzisiejszy procedura prowadzaca do rozpoczęcia eksploatowania Legnickiego złoża (bo chyba do tego Pan sie odnosi) wogóle sie nie zaczęła. Miejscowe władze też wyrażały sprzeciw eksploatowaniu tego złoża więc na razie nie ma nawet zwyczajnie przeciw czemu protestować, a na protestowanie przeciw teoretycznej możliwości eksploatowania złoża Greenpeace jak i pewnie wszystkie inne organizacje sobie raczej nie mogą pozwolić bo niestety jest cały czas sporo innych rzeczy interwencji wymagajacych.
Pozdrawiam.

Miejmy nadzieję, że nie będzie potrzeby wzywać zielonych. A jeżeli do tego dojdzie, to nas nie zawiodą.



imported_JAROSŁAW - 21-02-2008 19:37
Wracając do zamieszczonego artykułu na Lubińskiej stronie :

"Podczas konferencji wystąpią też prelegenci, którzy omówią temat budowy i eksploatacji elektrowni oraz kopalni węgla brunatnego złoża Legnica w odniesieniu do środowiska regionu."

Można mieć nadzieje, że nasi nie dadzą się zwieźć białym pachnącym kołnierzykom wysiadajacych z limuzyn. Że nie poddadzą się cyferkom, strategicznym planom, dobrej i miłej atmosferze. A przystapią do merytorycznej dyskusji z której będzie wynikał jasny wniosek. A ów "prelegenci" niech tym samym otrzymają prelekcje iż mają się wypchać i tym samym mogą sobie kopać gdzie indziej.
PROPONUJE WSZYSTKIM ZWOLENNIKOM RATOWANIA NASZEGO REGIONU O SPOTKANIE POD WSPONIANYM ADRESEM. MOŻE TO CHOĆ TROSZECZKE OSTUDZI ZAPAŁ KOŁNIERZYKOM I KOLOROWYM SKARPETKOM!



YreQ - 21-02-2008 19:40

Spotkanie odbędzie się 26 lutego w godzinach 11-16 w Hotelu Chata Karczowiska. Po jej zakończeniu przewidziano konferencję prasową. Będę na tym spotkaniu i nie omieszkam wyrazić swojego zdania na ten temat.
Jeżeli wszyscy mieszkańcy przeciwstawią się kopalni to ona nie powstanie. Ale musimy działać juz teraz zanim ktoś ponad naszymi głowami podejmie katastrofalne w skutkach decyzje.



nevada-milogo - 21-02-2008 19:56
[quote="araxi"]
Panowie PRZYŁACZAM SIĘ jestem z Wami
Przedmówca dobrze zauważył. To nie tylko problem lokalnej społecznosci w planowanej degradacji kilkunastu miejscowości naszego regionu.
Witam i popieram
Budujemy w Golance więc potencjalnie nie powinni nas ruszyć ale widok możemy mieć przedni Bajkonur Kosmodrom
Jak się patrzy na szpicę Panów z AGH i Poltegoru to wydaje się że lata świetności i kariery już za nimi a powiem wam tylko tyle że cała strategia oparta na badaniach ww Poltegoru jest delikatnie mówiąc nie dokładna Kunice i Prochowice na szczęście za w czasu zaczęły projekty Natura 2000 i objęły nimi całkiem znaczną część swoich gmin.
Kilka ładnych lat temu mała grupka mieszkańców gminy Kunice zablokowała wybudowanie pod ich nosami spalarni odpadów przemysłowych.
Wtedy się udało
Byli wtedy osamotnieni ale ich determinacja się opłaciła.

Potem ta sama spalarnia zagnieździła się w Osetnicy ale tam już było gorąco jak pamiętacie

Jeśli opór to już teraz ale nie koniecznie na barykady ale raczej dywersja i bój w białych rękawiczkach.
Jest wśród nas mieszkańców tych miejscowości na pewno wielu ludzi rzutkich
wykształconych i wpływowych więc użyjmy całej siły i sprytu bo:
"po to się rozpoczyna bitwę żeby wygrać wojnę"
i bynajmniej nie chodzi tu o wymachiwanie szabelką niedźwiedziowi przed nosem
Pozdrawiam i jestem z Wami



YreQ - 21-02-2008 20:04
Własnie istnienie w bliskiej odległości obszarów Natura 2000 może być zbawieniem dla całego terenu objetego planem budowy kopalni. Są to Łęgi Odrzańskie, czyli ich istnienie oparte jest na określonym poziomie wód gruntowych. Świadome wywołanie leja depresyjnego spowoduje odpływ wód i degradację pośrednią obszarów natury 2000.
A to się kwalifikuje do powiadomienia odpowiednich organów o złamaniu prawa oraz organizacji wspomagających w postaci ekologów.

A co do Golanki. Niestety złoża obejmują również tereny gminy Kunice. A raz wżarta w złoże zwałowarka nietety bedzie drążyć do końca. Może nie za lat 10 ale za 30-40. A chyba nie budujecie na 40 lat domu.



imported_JAROSŁAW - 21-02-2008 20:17
Jeszcze jedna myśl nasuwa mi się na język. Nie wiem, tak mi się coś wydaje, może się myle ale chciałbym się tym podzielić. Jak to się stało iz po tylu latach ktoś sobie przypomniał o tych złożach. No cóż, ktoś powiedział iż grozi nam zapaść energetyczna. Ja jestem innego zdania. Wszystkie kopalnie WB budują swoje drugie wersje, węgla nie brakuje. Ponoć większa część terytorium naszego kraju leży na WB. Tu nasuwa się wspomienie, że jest to złoże najlepiej rozpoznane. Ale to jeszcze nie oznacza że trzeba odrazu budować kopalnie a w dodatku odkrywkową, tym bardziej że juz kiedyś chciano, ale odstąpiono od tego szalonego pomysłu. Ktoś powiedział że chodzi o KGHM, ten moloch potrzebuje energii, ale jak dotąd doskonale sobie radzi bez odkrywki, mało tego, z tego co słyszałem w zeszłym roku zeszli ze strat energi elektr. Więc o co tu chodzi?? A o polityke. Obym się mylił. Kiedyś kazano nam to i owo ze wschodu, teraz jesteśmy w UE i polecenia przychodzą z zachodu. Gdzieś na forum napisano iż u naszych zachodnich sąsiadów wszystko się opłaca, a napewno kopalnie odkrywkowe WB przy granicy. Ale nikt z autorów tych postów nie przyjżał się tym molochom z bliska i problemom lokalnego środowiska. Oni sobie nie radzą, środowisko zrujnowane a energii brakuje. Założyli pola wiatraków na pobliskich hałdach które w ogóle nie zdały egzaminu. Dziwnym trafem w polsce zjawia się ze szwecji inwestor mówiący coś o najnowocześniejszej elektrowni na WB i lokalizacji jej koło Ścinawy. Przy okazji mamy odrazu odbiorce na nadwyżki energii w niemczech. Tak sobie siedze i myśle że to jakimś cudem układa się w logiczną całość. No cóż, można mieć nadzieje iż ponownie nie będzie aktualne powiedzenie "mądry polak po szkodzie". Powinniśmy się uczyć na cudzych błędach a nie na swoich. Zrobili sobie bajzlu to niech sobie radzą, a jak będziemy chcieli elektrownie to sami sobie zbudujemy. I niekoniecznie będzie ona na WB. Dla zrozumienia wprost. Bardziej zależy na elektrowni i nadwyżkach energii elektrycznej krajom Unii a nie naszemu państwu.



nevada-milogo - 21-02-2008 20:22
Najśmieszniejsze jest to że ja chcę zainwestować w nowoczesne technologie ogrzewania i zużycia energii np pompa ciepła kolektory ogniwa fotogalwaniczne a tu taka niespodzianka pod nosem
Na dobrą sprawę trzeba było budować na płycie zapiąć cztery liny i fru w inne miejsce ale to żadne rozwiązanie bo problem jest tu i teraz.
PS też się wybieram na to zebranie więc może małe zgrupowanie przed BITWĄ
mój gg 1966977
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewagotuje.htw.pl



  • Strona 4 z 57 • Wyszukano 2902 wypowiedzi • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57